sobota, 21 października 2023

O spotkaniach z Ewą Woydyłło-Osiatyńską - relacja


Rozmowa Wirtualnej Kultury z dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską w czasie Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie jest dostępna na portalu Gazety Senior:
Ewa i Krystyna spotkały się też w październiku 2023 we Wrocławiu:

Wirtualna Kultura stenotypistką nie jest. Na spotkaniach autorskich notuje jakieś urywki wypowiedzi, a potem po powrocie do domu czasami nie jest w stanie dokładnie odtworzyć, o co autorowi chodziło. Na przykład, 10 października 2023 na początku spotkania "Co drzemie w polskiej duszy" z Ewą Woydyłło-Osiatyńska w Tajnych Kompletach Wirtualna Kultura zanotowała:
 • Nasz obraz świata jest produktem ... To zależy ... Jak postrzegam siebie, tak postrzegam świat. Dla ludzi szczęśliwych świat jest piękny, podoba się życie, przypadki małe są nieważne.
Generalnie można się domyślić, o co chodziło Ewie. Natomiast  Wirtualna Kultura nie pamięta, w związku z czym Ewa sformułowała to zaskakujące pytanie:
 • Czy poszłabym ze sobą do ślubu?  
To chyba jest świetny sposób na samoocenę. Wirtualna Kultura zanotowała też takie opinie Ewy: 
 • Niektórzy są mściwi, pamiętliwi, zawzięci - trzy negatywne cechy ludzi. 
 • Ważne do naśladowania są wzory, nie autorytety. Nad tym stwierdzeniem Wirtualna Kultura musiała się zastanowić, bo do tej pory wydawało się jej, że trzeba mieć w życiu autorytety. 
 • Warto mówić o emocjach, z czym nie można się pogodzić. Jak się to wypowie, to złość mija.
 • Przetrwają najżyczliwsi, bo współpracują - bycie razem wymaga życzliwości.
 • Mam prawo krytykować, ale co z tego, skoro inni się poczują źle.
 • W szkole na lekcjach dzieci za mało się śmieją spontanicznie.
 • itd
Ewa Woydyłło chętnie cytuje następujące zdanie z książki "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk (kliknijcie: Lubimy czytać, Cytaty):

"Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było."

Zdaniem Ewy Woydyłły, należy zajmować się poszukiwaniem rozwiązania problemu, a nie samym problemem. Z tym Wirtualna Kultura ma kłopot - ona zbyt często rozpamiętuje.W tym roku ukazała się kolejna książka Ewy Woydyłło: "Nasz Bieg z przeszkodami. O wrażliwości i inności". Ciekawe jest porównanie dwóch spotkań autorskich poświęconych tej książce. Spotkanie w ramach Festiwalu Góry Literatury odbyło się w Radkowie. Prowadził je Łukasz Pilip: 

Uwaga. Kliknijcie na miniatury zdjęć zrobionych na spotkaniu w Tajnych Kompletach.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Krysiu,
  Dzięki wielkie za obszerny materiał, przebogaty w tyle ciekawości, że muszę również
  doczytać wszystkie odnośniki i... zobaczymy wtedy co jest na rzeczy. Podejrzewam że coś jest i nie tylko pięknego lecz bardzo ważnego. Wtedy powrócę do tego komentarza.
  Teraz zajęcia mam podzielone. I zróżnicowane. Jedne to rehabilitacje zdrowotne (jestem w sanatorium) a te drugie to przeciekawe odnośniki, wl których Krysia montuje całe mnóstwo i to nie tylko ciekawych ale też bardzo, bardzo ważnych.
  Do usłyszenia ponownie gdy tylko wzbogace całość o wskazane zalecenia...
  Pozdrawiam Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu, Twoja rozmowa z Ewą Woydyłło bardzo mnie zachwyciła. Czułam, że jesteście sobie bardzo bliskie i ciągle młode. Też chcę tak samo optymistycznie patrzeć w przyszłość i żyć chwilą!
  Ala

  OdpowiedzUsuń