piątek, 16 sierpnia 2024

Szczepińskie świątynie z Krzysztofem Zientalem i Europejska Noc Literatury na Szczepinie

To już dzisiaj 16 sierpnia 2024, godzina 17, Szczepin, ulica Młodych Techników17, kościół pw. Chrystusa Króla, wejście główne. Tam będzie na Was czekał Krzysztof Ziental. Wędrówkę organizuje Europejska Noc Literatury i Serce Szczepina, a tematem są szczepińskie świątynie. Teraz na Szczepinie jest tylko jeden kościół, ale kiedyś było więcej świątyń.

"Chociaż dziś na Szczepinie góruje jeden kościół katolicki pod wezwaniem Chrystusa Króla przy Młodych Techników, nie zawsze tak było. Nie tylko znajdowało się tutaj więcej świątyń, ale takie, które skupiały wiernych różnych wyznań i religii. Świątynie te konkurowały ze sobą architektonicznie. Ich fasady były jak banery reklamowe – miały przyciągać nowych wiernych oraz zachowywać tych już uczęszczających. Była to więc wojna bogów wyznań i religii, które ówcześnie działały we Wrocławiu. Odwieczna walka o rząd dusz.

Podczas spaceru poznamy zarówno istniejący kościół Chrystusa Króla, dzieło powojennego późnego modernizmu, jak i przejdziemy śladem miejsc, w których niegdyś stały poszczególne świątynie. To będzie wycieczka w przeszłość – różnorodna pod względem stylów architektonicznych, typów zabudowy czy jej skali.

Zakończymy w miejscu, które chociaż dawniej było zdominowane przez zabudowę kościelną, dziś już nic o niej nie przypomina oprócz nazwy małej uliczki - św. Pawła
."

Wirtualna Kultura zna Krzysztofa Zientala, wrocławianina różnych pasji - od pracy w Urzędzie Miasta Wrocławia (partycypacja, WBO) po powojenny modernizm w Polsce i architekturę XIX i XX wieku, ale przede wszystkim po opowieści o architekturze i historii Wrocławia na spacerach. Wirtualna Kultura nie może zliczyć, ile razy o Krzysztofie na blogu pisała. Oto przykłady: 

Wydawało się Wirtualnej Kulturze, że już wszystko wie. Tymczasem to dopiero z ogłoszenia o spacerze na Szczepinie dowiedziała się, że Krzysztof Ziental jest współautorem prawie trzydziestu opracowań konserwatorskich. Kiedy on ma na to wszystko czas?

Dodatek.  24 sierpnia2024, godz. 18,  na Szczepinie Europejska Noc Literatury, Wojna Bogów
"W tym roku wraz z Europejską Nocą Literatury 2024 wybieramy się na Szczepin.
 
24 sierpnia 2024 po raz TRZYNASTY:

10 TEKSTÓW, 10 GŁOSÓW, 10 MIEJSC

W każdej z wybranych lokalizacji dziesięciokrotnie zabrzmi tekst wybrany z jednej z lektur tegorocznego programu - dlatego czytań można odwiedzać w dowolnej kolejności! Wystarczy tylko zaplanować podróż.

Czytania odbywają się w godzinach:
| 18:00 | 18:30 | 19:00 | 19:30 | 20:00 | 20:30 | 21:00 | 21:30 | 22:00 | 22:30 |

Razem zaczytamy się w literaturę wybraną przez naszego tegorocznego kuratora: Łukasza Orbitowskiego. Polski pisarz, laureat "Paszportu Polityki" i Nagrody Zajdla, wybrał dla nas nie lada hasło: WOJNY BOGÓW

Szczepin - osiedle o nieoczywistej historii będzie doskonałym miejscem rozgrywania się ENL-owej akcji. Nasza wędrówka odbędzie się w miejscu, które już w średniowieczu wspominane jest jako teren osad rybackich. Jeszcze w ubiegłym wieku, znajdowało się tu przemysłowe Przedmieście Mikołajskie, którego 90% padło ofiarą wojny. Dzisiejszy Szczepin to intrygujący mariaż wielkiej płyty, zielonych podwórek, budynków pamiętających dawne czasy i tych, które powstają w ostatnich latach.

Jak co roku, przed nami pieczołowicie dobrana literatura. Jak wspomina nasz Kurator:

Wybrałem książki, różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, tym życiem duchowym rozwijających się w opozycji do głównego nurtu wierzeń. Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie
."

 Uwaga. Wirtualna Kultura zdjęcie Krzysztofa Zientala zrobiła na Karlowicach w roku 2022. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

  1. Och.dzięki Krysiu za przypominajke, cieszę się na to spotkanie, jak również na kolejne w noc literatury.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się ciekawie. Małgosia

    OdpowiedzUsuń
  3. Byłam, nie miałam pojęcia o istnieniu,tych wszystkich miejsc..
    Bardzo ciekawy spacer.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że jesteś zadowolona. Ja niestety nie mogłam być. Krystyna

      Usuń