środa, 24 stycznia 2018

Czternastu wspaniałych wrocławian


Grupy Dialogu Społecznego to wrocławski "wynalazek". O ich istnieniu dowiedziałam się we wrześniu 2016, kliknijcie tutaj: Grupy Dialogu Społecznego. Byłam już na kilku spotkaniach takich grup. Jedną z nich jest Grupa Dialogu Społecznego ds. Technologii Obywatelskich. Do udziału w dzisiejszym jej spotkaniu zachęcałam Was tutaj (kliknijcie): Dialog z seniorami. Tematem spotkania były "Nowoczesne technologie w codzienności seniorów”.

Celowo poniżej wymieniam wszystkich uczestników spotkania, żeby podkreślić, że było to spotkanie międzypokoleniowe. W spotkaniu udział wzięli (kolejność jest przypadkowa):
 1. Alina, Fundacja Smak Kultury, redaktorka dawnego "Kabla"
 2. Martyna, Politechnika Wrocławska, Rada Osiedla na Powstańców Śląskich, Latarnik
 3. Konrad, informatyk, wolontariusz Fundacji Aktywny Senior, Latarnik
 4. Aneta, szefowa "Przejścia Świdnickiego"
 5. Bohdan, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, radny Wrocławia
 6. Dominik, rzecznik ds. dialogu społecznego z Urzędu Miasta Wrocławia
 7. Wiesia, seniorka, wolontariuszka Stowarzyszenia Żółty Parasol
 8. Andrzej, senior, wolontariusz Stowarzyszenia Żółty Parasol   
 9. Adam, informatyk z pewnej firmy informatycznej
 10. Barbara, seniorka z UWT Akademii Medycznej
 11. Ryszard, senior z UWT Akademii Medycznej
 12. Zdzisław, senior, mieszkaniec Wrocławia
 13. Krystyna, seniorka blogerka Popowiczanka, stowarzyszenie "Popowiczanie" 
 14. Damian, moderator (inicjator) tego GDSu, Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego, członek Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, przewodniczący Rady Osiedla na Biskupinie.
To bardzo optymistyczne, że w spotkaniu wzięli udział seniorzy z UTW Akademii Medycznej i senior - "zwykły" mieszkaniec Wrocławia. Adam, młody informatyk, ma kontakty zagraniczne związane z technologiami informatycznymi dla seniorów. Współpracą z seniorami był bardzo zainteresowany. 

Oto czternastu wspaniałych wrocławian - kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć.

Międzypokoleniowość to był ogromny walor spotkania - okazja do poznania opinii i oczekiwań "starych" i "młodych".  Dyskusja była bardzo gorąca i owocna, a dotyczyła ona m.in. aplikacji Mobilny Asystent Mieszkańca, nowych kasowników  w tramwajach, platformy internetowej miasta Wrocławia i  Wrocław Rozmawia, no i przede wszystkim tego, czego od internetowego Wrocławia oczekują seniorzy, kliknijcie tutaj: Wrocław miasto inteligentne.

Damianowi (moderatorowi grupy) nie było łatwo "dorwać się do głosu", mimo to był bardzo zadowolony (zobaczcie ostatnie zdjęcie). Dominik bardzo sprawiedliwie udzielał głosu. Kolejka chętnych do podzielanie się swoimi doświadczeniami i pomysłami była długa. Wiesia i Andrzej byli bardzo aktywni. Wiesia chwaliła aplikację Mobilny Asystent Mieszkańca. Razem z Andrzejem zwrócili jednak uwagę na pewne wady tej aplikacji. Uczestnicy spotkania przyznali im rację. Wnioski zanotowali Dominik i Damian. Zobaczymy, czy twórcy aplikacji je uwzględnią.

Konrad mówił o bardzo ważnych sprawach bezpieczeństwa w internecie. Trzeba na to uczulić seniorów. Krystyna poruszyła problem braku we Wrocławiu stałych punktów konsultacji dla seniorów, w których mogliby liczyć na bezpłatną pomoc informatyków wolontariuszy. Martyna zasugerowała, że do tego celu należałoby poszukać wolontariuszy  - studentów informatyki Politechniki Wrocławskiej. Takie punkty mogłyby być w bibliotekach. Zdzisław stwierdził, że konsultacje telefoniczne byłyby też bardzo przydatne. Wszyscy uczestnicy podeszli do tego problemu z pełnym zrozumieniem i zaangażowaniem. Bardzo cenne były pomysły Anety. Dominik zanotował wnioski z dyskusji. Zobaczymy, co uda się załatwić.

Trudno w jednym wpisie poruszyć wszystkie wątki dyskusji. Może jeszcze coś na ten temat napiszę na tym blogu lub na blogu stowarzyszenia "Popowiczanie".  Na pewno warto zainteresować się "Przejściem Świdnickim", które jest filią Biblioteki Miejskiej, kliknijcie tutaj: Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim.

Następne spotkanie Grupy Dialogu Społecznego ds. Technologii Obywatelskich będzie  20 lutego 2018, godz. 14-16,  w siedzibie Rady Osiedla Biskupin, Sępolno, Dąbie, Bartoszewice, kliknijcie tutaj: Rada Osiedla "Wielka Wyspa".
Popowiczanka,
czyli Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz