środa, 5 grudnia 2018

Grudniowy numer Gazety Senior

W grudniowym numerze Gazety Senior każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Wirtualną Kulturę, to oczywiste, zainteresował nowy cykl Joanny Ciechanowskiej-Barnuś pt. Seniorałki. W pierwszym artykule z tego cyklu na stronie 3 możecie przeczytać o podrywaniu w poznańskim tramwaju. Joanna Ciechanowska-Barnuś do końca nie wiedziała, czy poznański senior lat około 80 zauważał jej urodę, czy wyczytał na jej twarzy inteligencję. W każdym bądź razie krótka wymiana zdań w tramwaju podniosła jej poziom endorfin. Autorka artykułu o podrywaniu prowadzi blog, kliknijcie: Blog Seniorałki.

Na okładce jest zdjęcie aktorki Anny Korcz, a na następnej stronie wywiad z nią, zatytułowany "Kocham wracać do domu". Wirtualna Kultura nie zgadza się z opinią Anny Korcz, że "Grzechem byłoby mieć marzenia i prosić o cokolwiek w moim wieku." To chyba jakaś kokieteria, bo dalej aktorka wymienia jednak swoje marzenia.

Na stronie 4 Andrzej Wasilewski pisze o wypadkach w pracy, wyścigu szczurów i nowych zagrożeniach. Jak to dobrze, że my seniorzy w zasadzie w pracy już nie jesteśmy. Na następnej stronie jest kolejny artykuł z cyklu "Masz do tego prawo". Genowefa Pietraszewska. sędzia w stanie spoczynku, pisze czym jest mediacja i kiedy po nią sięgać. W numerze styczniowym będą informacje m.in. na temat obowiązku alimentacyjnego dziadków wobec wnuków.

Artykuł Kazimierza Nawrockiego na stronie 6 ma bardzo optymistyczny tytuł: "Ciesz się życiem i nie bój się starości". W artykule przytoczono opinie seniorów z Ostrowa Wielkopolskiego. Co to jest "godna starość"?
Skąd czerpać radość życia? Czy działka może zastąpić pracę, której brakuje po przejściu na emeryturę?

Na stronie 12 są bardzo ważne informacje dla nas seniorów-pacjentów. Ma powstać Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, czyli Platforma P1. W ramach Platformy będzie istniała możliwość założenia internetowego Konta Pacjenta (KP). Prace na tym trwają już od kilku lat.

Specjalne informacje dla wrocławskich seniorów są na stronie 15: program TAXI 75+ oraz podsumowanie czterech lat Wrocławskiej Rady Seniorów. Linda Matus rozmawia z Marią Zawartko, przewodniczącą WRS.

Jadwiga Kwiek (strona 17) w artykule "Lęki nasze powszednie", z cyklu "ABC Psychologii dla seniorów", omawia różne rodzaje lęków od lęku przed oddzieleniem, który pojawia się w wieku 1-3 lat, do lęku egzystencjonalnego w jesieni życia.

Sami przekonajcie się, co jeszcze dla nas przygotowała Gazeta Senior,


Następny styczniowy numer ukaże się 19 grudnia 2018.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz