sobota, 9 listopada 2019

Plastyczne inspiracje Lidii Rygus

Wirtualna Kultura wybrała się w piątek do Przestrzeni Trzeciego Wieku na kolejne spotkanie, zorganizowane przez Fundację Punkt Widzenia w ramach projektu "Inspiracje", finansowanego przez Gminę Wrocław,


Spotkała tam m.in. koleżanki z dawnego stowarzyszenia "Popowiczanie".

Serce rośnie, gdy poznaje się seniorów, którzy
 • na emeryturze dostają skrzydeł, 
 • odkrywają "nieznane lądy",
 • cieszą się życiem,
 • chętnie o tym opowiadają,
 • mogą być wzorem dla innych.
Jedna z takich seniorek jest na zdjęciu powyżej w towarzystwie Jerzego Dudzika - fotografa i redaktora, dobrze znanego czytelnikom Gazety Senior, kliknijcie: Gazeta Senior - home page. To Lidia Rygus - bohaterka inspirującego spotkania. W roku 2014 nieoczekiwanie odkryła, że ma talent malarski, chociaż sama niechętnie swoje malarskie zdolności nazywa talentem. Sztuki malowania akwareli uczyła się z materiałów dostępnych w internecie.

Do malowania obrazów zmusiło ją życie. Po zmianie mieszkania potrzebowała mniejszych obrazów, a te w galeriach były za drogie, a w zwykłych sklepach zbyt sztuczne - plastikowe. Koleżanka namówiła ją, żeby sama sobie namalowała obraz i tak się zaczęła jej nowa pasja. W poniższym wywiadzie możecie zobaczyć, jak obrazy Lidii Rygus zdobią jej mieszkanie, w tym również kuchnię:
Jej obrazy nie są jeszcze w muzeach, ale są już w Hiszpanii. Prezentowała je na licznych wystawach we Wrocławiu, m.in. w Klubie Muzyki i Literatury.  Udziela wywiadów. Bierze udział w zajęciach Ogniska Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta, kliknijcie: Ognisko Kultury Plastycznej. Maluje codziennie.


Początkowo inspiracją dla Lidii Rygus były obrazy Amadeo Modiglianiego, kliknijcie: Modigliani - Wikipedia. Potem pojawili się Picasso, van Gogh,  Braque, ... W trakcie multimedialnej prezentacji  pokazała zdjęcia oryginałów i własne obrazy nimi inspirowane. Fantastyczne efekty. Namalowana przez nią "gwiaździsta noc" bardziej się podobała Wirtualnej Kulturze niż oryginał Van Gogha:
Zobaczcie też "recyklingową" wersję gwiaździstej nocy Jane Perkins, kliknijcie: 15 minut dla siebie (wpis na blogu).

W głównej sali Przestrzeni Trzeciego Wieku na pl. Solidarności 1/3/5/ (czwarte piętro) jest wystawa obrazów Lidii Rygus. Wirtualna Kultura po jej obejrzeniu myślała z czułością (matczyną czy babciną?) o Ewelinie Sekleckiej, pomysłodawczyni projektu "Inspiracje", Inspirujące spotkania są jednym z elementów tego projektu.
Ostatnie inspirujące spotkanie będzie 15 listopada, godz. 13, Przestrzeń Trzeciego Wieku, sala 403. Ewelino, czym nas seniorów jeszcze zaskoczysz?

Uwaga. Relacja z pierwszego inspirującego spotkania, którego bohaterami byli Halina Krawczyk i Jan Pawelski, już wkrótce. Wirtualna Kultura jest dumna, że Wrocław ma inspirujących seniorów!!!

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Byłam na tym spotkaniu i potwierdzam było wspaniale i inspirująco.
  Obrazy piękne, gratulacje Pani Lidio.

  OdpowiedzUsuń
 2. Irena ze Szczepina17 listopada 2019 21:59

  Tak droga Krystynko! Wszyscy możemy być dumni, że Wrocław ma tak wielu inspirujących seniorów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wielkie brawa dla Eweliny Sekleckiej, która jest pomysłodawczynią projektu "Inspiracje". Obrazy Lidii Rygus - piękne!

  OdpowiedzUsuń