środa, 1 stycznia 2025

Serwis ir2.info Fundacji Instytut Reportażu

Mariusz Szczygieł stale zaskakuje Wirtualną Kulturę pisaniem na Facebooku o opiniach bliskich temu, co ona myśli. Ostatnio poruszył problem walki o zasięgi, wymyślanie "clickbaitowych" tytułów, itp. Ona nie lubi tego, a szczególnie tytułów, które nie mają nic wspólnego z zawartością artykułu - mają jedynie skłonić czytelnika do kliknięcia. 

Portale, serwisy internetowe stosują chwyty zwiększające liczbę kliknięć, bo to od niej zależy ich wartość w oczach reklamodawców, popularność. Trzeba w publikowanych w Internecie tekstach używać słów i fraz, które są akurat modne - to te słowa internauci wypisują najczęściej w wyszukiwarkach. 

Teksty publikowane w Internecie powinny być optymalizowane  pod kątem SEO, czyli Search Engine Optimization - chodzi o "pozycjonowanie" stron internetowych: 

Doradztwem w tych sprawach zajmują się specjalne firmy. Oto przypadkowy przykład takiej firmy: 



Jak pisze Mariusz Szczygieł, powołując się na Wojciecha Orlińskiego, "Dziś specjaliści od SEO są de facto nadredaktorami obernaczelnymi. Narzucili nam, jakie mają być tytuły oraz pierwsze zdania artykułów. Narzucają też tematy". To Wirtualna Kultura przeczytała na Facebooku Mariusza 30 grudnia 2024, z okazji otwarcia przez Fundację Instytut Reportażu nowego serwisu ir2.info, który nie będzie stosował takich chwytów:  
Za koncepcję redakcyjną odpowiadają Filip Springer i Olga Gitkiewicz. Nad całością prac czuwa prezes Instytutu Reportażu Mariusz Szczygieł. 

Wirtualna Kultura jest przekonana, że ir2.info zainteresuje czytelników jej bloga. Zobaczcie, co o tym nowym serwisie (portalu) napisały Wirtualne media: 
oraz Springer i Gitkiewicz:
Oto fragment "Dlaczego to robimy": 

"Pytanie o stworzenie własnej redakcji wracało do nas wielokrotnie przez piętnaście lat działania Instytutu Reportażu. Przez te wszystkie lata mówiliśmy sobie: „jeszcze nie teraz, nie jesteśmy gotowi”. W końcu przestaliśmy to sobie powtarzać.

Fundacja Instytut Reportażu powstała w odpowiedzi na kryzys, którego oznaki obserwowaliśmy w redakcjach już pod koniec pierwszej dekady nowego milenium. Działy reporterskie likwidowano, miejsca dla reportażu na łamach dzienników i tygodników było coraz mniej. Redakcje rzadziej wysyłały też reporterów i reporterki w Polskę i w świat.

Dla oddanych reportażowi czytelników i czytelniczek ta zmiana oznaczała, że zamiast biegać do kiosków po prasę, zaczęli odwiedzać księgarnie. Bo to do książek w sporej części przeniósł się reportaż. Miało to dla tego gatunku dobre i złe konsekwencje – przez chwilę spowodowało nadprodukcję książek, lecz wydaje się, że z tej fazy pomału reportaż wychodzi"
.

Uwaga. Autorką zdjęć z czeskiego Cieszyna jest Beata. Kliknijcie. Tak było tam w grudniu.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia, gratulacje dla autorki. J.W.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ważny temat. Życzę nowemu portalowi powodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratuluję M.Szczygieł jest the Best.
    Serwis ir2,zawiera wspaniałe treści,poczytałam, dlaczego Mariusz nie pisze wierszy.
    Warto zaglądać i poczytać. Ale niektórych rzeczy niestety mój mózg nie ogarnia np.SEO.czarna magia.
    Dziękuję Krysiu za dostarczenie fajnej lektury,od Sylwestra leżę ,nie mogę pokonać jakiejś paskudnej infekcji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dużo zdrówka! ir2.info tworzą fantastyczni ludzie. Krystyna

      Usuń