Koniecznie zacznijcie czytanie wpisu od obejrzenia filmu z grudnia 2017 - niecałe 6 minut. Posłuchajcie, co w filmie na YouTube dr Anna Okońska-Walkowicz, Doradca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, mówi o ważnych dla seniorów sprawach. Potem dowiecie się, dlaczego to dla Wirtualnej Kultury takie ważne:
- kliknijcie: Centra Aktywności Seniorów - YouTube,
- kliknijcie: Centra Aktywności Seniorów w Krakowie - lista, lipiec 2024, 55 centrów.
Filmowi z roku 2017 towarzyszy taki tekst:
"Miasto Kraków zaprasza wszystkich starszych mieszkańców do korzystania z ciekawych zajęć w lokalnych Centrach Aktywności Seniorów, prowadzonych na zlecenie Miasta przez organizacje pozarządowe.
Centra czynne są codziennie od poniedziałku do piątku przez cztery godziny. W ich ofercie można znaleźć między innymi kursy języków obcych, obsługi sprzętu komputerowego, zajęcia florystyczne, taneczne i teatralne, a także wiele aktywności poprawiających kondycję fizyczną i intelektualną. Zajęcia są bezpłatne. (...)"
Wirtualna Kultura w roku 2017 zauważyła, że w sprawach senioralnych Kraków wyprzedza Wrocław. Zainteresowała się tym przy okazji konsultacji o strategii 2030 w roku 2017:
Miała wtedy wrażenie, że nie tylko Kraków, ale i Poznań są bardziej przyjazne seniorom niż Wrocław. Na szczęście od roku 2017 we Wrocławiu zmieniło się wiele na plus. Sprawdźcie sami, jakie obietnice zrealizowano:
Niestety ostatnia Wrocławska Rada Seniorów nie popisała się:
- kliknijcie: Czy seniorzy oczekują czegoś od Wrocławskiej Rady Seniorów? - wpis na blogu, czerwiec 2022,
- kliknijcie: Dokumenty Wrocławskiej Rady Seniorów, 2019-2023
- kliknijcie: Skład Wrocławskiej Rady Seniorów 2019 - 2023.
Ale z tego powodu "świat się nie zawalił" - przecież każdy wrocławski senior może działać na rzecz innych seniorów. Wirtualna Kultura chętnie pisze na blogu o takich seniorach. Czy pamiętacie ten wpis:
Wirtualna Kultura jest fanką dr Anny Okońskiej-Walkowicz. W roku 2022 ukazała się taka informacja:
Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa do spraw Polityki Senioralnej Anna Okońska-Walkowicz znalazła się wśród 50 osób z całego świata, które WHO doceniło jako liderów działań na rzecz zdrowego starzenia się. W 2013 roku Kraków podpisał Deklarację Dublińska. Anna Okońska miała w tym swój duży udział.
Wirtualna Kultura poznała Okońską-Walkowicz osobiście we Wrocławiu w październiku 2017 na I Wrocławskim Forum Senioralnym, które towarzyszyło II Dniom Gerontologii. Organizatorami byli: Wrocławskie Centrum Seniora, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu oraz Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku we Wrocławiu:
- kliknijcie: Popowiczanka i panele - wpis na blogu.
Anna Okońska-Walkowicz mówiła wtedy na panelu m.in. jak w Krakowie szkoły udostępniają miejsce seniorom. Wirtualna Kultura do tej pory mile wspomina rozmowę z panią Anną na przerwie kawowej.
Ten wpis "roi się" od linków, a za oknem lato, wakacje. Jak zwykle, to właśnie z tych linków można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Może ktoś w nie kliknie teraz lub po wakacjach.
Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia z wystawy prac Wojciecha Fangora w Krupa Art Foundation w Rynku. Kliknijcie.
- kliknijcie: Wakacje w mieście - w co się bawić? - wpis na blogu.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Wrocław zazdrości mieszkańcom Krakowa. Imponująca liczba Centrów Aktywności Seniora, tworzących przestrzeń do spotkań i wzmacniających kondycję psychiczną, fizyczną seniorów, zdecydowanie robi wrażenie. Ech, gdyby tak Doradca/ Doradczyni Prezydenta Wrocławia do Spraw Polityki Senioralnej inspirował(a) się inicjatywami krakowskimi mielibyśmy "Senioralne Eldorado" i "Dolce Vita" we Wrocławiu. Wrocław pozdrawia Kraków
OdpowiedzUsuńTo uniwersalny wpis...
UsuńWszystkim nam seniorom marzy się podobnie jak mają Krakowianie/Seniorzy czy też w Poznaniu...
Jednakże u nas aż tak dobrze nie jest. Mieliśmy w Przestrzeni Trzeciego Wieku zajęcia relaks acyjne ze specjalistka Joanną Pomagrug odstresuwajace. Wspomagające zachowania antydepresyjne i uczące poprawnego oddychania (ja mam astmę) i dla mnie całość zajęć była cudem. Nagle okazało się w połowie roku że na te wyjątkowe zajęcia dla seniorów nie pieniędzy miasto Wrocław, nie ma 6 tys zł. rocznie. Czyli nasze organizacje reprezentujące seniorów wykazują nieznajomość naszych potrzeb. Bo jak i inaczej to rozumieć???
Wyglądałam swoje frustrację w temacie tylko. Bo co innego możemy??
Pozdrawiam Majka
..w ostatnim zdaniu miało być: wygadałam swoje frustracje głośno...
OdpowiedzUsuń