poniedziałek, 30 października 2023

Czy starość to oaza wolności?

W lipcu 2023, podczas Festiwalu Góry Literatury, Wirtualna Kultura spotykała się z Mariuszem Szczygłem w kawiarni Dobre Nowiny w Nowej Rudzie. Efektem tego spotkania był wywiad, który się ukazał we wrześniowym numerze Gazety Senior i potem na portalu Gazety: 

Wirtualna Kultura wywiad z Mariuszem nazwała "Starość to oaza wolności". Tak Mariusz faktycznie powiedział, chociaż wcześniej stwierdził, że nie lubi słowa "starość" i próbował go zastąpić innymi, na przykład, późna dojrzałość, dojrzała dojrzałość, dojrzalsza dojrzałość. Przez moment ona zastanawiała się, czy słowo "starość" zastąpić słowem "emerytura", ale nie zdecydowała się na to, bo słowo "emerytura" to pewien okres w życiu człowieka, ale też pieniądze. 

Niektóre koleżanki-seniorki Wirtualnej Kultury zaprotestowały. Dla nich starość nie jest oazą wolności, bo są choroby, bo przeszłość ciągnie się za człowiekiem - nie mogą o niej zapomnieć. To skłoniło Wirtualną Kulturę do sprawdzenie, jakie znaczenie ma słowo "wolność", i do ponownego odsłuchania nagrania rozmowy z Mariuszem. 

Okazało się, że Mariusz spodziewał się, że osoby które żyją dłużej niż on, mogą skorygować go i że może on się myli. Mówił o tym w Nowej Rudzie. Jednak on wyobraża sobie, że dojrzalsza dojrzałość, zwana starością, będzie dla niego okresem wolności, będzie oazą wolności. Będzie mógł robić, co chce, i mówić, co chce. Nikt nie będzie go z tego rozliczał, bo będzie za stary, żeby ponieść tego konsekwencje. Mariusz patrzy na to, co przychodzi, zawsze jak na jakąś nową szansę. 

Pozostało jeszcze wyjaśnienie, co to jest wolność i czy brak zdrowia jest jej ograniczeniem. Internetowa wyszukiwarka kojarzy z Covidem słowa: wolność i zdrowie, bo w czasie pandemii ograniczano nam swobodę. Wolność jest ważnym problemem filozoficznym. Zajmowali się nią wielcy myśliciele. Wirtualna Kultura wybrała taką definicję wolności (kliknijcie: Wolność - Wikipedia):

"Wolność – brak przymusu, możliwość działania zgodnie z własną wolą. Sytuacja, w której można dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji."

Cała nagrana rozmowa z Mariuszem nie zmieściła się w jednym wywiadzie. Wirtualna Kultura wykorzystała jej fragmenty m.in. we wpisie na blogu:
ale to nadal nie jest wszystko. Na przykład, nie napisała, co pisarz Eustachy Rylski powiedział Mariuszowi o Dorocie Masłowskiej, gdy jechali pociągiem we Francji. 

Otóż, Eustachy Rylski powiedział: "A pan wie, że Masłowska nie pisze sama swoich książek?". Mariusz się zdziwił i zapytał "Jak to możliweNie pisze swoich książek? A kto pisze za nią?". Na to pan Eustachy podniósł oczy do nieba, wskazujący palec także do góry i powiedział: "Ktoś lub coś pisze za nią."  Mariusz lubi tę anegdotę.

Dodatek. Komentarze czytelników są bardzo ważne dla Wirtualnej Kultury, za co ona zawsze dziękuje. Spośród wielu komentarzy do wyżej cytowanego wpisu "O czym Krystyna rozmawiała z Mariuszem Szczygłem ..." wybrała ten Ireny ze Szczepina:

Niezwykła rozmowa Wirtualnej Kultury z Mariuszem Szczygłem zafascynowanej Jego osobowością i twórczością. Cytuję kilka mądrych, trafnych i prawdziwych słów M. Szczygła: 
 • "porównanie literatury do człowieka. Zmieniają się stroje. Człowiek pozostaje ten sam", 
 • "muszę pisać uczciwie wobec siebie", 
 • "nie da się myśleć o całym świecie, ale warto zawalczyć o swoje spokojne sumienie właśnie takimi drobnymi działaniami czy gestami", 
 • "każdy czas ma blaski i cienie. STAROŚĆ TO OAZA WOLNOŚCI". 

Uwaga. Autorem zdjęcia Mariusza Szczygła jest Hubert Gostomski (kliknijcie na miniaturę zdjęcia).

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Dziękuję Krysiu. Wolność to jest to.!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy, wywiad, rozmowa , temat .Gratulacje Krysiu.
  Ale czasami życie weryfikuje nasze poglądy.
  Gdy możemy iść w zgodzie z naszymi pragnieniami,potrzebami,aspiracjami-czujemy się szczęśliwi i wolni.
  Ale, gdy ktoś coś lub ktoś stanowi przeszkodę w spełnianiu naszego "czegoś" - szczęście topnieje a wraz z nim zanika posiadanie wolności.
  Życzmy sobie, aby nic nam nigdy zabrało poczucia wolności i szczęścia.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu
   Bardzo się z Tobą, z Twoim zdaniem na temat wolności zgadzam... Wolność w wieku dojrzałym jest mocno ograniczana, właściwie z każde strony. Człowiek ma tak dużo wówczas ograniczeń, że nie da się ich nawet wszystkich wymienić: problemy ze słuchem, problemy ze wzrokiem..astma ograniczająca spacery i oddychanie, czy uwięzienie na wyciągu - miesiącami, a potem setki rehabilitacji aby wrócić do zywych, i nie ma już nowy o normalności! A co dopiero o wolności . Jest się coraz bardziej uzależnionym od pomocy innych. I gdzie tu może być mowa o ,,wolności"???
   To pewnie tylko marzenia Pana Szczygła, bo ja wiem o tym więcej z autopsji. Ale, każdemu wolno marzyć, szczególnie gdy jest się zdrowym i młodym
   Pozdrawiam 💝 majka

   Usuń
  2. Majko, dziękuję, życzę dużo zdrowia i serdecznie pozdrawiam.
   Ania

   Usuń
 3. ..i życzę wszystkim Czytelnikom najpiękniejszych życiowych marzeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szanowna Wirtualna Kulturo! Bardzo dziękuję za wyróżnienie mojego komentarza. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń