wtorek, 12 listopada 2019

Czy van Gogh mógł to powiedzieć?


Która z nas seniorek nie suszyła w młodości kolorowych jesiennych liści? Wiele z nas nadal robi to. Brawo! A czy przyszło Wam na myśl, żeby kolory jesieni uwiecznić w lodzie? Chyba nie, a przyroda robi to. Halina Krawczyk i Jan Pawelski od lat "polują" na niezwykłe zjawiska. Ważne są: sceneria, pora dnia, kąt oświetlenie i szczęście, bo niektóre obrazy trwają tylko mgnienie oka. Trzeba być szczęściarzem, aby utrwalić aparatem fotograficznym tak niesamowite obrazy, jak ten powyżej.

Wirtualna Kultura dostała powyższe zdjęcie od Halinki i Jana. Zapytała ich, czy jest prawdziwe. Tak, jest prawdziwe! Trudno uwierzyć, że cudownie rozmyte żółte kolory są autentyczne. Jaka piękna jest nasza przyroda! Ten niezwykły obraz natury znaleźli w lesie. Liść w małym wgłębieniu w ziemi jest pokryty cienką, przejrzystą warstwą lodu. Kliknijcie na zdjęcie, aby szczegóły obejrzeć! Jak długo (ile lat?) trzeba czatować na taki widok? Może dowiemy się tego na przyszłorocznych wystawach, które Halinka i Jan przygotowują.

To jest miłe uczucie, gdy nasze dokonania są doceniane. Takiego szczęścia nie miał Vincent van Gogh. Wirtualna Kultura bardzo niechętnie wychodziła z kina po obejrzeniu filmu "Van Gogh. U bram wieczności". Dialogi i gra głównego aktora (Willem Dafoe) zrobiły na niej wrażenie. Zastanawiała się, czy van Gogh faktycznie mógł mówić to, co mówi w filmie? Jak mógł namalować jeden obraz dziennie? Czy widział rzeczy, których inni nie widzieli? Czy bez szaleństwa mógł być tak genialnym malarzem?

Jest to film malarski dla fanów malarstwa. Przepiękne plenery, dyskretna muzyka, przyjaźń z  Paulem Gauguinem, ogromna samotność van Gogha i milczenie, które może niektórym widzom nie podobać się. Jednak zdaniem Wirtualnej Kultury, milczenie może być wartością tak, jak "nie ma" jest nią.

Przypomnijcie sobie te wpisy:


Uwaga. Zgodnie z zapowiedzią 
Wirtualna Kultura wybrała się 11 listopada w południe "na śpiewanie" na placu Wolności, mimo że śpiewać nie może. Była bardzo zadowolona i za rok znowu pójdzie - bardzo lubi "biało-czerwoną". Na placu Wolności poznała TOP 10 Niepodległej (dostała też dwa śpiewniki). Pierwsze miejsce na liście TOP 10 Niepodległej zajęła pieśń "Rozkwitały pąki białych róż", a drugie "Witaj Zosieńko".

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Van Gogha jeszcze nie widziałam, ale po "zwiastunie" wiem, że pilnie powinnam...
  Natomiast fotografia liścia jest niezwykła, Jest wisienką na torcie. Sama chciałabym namalować coś podobnego, oczywiście wg własnego świata widzenia, ale mam nieodpartą potrzebę pobawienia się podobnymi kolorami. Ciekawe co by z tego wyszło, no może spróbuję? zobaczymy...
  Miłego dnia Krysiu. Pozdrawiam wszystkich czytających tego ciekawego bloga - Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Maju, z przyjemnością czytam zawsze Twoje komentarze. Czekam na efekty Twojej zabawy kolorami.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to zrobię to się pochwalę...
  Zrobię foto i wyśle Tobie, a Ty zrobisz co uznasz, ok?
  Serdeczności Krysieńko i pa majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, z przyjemnością pokażę zrobione przez Ciebie zdjęcie "całemu światu".

   Krystyna

   Usuń
 4. wdepnąłem tu trochę przypadkiem...
  i niemal oniemiałem🧚‍♂️👍
  taki fajny blog...
  no i moja aksjologia😊
  może się uda zaprzyjaźnić

  dodaję do lubych😎😀

  OdpowiedzUsuń