środa, 13 stycznia 2021

Siłownia pamięci w stoczni

Ostatnio Wirtualną Kulturę zainteresował projekt "Siłownia pamięci", realizowany przez Fundację Stocznia od roku 2016. W ramach projektu stworzono materiały wspierające trening pamięci i funkcji poznawczych oraz terapię reminiscencyjną:
Z powodu panującej od marca 2020 roku pandemii i izolacji osób starszych zasoby "Siłowni pamięci" powiększono o indywidualny trening umysłu w warunkach domowych:
 1. treningi indywidualne, zestaw ćwiczeń, kliknijcie: Treningi indywidualne,
 2. materiały multimedialne (filmy szkoleniowe), kliknijcie: Multimedia,
 3. poradnik (można pobrać plik pdf), kliknijcie: Poradnik,
 4. zajęcia grupowe, scenariusze zajęć (można pobrać plik pdf), kliknijcie: Scenariusze,
 5. trzy aplikacje MEMO, kliknijcie: MEMO.
Oto przykłady materiałów multimedialnych:

Wirtualna Kultura przypuszcza, że czytelników bloga mogą szczególnie zainteresować ćwiczenia do treningu indywidualnego (zobacz punkt pierwszy powyżej). Oto przykłady ćwiczeń (potrzebna kartka papieru i długopis):
Struktura każdego ćwiczenia jest taka sama:
 • rozgrzewka – zadanie ruchowe, dzięki któremu dotlenia się mózg,
 • łatwe zadanie intelektualne pobudzające pamięć i kreatywność, 
 • ciekawostki – krótka informacja związana z tematem treningu, 
 • ćwiczenie – zadanie, którego wykonanie pobudzi różne funkcje mózgu, 
 • pytanie na koniec – służące pobudzeniu wspomnień, refleksji lub marzeń, 
 • odpowiedź – rozwiązanie ćwiczenia razem z uzasadnieniem.

Rozgrzewka mózgu skojarzyła się Wirtualnej Kulturze z zajęciami z treningu pamięci, na które chodziła do Żółtego Parasola,
O jej wrażeniach z treningu pamięci można było poczytać w jej felietonie, opublikowanym w Gazecie Senior w zeszłym roku:
Tak, tak, mózg trzeba rozgrzewać przed treningiem umysłu, który jest tak samo ważny, jak trening ciała. Pamięć, podobnie jak mięśnie, jeśli nie jest poddawana wysiłkowi, to szybko słabnie i zaczyna sprawiać kłopoty. Wysiłek intelektualny przyczynia się do wytwarzania nowych połączeń w mózgu.

Nic dziwnego, że ten wpis zdobią przyrządy do treningu ciała. Kliknijcie na zdjęcia. Na siłowni w fitness klubie też się myśli i rozgrzewa umysł, na przykład,  marzeniami o super kondycji i wyglądzie. Kto wie, jak się nazywają przyrządy na zdjęciach? Wirtualna Kultura nie ma pojęcia. 

Ciekawym elementem  materiałów przygotowanych w "Siłowni pamięci" są dane statystyczne:
 • Co roku w Polsce 4 tysiące zaginionych to osoby starsze. Codziennie wychodzi z domu i nie może odnaleźć do niego drogi powrotnej ponad 10 seniorów.
 • Objawy demencji obserwuje się u ok. 6% osób w wieku 60 lat oraz 25% osób po 85. roku życia - połowa z nich to chorzy na chorobę Alzheimera.
 • Wśród osób w wieku 65+ większość stanowią kobiety – na 100 mężczyzn przypadają 142 kobiety, im wyższy przedział wiekowy tym więcej kobiet.

Projekt "Siłownia pamięci" został dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Można o nim przeczytać na stronach wielu instytucji działających w Polsce na rzecz seniorów, bo jest bardzo przydatny. Wirtualna Kultura znalazła go na stronach Wrocławskiego Centrum Seniora (WCS). Ci, którzy nie zaglądają regularnie na strony WCS, tracą szanse na dowiadywanie się, jakie inicjatywy senioralne piszczą w trawie w Polsce. Link do WCS jest oczywiście w zakładce na blogu:


Dodatek. Synonimy słowa reminiscencja:
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Krysiu, dziękujemy że jesteś!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, moja partnerko z treningu pamięci i gier logicznych, to ja dziękuję.

   Krystyna

   Usuń