sobota, 28 października 2023

Jubileusz Teatru ZAR - relacja



Wirtualna Kultura w krótkich odstępach czasu słyszała trzykrotnie Teatr ZAR z muzykami z różnych stron świata i za każdym razem towarzyszyły temu inne myśli. Ostatnio pomyślała, 
  • jak wspaniale, że stara muzyka łączy,
  • że można ją wyciągnąć z zapomnienia - ZAR korzysta z muzyki m.in. z wiosek sprzed stu lat,
  • że taki teatr jest zrozumiały, uniwersalny na całym świecie - lament może się zdarzyć wszędzie, 
  • że coś takiego mogło powstać tylko we Wrocławiu, mieście wielokulturowym
i że historia się powtarza - poszczególne części spektakli ZARu były inspirowane przez pogrom Ormian w Turcji (Anatolia) w roku 1915, przez losy uchodźców u brzegów Europy, wojnę na Ukrainie,
I jeszcze jedno, co wybrzmiało na konferencji prasowej 17 października 2023 z okazji XXlecia Teatru ZAR, którą poprowadził Jarosław Fret, lider i założyciel ZARu, nad czym Wirtualna Kultura nie zastanawiała się wcześniej: jak chować (w jakim obrządku) tych, których ścieżka życia zakończyła się u brzegu Europy, tych bezimiennych. Czy w ciszy?




Wirtualna Kultura wzięła udział w jubileuszowym koncercie ZARu "Anammesis" 22 października w Centrum Sztuk Performatywnych "Piekarnia". Właściwie nic nie musi pisać, bo relacje zrobili już inni: 


Przed i po koncercie Anammesis 
  • wspominano, gratulowano, dziękowano, wręczano kwiaty. 
Wśród zaproszonych gości z Wrocławia byli 
  • Jerzy Pietraszek, Dyrektor Wydziału Kultury, 
  • Dorota Feliks, Dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego,
  • prof. Janusz Degler,
oraz goście artystów, których Wirtualna Kultura nie była w stanie zapamiętać. No i rzecz najważniejsza, swoją obecnością zaszczycili byli artyści Teatru ZAR i jego współtwórcy. Przedstawiał ich Jarosław Fret. Zgromadzona publiczność nie szczędziła braw. 


Wirtualna Kultura od lat uważała, że świat należy do czterdziestolatków i była skłonna oddać im władzę w wielu dziedzinach. Ostatnio ogarnęły ją wątpliwości. Skoro starość zaczyna się coraz później - teraz chyba po 70tce, to młodość musi się przesuwać w przeciwną stronę. Dawni czterdziestolatkowie to dzisiejsi trzydziestolatkowie. Do takiego wniosku doszła zbierając informacje o Jarosławie Frecie w związku z jubileuszem XXlecia Teatru ZAR. 

Jarosław Fret jest przykładem potwierdzającym też jej opinię, że po studiach można się rozwijać w zupełnie innym kierunku. Można skończyć polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a potem zostać aktorem, reżyserem, założycielem, menadżerem, .... Tak było z Jarosławem Fretem, który w wieku 33 lat został Dyrektorem  Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, funkcję przewodniczącego Rady Kuratorów i kuratora ds. teatru Europejskiej Stolicy Kultury otrzymał w wieku 45:


Maria Nawrot (DTV24) nagrała ciekawą rozmowę z Jarosławem Fretem. Posłuchajcie koniecznie. Dowiecie się, co takiego ważnego, innego jest w Teatrze ZAR, jak z pasją można o tym opowiadać: 

Dodatek:

Uwaga. Wirtualna Kultura zrobiła zdjęcia na konferencji prasowej 17 października i na  jubileuszowym koncercie Anammesis 22 października. Kliknijcie na miniatury zdjęć. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Brawo Teatr ZAR. Brawo Pan Jarosław Fret. Brawo Krysiu.!!!!!! Dziękuję. ♥️

    OdpowiedzUsuń
  2. I Ja biję brawo!!!! Pozdrawiam 60 latka Jola znad morza:)

    OdpowiedzUsuń