wtorek, 31 października 2023

Widok na teatr na faktach o kobietach w kościeleWirtualna Kultura była kiedyś wolontariuszką Domu Europy we Wrocławiu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w roku 2019: 

Dlatego dostaje informacje o spotkaniach "Z widokiem na ...", Tym razem 30 października 2023, w ramach X Festiwalu Kultury Protestanckiej, w Domu Europy odbyło się wydarzenie zatytułowane "Kościół (bez) kobiet. O demokracji w kościołach".

Organizatorzy tak zapowiadali wydarzenie: 

"Wydarzenie rozpocznie się spektaklem pod tytułem „Kościół kobiet”. Będzie to czytanie performatywne wyreżyserowane przez Justynę Arabską i Gosię Jakubowską-Raczkowską.

Przedstawienie zdobyło wyróżnienie Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu podczas II edycji Festiwalu Teatr na faktach - „Anty(bohater)ka”, pod egidą Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Spektakl porusza temat kobiet należących do Kościoła katolickiego w Polsce – zarówno feministek, jak i tych, które nigdy by się tak nie nazwały. Samo bycie kobietą w kościele rodzi wiele napięć na linii kościół – prawa kobiet, tradycyjna rodzina – poczucie niezależności czy środowisko liberalne – wartości religijne.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja poświęcona roli kobiet oraz demokracji w Kościołach.

W rozmowie wezmą udział:

- Justyna Arabska (reżyserka spektaklu)
- Gosia Jakubowska-Raczkowska (reżyserka spektaklu),
- ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk (ksiądz Ewangelickiego Kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu).

Moderacja: Kuba Tabisz (Instytut Grotowskiego).

Uwaga. Nagranie spotkania (spektakl performatywnego czytania i dyskusja) jest dostępne na Facebooku, 

Wrażenia z wydarzenia "Kościół (bez) kobiet" w Domu Europy.

Spotkanie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 19. Wśród uczestników Wirtualna Kultura rozpoznała kilka znanych jej osób. Jak zwykle w takich sytuacjach dominowały kobiety. Po doświadczeniach zdobytych w lipcu na II Festiwalu Teatru na faktach. Anty(bohater)ka Wirtualna Kultura skupiła uwagę nie tylko na tekście czytanym przez zawodowe aktorki, ale też na inscenizacji i oprawie muzycznej.

Gdy gasły światła, aktorki zaczynały się przemieszczać w zmniejszonym ponad miarę tempie. Tak kończyły się poszczególne fragmenty spektaklu - zmieniał się temat. W trakcie jednego z fragmentów jedna z aktorek zajęła się podciąganiem okiennych żaluzji. 

Wirtualna Kultura zamierzała w dyskusji zapytać o te reżyserskie drobiazgi i ich znaczenie, ale zabrakło na to czasu. Czy chodziło tylko o to, żeby na scenie coś się działo? Chyba nie. Może to był czas na refleksje w ciemności, trawienie usłyszanych treści, a treści dotyczyły m.in. mrocznych stron funkcjonowania katolickiego kościoła w Polsce. Spektakl był oparty na rozmowach z kobietami zaangażowanymi w sprawy kościoła, kobietami walczącymi o zmiany w nim, mającymi czasami traumatyczne doświadczenia. Kliknijcie na link do nagrania i sami posłuchajcie.Krzeseł było mniej niż wykonawczyń - podłoga sceny to też miejsce do siedzenia. Wirtualna Kultura musi się przyznać, że obejrzała dokładnie buty aktorki, która na przeciwko niej siedziała na podłodze. Przyglądała się uważnie też pracy dziewczyny, która obsługiwała urządzenie od bardzo ciekawych dźwięków. Wiele pozytywnych wrażeń. Aktorki wczuły się z swoje role - nie zabrakło uśmiechu dla odprężenia.

Dyskusja po spektaklu była żywiona. Zastanawiano się, jakim słowem określić kobietę, która jest księdzem. Była też mowa o dobrych stronach kościoła, o wspólnotach poza kościołem, o przestrzeniach dla kobiet - inne kraje są pod tym względem dalej niż Polska. 

W dyskusji pojawił się też wątek pokoleniowy - jakiś problem z ciągłością pokoleń, ale Wirtualna Kultura tego nie zapamiętała (będzie musiała odsłuchać nagranie). Niektóre wypowiedzi były długie, a czas nieubłaganie biegł. Wirtualnej Kulturze nie udało się zabrać głosu w oficjalnej dyskusji.

Na szczęście, jak zwykle był czas na poczęstunek i rozmowy na zakończenie spotkania. Dopiero wtedy Wirtualna Kultura zapytała jedną z twórczyń spektaklu, czy ich rozmówczynie czymś ją zaskoczyły. Do zadania tego pytania skłoniło ją wrażenie, że wszystkie sprawy, problemy poruszone w performatywnym czytaniu, są znane, tylko może za mało nagłaśniane. Okazało się, że było coś zaskakującego. Zdaniem jednej z rozmówczyń, danie kobietom większego pola do działania w kościele katolickim nic nie da, bo problem tkwi w strukturach. Wirtualna Kultura nie jest pewna, czy dobrze to zapamiętała. 

Teatr na faktach, performatywne czytanie, to ważny głos w debacie publicznej.

Dodatek. Wirtualna Kultura niedawno dowiedziała się, że "Teatr na Faktach" jest na Facebooku i ma kanał na YouTube:

Jest tam wywiad z częścią zespołu "Pokolenia. 59 pytań", który pod kierunkiem Henryka Mazurkiewicza przygotował czytanie performatywne "59 pytań", prezentowane już dwukrotnie. W wywiadzie usłyszycie też Wirtualną Kulturę: 

Uwaga. Przy okazji Wirtualna Kultura dowiedziała się, że kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 6 - 9 czerwca 2024 roku.

Jak zwykle kliknijcie na miniatury zdjęć. 

Krystyna - Wirtualna Kultura 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz