niedziela, 13 stycznia 2019

Żony

O książce Agnieszki Nabrdalik: "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" można przeczytać w internecie, że jest to siedem wywiadów z niezwykłymi kobietami – żonami sławnych mężów, które swoim życiem udowadniają, że za sukcesem każdego mężczyzny stoi kobieta. Po przeczytaniu tej opinii Wirtualna Kultura wpadła w zachwyt, bo to idealnie współgra z artykułem "Dlaczego kobiety nie wymyśliły żarówki?", który zamierza opublikować w lutowym wydaniu Gazety Senior.

Książkę: "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" wydało Wydawnictwo Literackie w 2017 roku. Bohaterkami są:
 • Monika Gawlińska, żona lidera zespołu Wilki,
 • Alicja Kapuścińska, żona pisarza,
 • Wacława Myśliwska, żona pisarza,
 • Karolina Niedenthal, żona fotoreportera,
 • Jolanta Pawlik, żona jazzmana, 
 • Anna Religa, żona kardiochirurga,
 • Wiesława Starska, żona scenografa filmowego.
Porównajcie dwie recenzje, opracowane przez kobietę i mężczyznę:
W roku 2015 Sławomir Koper opublikował "Żony bogów. Sześć portretów żon sławnych pisarzy": Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Czesława Miłosza i Jarosława Iwaszkiewicz.

Niektórzy uważają, że powstał nowy nurt w literaturze, nurt o żonach sławnych mężów. Słynna jest książka o żonach Ernesta Hemingwaya:


Gdy w wyszukiwarce internetowej napisze się: mężowie sławnych żon, to pojawiają się tylko jacyś celebryci. Dlaczego?  Nie ma sławnych żon poza aktorkami i piosenkarkami? A może mężowie sławnych żon nie są ciekawi? Trzeba to koniecznie wyjaśnić!!!

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Ostatnio oglądałam film dokumentalny pt "Kobieta, która stworzyła Mussoliniego" Była to niejaka Margherita Sarfatti. Czy ktoś o niej słyszał? Jeśli nie, to polecam, bo bez niej nie byłoby Mussoliniego i być może losy Europy potoczyłyby się inaczej.....

  OdpowiedzUsuń
 2. Elu, dzięki za podpowiedź.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Doskonaly artykul , sale cos nowego sie dowiadujemy, dzieki dociekaniom Wirualnej Kultury!
  Zycze nadal tak swietnych pomyslow w Nowym Roku! Dzidka z Paryza

  OdpowiedzUsuń