środa, 6 stycznia 2021

Aktywni seniorzy na DraBiNie


Wirtualna Kultura ma konto na Facebooku i nawet potrafi zmieniać zdjęcie profilowe.  Jej znajomi na Facebooku to bardzo przyjazny świat - potrafią się cieszyć z sukcesów innych. Ostatnio ucieszył ich sukces "DraBiNy". Aż dwie z bohaterek tego sukcesu są znane czytelnikom bloga i Wirtualnej kulturze. To Bogna Bartosz i Ilona Zakowicz. One pojawiły się już na blogu:

Do tej dwójki trzeba doliczyć jeszcze Alicję Przepiórską-Ułaszewską i Ewę Marcinek. Projekt tego zespołu dostał dofinansowanie w ramach konkursu "Aktywni Obywatele" na krajowe projekty sektorowe:

Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Fundacją św. Jadwigi, Fundacją Via Salutis i Os Pressan z Islandii. Jego celem jest innowacyjna metoda aktywizacji osób starszych. To brzmi bardzo intrygująco i zachęcająco. Coś więcej będzie wiadomo w lutym lub marcu.

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund – National) jest jednym z programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021.

Wirtualnej Kulturze na ogół udaje się rozszyfrować dziwne skróty, choć zdarzają się "klapy". Tak było z nazwą FOCUS konsorcjum, w skład którego wchodzi nasz Uniwersytet Medyczny. Wirtualna Kultura myślała, że jest skrót pewnej angielskiej długiej nazwy, a to było po prostu słowo "focus", czyli ognisko, skupienie.  Konsorcjum realizowało badania poświęcone zespołowi słabości, rozpoznawanemu u osób w wieku podeszłym i powodującemu pogorszenie stanu zdrowia, skutkujące zwiększoną podatnością na upadki i niepełnosprawność:

"DraBiNa" to duże wyzwanie dla zwolenników skrótów.  Nie mają szans na jego rozszyfrowanie, bo to skrót trzech polskich słów: Drama, Biografia, Narracja. Brawo za pomysłowość i fantazję. Pełna nazwa projektu brzmi:

DraBiNa: Drama, Biografia, Narracja. Innowacyjna metoda aktywizacji osób starszych.

Wirtualna Kultura umiera z ciekawości, co kryje się za "DraBiNą". Jak tylko się dowie, to da Wam znać.

Drama to chyba coś teatralnego lub filmowego. Biografia to ulubiony przez Wirtualną Kulturę rodzaj książek. Narracja kojarzy się jej z opowiadaniem. Czy to wszystko będzie na warsztatach dla seniorów? Oby! Reasumując, może wreszcie uda się napisać scenariusz filmu "Troje pod parasolem", o którym Wirtualna Kultura marzyła w kwietniu 2020:
Ola nawet napisała początek, a Krysia z Lechem zgodzili się w filmie zagrać:

"Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana. Zabiwszy..." Tak, tak, zabiła go. Teraz musi się spotkać z tym, dla którego to zrobiła. Ale - gdzie? Przecież nie można się gromadzić (...) Może więc, może... w domku na drzewie? To dosyć absurdalne miejsce na tego rodzaju schadzkę, ale..."

Dla niewtajemniczonych wyjaśnienie: domek jest na drzewie na Ołbinie. Niestety od kwietnia nic ze scenariuszem się nie dzieje. 

Ola przysłała dzisiaj dwa zdjęcia, ale one nie mają nic wspólnego ze zbrodnią, tylko z trzema królami. Pierwsze dwa zdjęcia przysłał "Bojurek". Może w operze trzeba szukać rozwiązania kryminalnej zagadki lub w kulturalnym podwórku przy Szewskiej 45. Kto wie, kto wie. Kliknijcie na zdjęcia, Może coś ważnego zauważycie. Dajcie znać!  

Krystyna - Wirtualna Kultura 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz