środa, 27 stycznia 2021

Rozterki seniorki

Za oknem szaruga, a w sercu maj. Czy taki może być styczniowy dzień seniorki? Oj, nie. Za oknem szaruga, a w sercu rozterka goni rozterkę - to brzmi bardziej realistycznie. Rzeczywiście rozterka goni rozterkę na każdym kroku w sercu Wirtualnej Kultury, bo ona stale czegoś nie wie. Dzisiaj przez cały dzień zastanawiała się, jak zalogować się na wykład Mariusza Szczygła, który będzie online 28 stycznia o godzinie 19. Czy przez platformę Play Kraków, czy przez profil Krakowa Miasta Literatury UNESCO:

Wirtualna Kultura bardzo chętnie dowiedziałaby się, czym dla Mariusza jest reportaż, jak wybrać temat i jak zabrać się do pisania.

Dzisiaj  Wirtualna Kultura znowu miała dylemat, jak posegregować odpady. Czy podarte rajstopy to odzież? Jeśli tak, to musi je odwieźć do PSZOKu, czyli do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jeśli nie, to wrzuci je do czarnego pojemnika na odpady mieszane. A do którego pojemnika wrzucić jednorazowe maseczki? Czy to papier? Otóż, nie. Jednorazowe maseczki to odpady mieszane.

Na stronach internetowych miasta Warszawa jest wyszukiwarka:

"W 2020 roku najczęściej wyszukiwanym odpadem był karton po mleku. Odpowiedzi na pytanie, do którego pojemnika go wyrzucić, szukano ponad 73 tys. razy. Kolejne najczęściej wyszukiwane hasła to: blistry po lekach (ponad 50 tys. razy)." – to można przeczytać w komunikacie warszawskiego ratusza.

Wirtualna Kultura skorzystała z wyszukiwarki i już wie, że karton po mleku to tworzywa sztuczne, a blistry to odpady mieszane. Najgorzej jest z zużytym sprzętem elektronicznym. Wirtualna Kultura nie wie, kiedy zawiezie go do PSZOKu.

Przepisy dotyczące segregacji odpadów stale się zmieniają. Od 21 lipca 2020 na wybranych wrocławskich osiedlach pojawiły się dodatkowe brązowe pojemniki do zbiórki bioodpadów:
Wirtualna Kultura niedawno zapomniała ugotować kapustę i musiała ją wrzucić do brązowego pojemnika. Sukces. A jak Wy sobie radzicie z segregacją odpadów? Może pomoże Wam w tym skoczna piosenka:
przy dźwiękach której można się rano gimnastykować. Koniecznie zajrzyjcie na "ekosystem":
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Dzień dobry Krysiu.
  Na odpady problemowe jest samochód zbierający "Szop grasuje w okolicy". 2 razy w miesiącu na Twoim Osiedlu, bezpłatnie odbiera odpady (pojemniki po detergentach, małe elektroodpady, termometry, przeterminowane leki, baterie. Szczegóły na stronie: ekosystem.wroc.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super podpowiedź!
   Taka brakująca każdemu myślącemu człowiekowi, duże podziękowanie za to.
   Mnie osobiście satysfakcjonuje bardzo. To są perełki poradnicze b.cenne.
   Wiadomo, że jak dylemat - to trzeba szukać tu i tam, a tymczasem... w "wirtualnej..." wszystko podano na tacy. P
   Dziękuję i pozdrawiam Majka

   Usuń
  2. Dzięki za podpowiedź. Zaglądałam poprzednio na wrocławską stronę ekosystemu, ale za mało poświęciłam jej czasu. Mam w domu trochę elektro-odpadów.

   Krystyna

   Usuń