czwartek, 21 listopada 2019

Kobiety kobietom


Niedawno Wirtualna Kultura zastanawiała się, co ją ostatnio zaskoczyło, zasmuciło lub ucieszyło. Doszła do wniosku, że skoro to wszystko się wydarza, to znaczy, że żyje w pełni. Wczoraj wybrała się do Ratusza na III Wrocławskie Forum Organizacji Kobiecych, zorganizowane przez Wrocławską Radę Kobiet i dużo ją tam zaskoczyło - pozytywnie.

Idąc na to wydarzenie sama siebie pytała, czy seniorka jest jeszcze kobietą. Do takiego myślenia skłaniało ją zdjęcie aktualnego młodego składu Wrocławskiej Rady Kobiet, powołanej w maju 2019 przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Wśród członkiń jest Magdalena Rozwadowska, związana z Ołbinem i Stowarzyszeniem Żółty Parasol,

Przed wejściem do Ratusza Wirtualną Kulturę spotkała miła niespodzianka. Jakaś seniorka zapytała ją "czy pani idzie tam gdzie ja?" To Wirtualną Kulturę podbudowało - seniorki czują się kobietami.

Na Forum było tłumnie.
 • Przyszła Lena Bielska, którą Wirtualna Kultura zna z kilku warsztatów dla seniorek - o WenDo dużo się mówiło na Forum, kliknijcie: Finałowa wystawa "Słuchowisko wrocławianek" (wpis na blogu)
 • Była Agnieszka Bresler "od słuchowiska Bohaterowie Ołbina w akcji" - jej działalność w "Kolektyw kobietostan" była największym zaskoczeniem dla Wirtualnej Kultury na Wrocławskim Forum Organizacji Kobiecych (przeczytajcie poniżej o "Kolektywie kobietostan"), kliknijcie: Zaginiony maszynopis słuchowiska (wpis na blogu)
 • Licznie przyszły członkinie Stowarzyszenia Amazonek. 
 • Nie zaprezentowała się żadna organizacja seniorek, co nie oznacza, że nie było ich w Ratuszu.
 • Wrocławska Rada Kobiet dwoiła się i troiła. Panie bardzo miło witały uczestniczki Forum, a potem były moderatorkami dyskusji panelowej. Wirtualna Kultura poznała Joanną Nyczak, przewodniczącą Wrocławskiej Rady Kobiet, i rozpoznała Katarzynę Lubiniecką - Różyło, prezeskę Dolnośląskiego Kongresu Kobiet. Obie są na zdjęciach poniżej. Na trzecim zdjęciu jest Agnieszka Bresler, na czwartym dyskusja panelowa przy stolikach.   


Miejsc na Forum zabrakło. Obowiązywały wcześniejsze zapisy. Było gwarnie, przytulnie, sympatycznie, ciekawie. Był też catering i elegancka obsługa. Organizatorki bardzo sprawnie Forum przeprowadziły - pomógł im wesoły dźwięk dzwoneczka, przypominającego, że czas wystąpienia minął.

Program spotkania:
16:15 -16:30 Recepcja Forum
16:30 -17:45 Prezentacje Organizacji (3 minuty na prezentację, do 3 slajdów, do 3 wydarzeń z ostatnich 12 m-cy)
17:45 -18:45 Dyskusje w 4 panelach (stolikach) z udziałem moderatorów
18:45 -19:15 Podsumowanie dyskusji w stolikach tematycznych
19:15 -19:45 Indywidualny networking przy kawie

Panele tematyczne:
1. Działania antydyskryminacyjne i przeciwdziałanie przemocy
2. Aktywizacja kobiet - zawodowa, polityczna, ekonomiczna, społeczna
3. Kobieta w mieście - transport, komunikacja, urbanistyka, bezpieczeństwo
4. Promocja zdrowia i profilaktyka chorób oraz ekologia

Raport z propozycji i uwag zgłoszonych na panelach pojawi się na stronach Wrocławskiej Rady Kobiet. Wirtualna Kultura przy stoliku nr 3 narzekała, że niektóre przystanki są na jezdni i dlatego trudno jej do tramwaju wsiąść, np. na placu Reagana.

A teraz sprawa dla Wirtualnej Kultury najciekawsza: jakie organizacje kobiece zaprezentowały się na Forum.
 1. Fundacja balanspl.org dbająca o równe prawa kobiet i mężczyzn w debacie publicznej i biznesie, tworząca listę kobiet ekspertek, kliknijcie: Balanspl.org.
 2. Fundacja Centrum Praw Kobiet od 25 lat walcząca z przemocą i dyskryminacją kobiet. To dla niej zorganizowano w tym roku "Babskie granie" w Capitolu, kliknijcie: Fundacja Centrum praw kobiet, kliknijcie: Babskie licytowanie i pamiętanie (wpis na blogu).
 3. Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, które w zeszłym roku bardzo aktywnie promowało 100 lat uzyskania praw przez kobiety, kliknijcie: Dolnośląski Kongres Kobiet, kliknijcie: Niezwykłe Dolnoślązaczki (wpis na blogu)
 4. Femina-Fenix, stowarzyszenie kobiet po mastektomii, dbające o zdrowie kobiet, kliknijcie: Femina-Fenix, Stowarzyszenie Amazonek.
 5. Przedstawicielki HPE Wrocław Center (Hewlett Packard Enterprise). realizujące programy wspierające kobiety, m.in. Woman in power, Woman in tech.
 6. Przedstawicielki IBM pomagające kobietom, pokazujące moc kobiet i zwiększające ich widoczność w korporacji.
 7. Stowarzyszenie INTRO, oferujące wsparcie psychologiczne, walczące z przemocą, kliknijcie: Stowarzyszenie INTRO,
 8. Fundacja Mama G, organizująca m.in. festiwal dla mam w Domasławicach (150 warsztatów), kliknijcie: Fundacja Mama G - Facebook,
 9. grupa "Pozytywnie o porodzie", grupa wsparcia organizująca spotkania z oczekującymi narodzi dziecka (60 spotkań w ciągu 5 lat), kliknijcie: Pozytywnie o porodzie - Facebook
 10. Stowarzyszenie Kultura Równości, wspierające osoby LGBT, organizujące festiwale równości, debaty, warsztaty, spotkania, marsze równości, kliknijcie: Kultura Równości,
 11. grupa Nowe Nadodrze, której celem jest aktywizacja Nadodrza, kliknijcie: Nowe Nadodrze - Facebook,
 12. Przedstawicielki Okręgowej Izby Radców Prawnych - chcą pomagać kobietom,
 13. Grupa artystek i działaczek społecznych "Kolektyw Kobietostan" (zarejestrowana już jako stowarzyszenie), realizująca spektakle i warsztaty teatralne w zakładach karnych i domach poprawczych. To w niej działa Agnieszka Bresler:
To, co działo się wczoraj w Ratuszu, potwierdza, co Wirtualna Kultura stale powtarza: Kobiety są górą! Czy pamiętacie jej artykuł w Gazecie Senior "Dlaczego kobiety nie wymyśliły żarówki?", kliknijcie: Gazeta Senior, luty 2019, str. 12.?

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz