niedziela, 2 grudnia 2018

Niezwykłe Dolnoślązaczki


Rok 2018 jest Rokiem Praw Kobiet, uchwalonym przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. 28 listopada 2018 minęło dokładnie sto lat od podpisania przez Józefa Piłsudskiego Dekretu o Ordynacji do Sejmu Ustawodawczego, w którym znalazł się zapis, że prawa wyborcze: czynne i bierne mają wszyscy obywatele Polski „bez różnicy płci”.

Z tej okazji w Ratuszu zorganizowano wernisaż wystawy  „Niezwykłe Dolnoślązaczki”, w którym udział wzięło wiele wrocławianek. Są one na zdjęciu powyżej. Zdjęcie jest z Facebooku Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, kliknijcie: Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet - Facebook.

Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, kliknijcie: Wernisaż wystawy Niezwykłe Dolnoślązaczki oraz tutaj: Relacja z wystawy.

Basia z Gaju i Ela z Sępolna były na wernisażu (na zdjęciach poniżej trzymają w objęciach Sufrażystkę). Są one autorkami zdjęć z wpisu. Basia przysłała Wirtualnej Kulturze relację z tego wydarzenia. Oto ta relacja:

Wernisaż w bardzo miłej atmosferze otworzył nowy Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który życzył wszystkim zebranym kobietom pomyślności i zdrowia. Przedstawił nową krasnalkę „Sufrażystkę”, która zamieszka w pobliżu "Baru Barbara" przy Przejściu Świdnickim. 

Był przepyszny tort i kawa,  a przewodnicząca Kongresu Kobiet Pani Katarzyna Lubiniecka rozdawała miłym paniom darmowe wejściówki na Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet w dniach 1-2 grudnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym, kliknijcie: Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet:
 • "Siłaczki", pokaz przedpremierowy pierwszego filmu o polskich emancypantkach i sufrażystkach, 
 • "RBG" , USA, film z roku  2018. Bohaterką filmu jest Ruth Bader Ginsburg, która jako członkini Sądu Najwyższego stała się niezwykle popularna, ponieważ sprzeciwiła się wielu konserwatywnym decyzjom Sądu. 
 • "Boski Porządek", film szwajcarski z 2017 roku opowiadający o drodze Szwajcarek do uzyskania pełni swobód obywatelskich .
Na wystawie "Niezwykłe Dolnoślązaczki" przedstawiano 16 niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach i rozsławiały na świecie Polskę i Dolny Śląsk. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, Marianna Orańska, księżna Daisy, Ewa Szumańska-Smorlińska, Zofia Gumińska, Maria Zduniak, Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska, Hanna Hirszfeldowa. 

Głosami czytelników Gazety Wyborczej 12 z 16 niezwykłych kobiet znajdzie się na kalendarzu na rok 2019. 1000 kalendarzy zostanie bezpłatnie dołączonych do jakiegoś grudniowego wydania Gazety Wyborczej. 

8 grudnia o godz. 14 będzie odsłonięcie muralu przedstawiającego wybitną Dolnoślązaczkę, himalaistkę Wandę Rutkiewicz. Jest on malowany na kamienicy przy pl. Legionów 4a, a projekt przygotowała znana rysowniczka Marta Frej.  Po odsłonięciu muralu będzie na Uniwersytecie wielki test z wiedzy o niezwykłych Dolnoślązaczkach. 


Postscriptum. Z powodu komentarza ananimowej czytelniczki bloga dodaję te linki:

Krasnali jest we Wrocławiu 352 i ta liczba stale rośnie.


Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Nareszcie mamy krasnalkę. A może jest ich więcej, a ja przegapiłam. Dajcie znać, jeżeli wiecie coś o innych krasnalkach płci żeńskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy są jakieś inne Krasnalki. Dodałam we wpisie link do wyszukiwarki Krasnali.

   Krystyna

   Usuń