niedziela, 29 grudnia 2019

Się narobiło się

Skomplikowany jest ten nasz język polski. Wirtualna Kultura robiła  z "się" co chciała. Żyła w błogim przekonaniu, że nie ma zasad umieszczania "się" w zdaniu. Aż  tu pewnego wiosennego dnia dostała mail (maila) od Oli, no i się narobiło (narobiło się). Zasady są, ale są też wyjątki.

Mirosław Bańko napisał tak (kliknijcie: PWN, Słownik Języka Polskiego. Poradnia - miejsce się w zdaniu):

Zaleca się umieszczanie się przed czasownikiem, nie zaleca się stawiania się na końcu zdania. Są to jednak zalecenia, nie reguły, muszą zatem ustąpić regułom, gdy te są z nimi sprzeczne. Silna reguła mówi, że nie wolno umieszczać się w pozycji akcentowanej, ponieważ słowo to jest tzw. enklityką (przyłącza się akcentowo do poprzedniego wyrazu). Stąd wynika w szczególności, że się nie może się pojawić na początku zdania. I dlatego mówimy „Obudź się” (nie „Się obudź”), mimo że końcowa pozycja się nie jest polecana. Jeśli chcemy położyć akcent na się, to musimy je zamienić na siebie, np. „Spójrz na siebie”.

To samo piszą inni autorzy:
Po przeczytaniu tylu mądrych opinii Wirtualna Kultura straciła wrodzoną intuicję i 
 • boi się się jak ognia,
 • się boi się jak ognia,
chociaż wie, że prof. Jan Miodek jest wyrozumiały i darowałby jej to "się" na końcu zdania, bo czy warto się przejmować się, gdy Nowy Rok nadchodzi. Dlatego życzmy sobie


Do Siego Roku i do zobaczenia się!

Uwaga. Choinka z szyszek to arcydzieło Irenki ze Szczepina, która nachodziła się (się nachodziła) z mężem po parku w Leśnicy,  aby szyszki (szyszek) nazbierać. Kliknijcie koniecznie na oba zdjęcia choinki, żeby szyszki zobaczyć. Trochę się przy tym napracujecie (trochę przy tym napracujecie się), ale trudno - czego nie robi się (się nie robi) z ciekawości. 
Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Cudownie że poruszyłas Krydiu ten temat. Zasady pisania ,,się,, opanowują poloniści, tudzież literaci piszący. Natomiast czytający literaturę w ilości powiedzmy ponad ostatnia polska normę, mają w tym temacie tzw literackie wyczucie. I to im (mnie też) wystarcza. I jest ok. Zdecydowanie gorsze są inne grzechy w pisowni, ale to na inny temat postu. Krystyna kochana, blog, który mamy przyjemność czytać, wspina się na coraz wyższa półkę, co cieszy bardzo nas czytelników. Dziękuję za ciekawy post i pozdrawiam wspaniałych czytelników Majks

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu
  o się tekst bardzo się przyda.

  Dziękuję Wirtualnej Kulturze
  Do Siego Roku

  Bogda

  OdpowiedzUsuń
 3. Irena ze Szczepina30 grudnia 2019 10:09

  Droga Krysiu! Dziękuję za uznanie i umieszczenie zdjęcia mojej szyszkowej choineczki na blogu. Szyszki zbieraliśmy w Lesie Mokrzańskim. Klejenia trochę było, ale warto.
  Ach ta pisownia - blog jak zawsze bardzo ciekawy. Dziękujemy Wirtualnej Kulturze z całego serca za cały rok "blogowania" życząc zdrowia i wszystkiego co najlepsze w NOWYM 2020 ROKU.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis Krysiu!
  Skoro już mowa o się, to w nadchodzącym Nowym Roku życzę wszystkim Rodakom mniej spinania się 🙂

  OdpowiedzUsuń