Wirtualna Kultura ostatnio jasno na blogu napisała, że nie samą kulturą żyje. Interesują ją też sprawy społeczne:
- kliknijcie: Polityka senioralna - wpis na blogu.
- marzec 2020, kliknijcie: Gimnastyka poranna dla seniorów - wpis na blogu
- styczeń 2021, kliknijcie: Piramidy w naszym życiu - wpis na blogu
- listopada 2023, kliknijcie: Jak oddychamy i co mówią nasze oczy - wpis na blogu
- grudzień 2022, kliknijcie: Otago - co to jest? - wpis na blogu
- kwiecień 2022, kliknijcie: "Samotności, jakaś ty przeludniona!" - ciąg dalszy wrażeń z konferencji o samotności - wpis na blogu
- listopada 2024, kliknijcie: Dni Gerontologii - holistyczne spojrzenie na człowieka w wieku senioralnym - wpis na blogu.
- Ad 1. fragment: "W maju 2016 roku przeczytałam w jakiejś gazecie, że ćwiczenia po 60-tce wydłużają życie o 5 lat. Wystarczy chyba pół godziny dziennie. A czy wiecie, kto w Europie jest najbardziej aktywny fizycznie? Otóż, podobno tylko 14 proc. dorosłych Holendrów nie ćwiczy, a dorosłych Polaków aż 55 proc. nie ćwiczy. O wiele lepsi od nas są też dorośli Niemcy - tylko jedna czwarta dorosłych Niemców unika wysiłku fizycznego".
- Ad 2. fragment: "Teraz postanowiła napisać o najpopularniejszej piramidzie, jaką jest piramida zdrowego żywienia. Jest ona graficznym przedstawieniem, co powinniśmy jeść i ile. Podstawą tej piramidy jest aktywność fizyczna, która jedzeniem nie jest, ale wpływa na apetyt i "zjada" spożywane przez nas złe produkty, jak cukier. Na następnym poziomach piramidy są warzywa i owoce, potem produkty zbożowe, nabiał, mięso i ryby, a na samym czubku tłuszcze raczej roślinne niż zwierzęce, w tym orzechy. Nie ma w niej słodyczy. Im wyżej w piramidzie tym mniej pożywienia, zalecanego na danym poziomie, powinniśmy jeść".
- Ad3. fragment: "Wirtualna Kultura uświadomiła sobie, że nie ma pojęcia, jak oddycha. Czy ktoś uczył ją tego w szkole? Ona nie wiedziała, że do oddychania oprócz tlenu jest potrzebny dwutlenek węgla CO2. Okazuje się, że aby nasze tkanki mogły wykorzystać tlen z hemoglobiny, niezbędna jest odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Jest to tzw. efekt Bohra — zjawisko występujące w fizjologii".
- Ad 4. fragment: Na spotkaniu Olga Oskierko i Marta Prucnal mówiły: o seniorach młodych duchem, jak DJ Wiki, Sobiesław Zasada i japoński zespół KBG84, o tym, że geny decydują o sposobie starzenia tylko w 30 procentach, o aktywnym zaangażowaniu się w życie, czyli o koncepcji Rowe'a i Kahna pomyślnego starzenia się, o niebieskich strefach z największym odsetkiem stulatków na świecie, o czynnikach decydujących o szczęśliwym, zdrowym i długim życiu: naturalny ruch, cel, rośliny strączkowe, ryby, więzi, przynależność (kolejność przypadkowa) oraz mantra "Hara Hachi Bu", o pracy mózgu - informacja w mózgu wędruje z szybkością 430 km na godzinę".
- Ad 5. fragment: Samotność jest często "wyuczona" na skutek błędów wychowawczych. Dzieci uczą się tego, co robimy - nie tego, co mówimy. Skoro samotności można się nauczyć, to można się jej oduczyć. Brakuje myślenia o innych, a uważność jest towarem deficytowym. Dlaczego nie mówimy: "Dziękuję, że jesteś" i nie okazujemy sympatii, zainteresowania? Trzeba dawać "lajki".
- Ad 6. fragment: "Prof. Sobieszczańska omówiła stan geriatrii w Polsce. Podała różne dane statystyczne - liczby. Nie wygląda to wesoło. Na sześć miejsc w klinice dla rezydentów z geriatrii zgłosił się tylko jeden. Na milion ludzi w Europie przypada 16-50 geriatrów, w Polsce 12,8. Na 10 milionów seniorów powinno być 5000 łóżek geriatrycznych w szpitalach, my mamy tylko 1200".
Jak widzicie, Wirtualna Kultura mogłaby nic nie robić tylko przepisywać stare wpisy, bo ich tematyka "kołem się toczy" tak jak historia.
W roku 2021 opublikowała w Gazecie Senior artykuł: "Piramidy w naszym życiu". Była w nim mowa m.in. o żywieniu i potrzebach człowieka. Wczoraj postanowiła sprawdzić, czy poglądy na ten temat się zmieniły. Zajęła się piramidą Masłowa:
- kliknijcie: CEFARM, Co to jest piramida Maslowa, czyli hierarchia ludzkich potrzeb
- kliknijcie: Doz, Piramida Maslowa – co to jest?
Na teorię Maslowa, jak i na każdą inną teorię powinniśmy zatem spojrzeć krytycznym okiem i nie traktować jej jako wyroczni wskazującej drogę do osiągnięcia absolutnego szczęścia i spełnienia osobistego".
Uwaga. Zdjęcia z Norwegii drugiego stycznia 2025 przysłała Basia ze Swojczyc. My możemy tylko pozazdrościć takiej zimy.
Sprostowanie. Zima w Polsce jest, ale nie we Wrocławiu tylko w Jakuszycach. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie, które dzisiaj przysłała Majka ze Szczepina.
Dodatek. Mail od Oli:
Fajna jest ta piramida Masłowa. Na dole - fizjologia, na górze - samorealizacja. Zaraz się samozrealizuję poprzez fizjologię: przygotuję sobie śniadanie-majstersztyk z waniliowym puddingiem na deser.
Dobry wpis. Tylko... komu chce się ćwiczyć?
Krystyna - Wirtualna Kultura
Witam w nowym roku , ja zrobiłam postanowienie muszę ćwiczyć i schudnąć. Mój cel to osiągnąć 65 kg (81kg teraz). Tylko co mam zrobic żeby wytrwać ! Na
OdpowiedzUsuńraze jest dobrze rano ćwiczę ok 30 min różne ćwiczenia: na macie na krześle i hulahop. Dopiero 3 dni (rezultatów brak!) ZACHĘCAM
Czytałam, że wśród Europejczyków (seniorów) najwięcej ćwiczą holendrzy bo 75%, polscy seniorziy są daleko w rankingu ćwiczących systematycznie jest tylko 12%!!! Mówią, że ćwiczenia fizyczne przedłużają życie o 5 lat!
Basiu, bardzo dobre wieści: ważę teraz 65 kg, czyli nadal nie muszę ćwiczyć. Krystyna
UsuńKrysiu, zazdroszczę bo też bym chciała ważyć 65kg.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Moje postanowienia i samorealizację wstretny wirus zniszczył, zaatakował w Sylwestra i nie odpuszcza, ale cóż to walczę zaciekłe.pozdrawiam Alicja
OdpowiedzUsuń