środa, 20 listopada 2019

Nieobecni mają rację (?) - wyniki WBO 2019


Ponad 86 tysięcy wrocławian wzięło udział w głosowaniu na projekty zgłoszone do tegorocznego WBO (Wrocławski Budżet Obywatelski), który w tym roku wynosił 16 milionów zł na projekty ponadosiedlowe i 9 milionów zł na projekty osiedlowe:
W wyniku głosowania do realizacji zakwalifikowało się 20 projektów, w tym 12 osiedlowych.

Wśród projektów ponadosiedlowych najwięcej głosów (6364) otrzymał projekt "Park Henrykowski":
a wśród osiedlowych "Tarnogaj dla dzieci - 2 place zabaw" (5054 głosów):

Wydział Partycypacji Społecznej dokonanie ewaluacji WBO 2019 powierzył organizacjom pozarządowym wspierającym realizację konsultacji społecznych we Wrocławiu.  FEPS (Foundation for European Studies) przygotował spotkanie konsultacyjne w sobotę, 16 listopada, przy współpracy z Wrocławskim Forum Osiedlowym, Stowarzyszeniem Żółty Parasol i Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej:

Wirtualna Kultura wybrała się na to spotkanie, bo uważa, że seniorzy powinni być wszędzie widoczni.

Zaproszono liderów, społeczników, aktywistów, radnych osiedlowych i wszystkich mieszkańców na spotkanie podsumowujące minioną edycję Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i zachęcono do zastanowienia się nad przyszłością tego programu. Kliknijcie poniżej na zdjęcie z programem spotkania. Ania Jurkowska, czyli nasza Ania w niebieskich okularach, prowadziła punkt drugi.


FEPS na swoim Facebooku
napisał, że dyskusja koncentrowała się na następujących problemach:
 1. Co zadziałało po tegorocznych zmianach, a co nie?
 2. Głosowanie: Głosy papierowe a elektroniczne. Jak zachęcać niegłosujących dotychczas?
 3. Głosowanie dzieci i młodzieży (sporo miejsca poświęcono też seniorom).
 4. Podział całościowej kwoty WBO (w tym roku 25 mln) na projekty osiedlowe (9 mln) i ponadosiedlowe (16 mln) – czy należy go utrzymać?
 5. Liderzy: Jak pozyskiwać nowych? Jak wspierać przed, w trakcie i po głosowaniu?
W grupie osób, które zdecydowały się wziąć udział w dyskusji na temat teraźniejszości i przyszłości Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, znaleźli się liderzy projektów (zarówno wygranych, jak i przegranych), przedstawiciele ruchów miejskich, radni osiedlowi i aktywni mieszkańcy, którzy chcieli opowiedzieć o swoich doświadczeniach z perspektywy głosujących i użytkowników miejskiej infrastruktury. Była też spora reprezentacja Wydziału Partycypacji Społecznej. Dobrze jest wymienić się doświadczeniami i posłuchać różnych opinii popartych przykładami i argumentami.

Zwróćcie uwagę na trzeci punkt programu, dotyczący głosowania dzieci i młodzieży. Dopisano w nim w nawiasie, że zajmowano się też seniorami! Tego nie było w oficjalnym programie spotkania. Czy jest to efekt udziału w spotkaniu Wirtualnej Kultury i seniora z Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Chopina?

Wirtualna Kultura z zadowoleniem stwierdziła, że siedząca obok niej Pani zwróciła uwagę, że liczba seniorów biorących udział w głosowaniu w tegorocznym WBO jest mniejsza niż liczba głosujących dzieci i mniejsza niż rok temu. Na przykład, seniorów w wieku 71-80 lat głosowało mniej niż dzieci w wieku 0-3 lat. Podobnie seniorów w wieku 61-70 lat głosowało mniej niż dzieci 4-12. Najwięcej głosowało osób w "średnim wieku" 30-40 lat. We wszystkich grupach wiekowych dominowały kobiety. Kliknijcie, żeby zobaczyć statystyczne słupki to potwierdzające:

To skłoniło Wirtualną Kulturę do poszukania w internecie informacji o mieszkańcach Wrocławia. Znalazła coś sprzed 2-3 lat (?): 
 • wrocławianie produkcyjni: 388 238,
 • wrocławianie poprodukcyjni: 148 726,
 • wrocławianie nieletni (młodsi niż 18 lat): 100 719.
Po przeczytaniu tych danych demograficznych Wirtualna Kultura postanowiła zatytułować ten wpis "Czy nieobecni mają rację?" i dać zdjęcie pustych krzeseł, sfotografowanych na spotkaniu ewaluacyjnym WBO 2019. To na tych krzesłach, jej zdaniem, powinni siedzieć seniorzy.

Wirtualna Kultura chętnie opowie o wrażeniach ze spotkania. 'Wytrzymała" na nim tylko trzy punkty. Usłyszała, że: 
 • ojcowie są dumni, że ich czteroletni synowie uczą się "partycypacji społecznej", biorąc udział w głosowaniu,
 • trzeba "chodzić po szkołach" i zachęcać uczniów do głosownia, bo inaczej projekt przepadnie,
 • najwięcej głosów na Maślicach zdobył projekt "rowerowy" zgłoszony przez 13latków (2387 głosów), kliknijcie:Rowerowe Maślice - projekt nr 256,
 • jak w ramach WBO wybuduje się wszystkie potrzebne place zabaw, to przyjdzie czas na inne projekty.

Czy w tej sytuacji można dziwić się, że ponadosiedlowy projekt postawienia ławek wzdłuż wrocławskich ulic był bez szans?
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz