środa, 12 grudnia 2018

"Dybuk" Szymona An-skiegoCo może robić Wirtualna Kultura pod koniec roku? Wspominać, snuć plany na przyszłość, marzyć? A może nic nie robić? To ostatnie przypuszczenie nie wchodzi w grę.

Wirtualna Kultura była 6 grudnia na piątej lekcji z  "Zakazanych Lektur". Tematem była literatura mniejszości narodowych i etnicznych, kliknijcie: Seniorka poleca. Dyskusję Olgi Tokarczuk, Mikołaja Grynberga i Irka Grina zdominowała twórczość polskich pisarzy o korzeniach żydowskich, a właściwie skutki jej braku w szkole. Wirtualna Kultura jakoś sobie nie mogła przypomnieć, czy ona tę literaturę w szkole miała. No cóż, pamięć już nie ta. Kliknijcie, aby obejrzeć film z tego spotkania i ze spotkań poprzednich: Zakazane Lektury - Facebook.

Olga Tokarczuk jak zwykle błyszczała. Była świetnie przygotowana. Niestety zabrakło czasu i  nie mogła o wszystkim opowiedzieć, a mówiła bardzo ciekawie. Wirtualną Kulturę bardzo zaciekawił fakt, że tekst dramatu "Dybuk" Szymona An-skiego ulegał zmianom. Miał na to wpływ m.in. Konstantin Stanisławski, słynny reżyser rosyjski i teoretyk teatru, kliknijcie: Konstantin Stanisławski. Niedługo minie 100 lat od śmierci Szymona An-skiego. Urodził się pod Witebskiem w roku 1863, kliknijcie: Szymon An-ski - Wikipedia.

"Nauczyciel" Irek Grin musiał lekcję zakończyć, bo aktorzy już czekali. Agata Buzek i Jacek Braciak przeczytali fragmenty dramatu Szymona An-skiego "Dybuk". Agata chyba zaskoczyła wszystkim kolorem blond włosów i psem rasy nieznanej Wirtualnej Kulturze.

Dramat "Dybuk" i jego historia są niezwykłe. Jego premiera była dopiero po śmierci autora. Utwór jest efektem etnograficznych badań na Wołyniu i  Podolu.

Spektakl "Dybuk" wg. An-skiego i Hanny Krall był wystawiony we Wrocławskiej Wytwórni Filmowej w roku 2003, kliknijcie: Spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz