piątek, 24 stycznia 2025

Książki o ziemiach odzyskanych

Wirtualna Kultura od dłuższego czasu się zastanawia, dlaczego temat "ziem odzyskanych" 

  • kliknijcie: Ziemie Odzyskane - Wikipedia
  • budzi takie zainteresowanie wśród pisarzy. Każdy z nich widzi te ziemie inaczej:


    Wirtualna Kultura cztery z tych sześciu książek już ma, ale czasu (motywacji?) na czytanie stale brak: 

    Drodzy czytelnicy bloga, jakie Wy macie zdanie na temat tych książek? Wirtualna Kultura chętnie by je poznała.

    Tymczasem przeczytajcie rozmowę z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską z Instytutu Slawistyki PAN o zasiedlaniu „Ziem Odzyskanych”:

    Początek rozmowy:

    "Zwykle widzi się to prosto: przesunięcie granic, za którym szło przemieszczanie ludności. Tymczasem rzeczywistość osadnicza na „Ziemiach Odzyskanych” była bardziej złożona. Część osób to byli pracownicy przymusowi, wywiezieni w trakcie wojny na roboty do Niemiec, po czym wskutek ustaleń mocarstw tereny, na których przebywali Niemcami być przestały. Grupa najbardziej kojarzona, czyli osoby przesiedlone z odebranych Polsce terenów na wschodzie liczyła około 1,5 mln osób. Ale grupą najliczniejszą (2,5 mln) byli osadnicy ze zniszczonych wojną tzw. Ziem Dawnych (terenu, który należał do Polski zarówno przed 1939, jak i po 1945 roku)".


    Dodatek. Maja z Popowic przypomniała Wirtualnej Kulturze o książce 45. Wojna i pokój Magdaleny Grzebałkowskiej z roku 2015: 
    Grzebałkowska za książkę

    Uwaga. Wrocławianie wiedzą, że na zdjęciach jest  Bastion Sakwowy po rewitalizacji:
    Krystyna - Wirtualna Kultura

    2 komentarze:

    1. Żadnej z tych książek nie znam a chętnie bym poczytała. Jest tyle różnych nowości, że brakuje czasu na poznanie. Z opowiadań moich rodziców znam nieco tamte realia, ale myślę, że to kropla w morzu doświadczeń.I.N.

      OdpowiedzUsuń
    2. Bastion Sakwowy ( inaczej Brama Sakwowa)był częścią murów obronnych, podobnie jak Brama Ceglarska i Odrzańska. Nazwa pochodzi od ul. Sakwowej, przy której rzemieślnicy wykonywali sakwy. Początek budowy to XIII wiek. I.N.

      OdpowiedzUsuń