wtorek, 31 grudnia 2019

Artystyczne igraszki matematyczne i jubileuszowe fraktaleW Galerii Entropia przy ulicy Rzeźniczej 4 jest do 16 stycznia 2020 wystawa "WY5TAWA W7OROWA 2019", a 7 stycznia (wtorek) będzie oprowadzanie kuratorskie z artystami. Mijający rok 2019 był w Polsce rokiem matematyki z okazji stulecia powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Stąd wziął się pomysł na wystawę, o której jej twórcy piszą (kliknijcie: Galeria Entropia - info o wystawie):

"Zasadniczą tkankę tej, wpisującej się w ogólnopolski rok matematyki (2019), wystawy stanowią wzory, rozumiane jako wyrażenia formalne, równania czy też zapisy symboliczne. Zaproszeni do udziału w wystawie artyści, zgodnie z właściwą sobie swobodą twórczą, rozkruszają jednak ów sztywny schemat matematycznych, fizycznych bądź chemicznych formuł i ukazują wzory również jako powtarzalne układy geometryczne, jako zapisy ścieżek ruchu, jako układy odniesienia, formy idealne, czy też swoiste miary. Choć punkt wyjścia stanowią tu nauki ścisłe, tym co w efekcie otrzymujemy jest prawdziwa poezja znaku, pełna subtelnych łamigłówek oraz pojęciowych i wizualnych metafor. "


Wirtualna Kultura, matematyk i informatyk z wykształcenia, nie wymyśliłaby takiego opisu wystawy. O wystawie w Galerii Entropia dowiedziała się od Halinki i Jana, kliknijcie: Fotograficzne podróże Haliny Krawczyk i Jana Pawelskiego (wpis na blogu). To od nich dostała zdjęcie z wystawy: "WY5TAWA W7OROWA 2019":


Więcej o wydarzeniach w Galerii Entropia możecie poczytać na Facebooku:

Pierwsze dwa zdjęcia w tym wpisie nie są z wystawy w Galerii Entropia. Wirtualna Kultura "wyprodukowała" je z Beatą Laszkiewicz w jednej z ich publikacji. To prawdziwa matematyka - nie zobaczycie tego na wystawach.

Pod choinkę Wirtualna Kultura dostała od Halinki Krawczyk i Jana Pawelskiego niezwykłe, cudowne zdjęcie z serii "Inny Świat". Może kiedyś zobaczymy je na jakiejś wystawie. Czy takie zdjęcia może też tworzyć matematyka?


Z okazji roku matematyki odbyły się w Polsce konferencje naukowe, kliknijcie: Jubileuszowy rok matematyki. Dla nie-matematyków najciekawszy być może był pomysł tworzenia fraktali:

Fraktale otaczają nas wszędzie, tylko nie wiemy o tym. To są cuda przyrody i myśli człowieka:

Udanego wieczoru z fraktalami! To dla tych, którzy są domatorami i sylwestrowe bale ich nie kuszą.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. RABIJI I WSZYSTKIM MATEMATYKOM SZCZĘŚCIA, ZDRÓWKA I POMYŚLNOŚCI ŻYCZĘ

  OdpowiedzUsuń
 2. Galeria Entropia to jedna z bardziej ambitnych wrocławskich galerii Warto tam zaglądać bo bywa niezwykle ciekawie. A przytoczony powyżej cytat Twórców tej wystawy jest dosłownie poezją jej ostatniego tematu.
  Odważnie Krysiu, prowadzisz nas po przeróżnych tajemniczych zakamarkach naszego pięknego miasta. Wszystkie posty są atrakcją. Prosiłaś w poprzednim, aby wytypować najlepszy. Nie wiem czy ktoś to zrobił. Ja myślałam i tym i uczciwie mówię: nie da się takiej segregacji poczynić. Każdy z Twoich artykułów ma swój ciężar gatunkowy i swoją wartość. Tak ja sądzę, a każdy ma swój punkt widzenia i inne odniesienia, dlatego zaznaczyłam że to tylko mój punkt widzenia.

  (Krysiu, nie wiem co ja źle robię, że niektóre komentarze się powielają...
  zrób z tym porządek bo ja nie mogę dubla usunąć, też nie wiem czemu).

  Pozdrawiam serdecznie i życzę Tobie Krystyno dalszej weny w tworzeniu/prowadzeniu bloga, a nam czytelnikom - podobnych uczt (!) jak w tym roku również w Nowym 2020 Roku
  Majka

  OdpowiedzUsuń