poniedziałek, 5 sierpnia 2024

Czego od prasy oczekuje senior?

To jest kolejny wpis z serii "bez propozycji" dla tych, którzy wakacji nad morzem lub w górach nie mają. Wirtualna Kultura zastanawia się, czy i jaką "prasę" czyta w Internecie senior "niewykluczony cyfrowo": 

Czy oczekuje czegoś darmowego specjalnie do niego adresowanego? Chyba tak. 

Ogólnopolskie dzienniki, tygodniki, miesięczniki, kwartalniki mają własne portale internetowe, ale darmowy dostęp do nich jest ograniczony. Portal miesięcznika Gazeta Senior, wydawanego od roku 2011, jest darmowy: 

Czy takich portali dla seniorów jest w Internecie więcej?

Wirtualna Kultura "prasy" dla seniorów szukała za pomocą wyszukiwarki internetowej. Jako pierwszy pojawił się link do ogólnopolskiego Głosu Seniora, którego siedzibą jest Kraków.

Okazało się, że: 

"Od 25 lat Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora (Organizacja Pożytku Publicznego 1%) jest wydawcą mediów obywatelskich oraz organizatorem licznych ogólnopolskich kampanii społecznych (tj.: Lokal BEZ papierosa, Polska BEZ dymu, RyzyKOchania, Nie pal przy dziecku, Palenie jest słabe, Życie zaczyna się po 60-tce, Zdrowie to styl życia, Głos Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora, Gmina Przyjazna Seniorom). (...) Magazyn Ogólnopolski Głos Seniora o nakładzie 30 tys. egzemplarzy dociera już do ponad 800 organizacji seniorskich w Polsce i za granicę".


Jako drugi Super Senior Barbary Górnickiej-Naszkiewicz (inicjatywa jednej osoby?): 

Potem dwie propozycje z Poznania: Magazyn Świat Seniora, wydawany przez Forum Media Polska:
oraz serwis Centrum Inicjatyw Senioralnych, miejskiej jednostki organizacyjnej, powołanej uchwałą Rady Miasta Poznania z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów oraz miesięcznik informacyjny Senioralny Poznań

Okazało się, że są też wydawnictwa w mniejszych miastach, jak na przykład kwartalnik Aktywny Senior Stowarzyszenia na Rzecz Aktywności Seniorów (Mława-Płońsk-Płock): 
To nie jest koniec senioralnych gazet i portali. Więcej sami poszukajcie za pomocą jakiejś wyszukiwarki. 

Wirtualna Kultura zajrzała do Senioralnego Poznania, żeby przekonać się, czym aktualnie interesują się i co robią poznańscy seniorzy. Jest to miesięcznik o charakterze lokalnym:
Poznańscy seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w 22 miejscach. Spartakiada Seniorów odbędzie się w Poznaniu w dniach 26-30 sierpnia. Oni już mają Poznańską Radę Seniorów, wybraną na nową kadencję w czerwcu 2024.  Jej przewodniczącym został Włodzimierz Kałek, wcześniej przez ponad 20 lat dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. 


Kraków imponuje Wirtualnej Kulturze. Ma Centra Aktywności Seniorów: 
i do tego Głos Seniora z bardzo dużą liczbą współpracowników. A co zainteresowało Wirtualną Kulturę w ostatnim numerze Głosu Seniora? 
Są w nim:
  • wywiad z Michałem Braunem, który 14 czerwca 2024 objął funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Ekspert w dziedzinie wolontariatu, doświadczenie zdobywał w szkole w Indiach czy więzieniu w Boliwii. Przez lata był związany z Centrum Wolontariatu, a obecnie jest członkiem Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W wywiadzie opowiedział o misji i przyszłości NIW-u,
  • rozmowa z prof. Piotrem Błędowskim – współtwórcą raportu PolSenior. Piotr Błędowski jest wiceprzewodniczącym Rady ds. Polityki Senioralnej. 
Choć od prac badawczych minęło kilka lat, ze względu na ich szeroki zakres opracowanie PolSenior2 zostało opublikowane całkiem niedawno. 
Wirtualnej Kulturze spodobał się prezentowany w Głosie Seniora pomysł "krzesełko dla seniora" (na schodach w bloku bez windy) oraz kampania "toalety ratują życie" (w parkach?). W numerze są też ostrzeżenia przed uzależnieniem od smartfonu i Facebooka. Wirtualna Kultura te ostrzeżenia potraktowała poważnie. Tyle wpisów na blogu to chyba jakieś uzależnienie. Jak z nim walczyć?  

Uwaga. Zdjęcia z nadmorskich wakacji przysłała Jasia. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

  1. Gazeta Wroclawska blokuje bezpłatny dostęp do swoich artykułów, ale pozatym jest mnóstwo możliwości, ja jednak wolę książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Twoje Krystyno - jak piszesz ,, uzależnienie" jest naszym głosem we wszystkich dotyczących nas problemów.
    I... proszę nie zaniechaj go. To dobre i mądre uzależnienie i nie traktujmy go nigdy jako uzależnienia - ok?

    Są takie sprawy społeczne, które zawsze seniorów obchodzą bo ich bezpośrednio dotyczą. I Ty dokładnie je punktujesz, nie będę wymieniać bo szkoda czasu. Wszyscy wiemy że mamy na myśli niedostatecznie skuteczną działalność wspierającą wrocławskich organizacji senioralnych. Może jednak ktoś przejrzy na oczy i zacznie efektywniej działać w naszym interesie?
    Jak my na to czekamy, i ile już lat!!! Zostanę na razie przy tym jednym ale jakże ważnym punkcie.
    Miłego tygodnia wszystkim życzę.
    Propozycje przedstawione są różnorodne, ciekawe i te z klimatyzacją w tę piekielną pogodę są dla wszystkich najcenniejsze...
    Majka

    OdpowiedzUsuń