czwartek, 28 listopada 2019

Kultura smakuje jak wrocławskie moskaliki


"Bardzo młoda Fundacja Smak Kultury stara się wprowadzić odrobinę humoru w życie naszego miasta." Tak zaczyna się mail, który Wirtualna Kultura dostała od Aliny Puchalskiej, która dalej napisała:

"Za realizację tego zamiaru można uznać zebranie wrocławskich moskalików pisanych przez naszych mieszczan i wysyłanych na naszą pocztę moskalikową fundacjasmakkultury1@gmail.com.

Zaproponowana zabawa z moskalikami zaowocowała wydaniem prezentowanej właśnie książki Wrocławskie moskaliki, czyli wrocławianie - wrocławianom."

Projekt został dofinansowany przez Program Mikrogranty NGO ze środków Gminy Wrocław (kliknijcie na zdjęcia).


Fundacja Smak Kultury zaprasza na dwa spotkania, na których będę prezentowane efekty zabawy, oraz zachęca do pisania nowych moskalików. Zabawa trwa!
 • 2 grudnia, godz. 18:30, Bar Barbara, ul. Świdnicka 8D, Strefa Kultury Wrocław, spotkanie z prof. Bogusławem Bednarkiem, który opowie o "Figlikach Reja i fraszkach Kochanowskiego".
 • 6 grudnia, godz. 10, WCRS, pl. Dominikański 6, sala 210, spotkanie z Michałem Boberem i Jaśkiem Grządzielą, którzy zaprezentują moskaliki.
Podobno na spotkaniach moskaliki będą rozdawane. Wstęp wolny.

W regulaminie zabawy Fundacja Smak Kultury napisała:

"Moskalik jest krótkim, rymowanym, dowcipnym wierszykiem, podlegającym jednak określonym regułom:
 • powinien składać się z czterech wersów,
 • zaczynać się od słów: „Kto powiedział, że...” lub innych wyrażających to samo pytanie i zawierających nazwę konkretnej nacji lub osoby,
 • drugi wers określa jakąś oczywistą cechę lub opinię,
 • kolejny wers dosadnie i obrazowo opisuje, co spotka osobę z wersu pierwszego; 
 • wers czwarty opisuje miejsce tej „krwawej” akcji,
 • każdy wers Moskalika powinien mieć osiem sylab."

Przypomnienie.

Uwaga. Dwa pierwsze zdjęcia Wirtualna Kultura zrobiła dzisiaj, 28 listopada, w drodze na koncert w Narodowym Forum Muzyki. Na cztery ręce grali Krzysztof Jabłoński i Rita Shen, kliknijcie: Koncert na cztery ręce. To Ala z Ołtaszyna zaprosiła Wirtualną Kulturę. Warto być blogerką!!!

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Irena ze Szczepina29 listopada 2019 10:22

  Droga Krysiu! Warto być blogerką zwłaszcza tak doskonałą jak TY!!!!!!!!!!!! Czekam cierpliwie na moskaliki. Wierzę, że będzie to wspaniała zabawa z humorem, a przecież uśmiech i radość to jest to, czego nam Wszystkim trzeba.To wspaniale, że zabawa z moskalikami zaowocowała wydaniem książki "Wrocławskie moskaliki, czyli wrocławianie - wrocławianom." Brawo! brawo! brawo! za tak mądry pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kto powiedział, że pan B....
  jest kryształem nad kryształy,
  temu zaraz dam po twarzy,
  aż mu na wierzch wyjdą gały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń