niedziela, 13 lutego 2022

Kocham czy kochać?

Który dzień jest popularniejszy? Strasznie nieprecyzyjne pytanie. Wirtualna Kultura specjalnie tak nie dopowiada, bo chce pobudzić Wasze komórki do działania. 

Skoro dzisiaj jest trzynasty dzień lutego, to jutro będzie czternasty. Zatem może chodzi jej o to, czy bardziej popularne są "walentynki" czy "8 marca". 

Jest jeszcze drugi wariant pytania. Czy bardziej popularny jest  "tłusty czwartek" czy "śledzik" - w tym roku 24 lutego i 1 marca. Jednak jeśli zwróciliście uwagę na tytuł wpisu i pierwsze zdjęcie, to powinniście wybrać wariant pierwszy. 

Wirtualna Kultura jest bardzo ciekawa, czy, Waszym zdaniem, "walentynki" usunęły "8 marca" w cień. Jak myślicie? Ona ma wrażenie, że TAK. Zatem ten wpis powinien być o miłości.

Z powodu internetowych wyszukiwarek umysł Wirtualnej Kultury robi się strasznie leniwy. Ona posłużyła się komputerem, zamiast próbować sobie przypomnieć jakieś piosenki z "kocham". Po napisaniu w wyszukiwarce: "kocham Youtube" na ekranie pojawiły się linki do tych nagrań:

Była lekko rozczarowana, bo to były tylko jakieś nieznane jej utwory. Czyżby w czasach jej młodości nikt nie używał w piosenkach słowa "kocham". Może Wy takie piosenki pamiętacie? Piszcie do niej! 

W końcu udało się jej znaleźć piosenkę z "kochać":

Wirtualna Kultura postanowiła też sprawdzić, jak jest z poezją i napisała w wyszukiwarce "kocham wiersz". Tym razem było o wiele lepiej. Pojawił się link m.in. do wiersza Ildefonsa Gałczyńskiego:

i kilka jego recytacji. Oto jedna z nich - recytują Krzysztof Kolberger i Anna Romantowska:
Początek tego wiersza:

ROZMOWA LIRYCZNA

— Powiedz mi jak mnie kochasz.
— Powiem.
— Więc?
— Kocham cię w słońcu. I przy blasku świec.
Kocham cię w kapeluszu i w berecie.
W wielkim wietrze na szosie, i na koncercie.
W bzach i w brzozach, i w malinach, i w klonach.
I gdy śpisz. I gdy pracujesz skupiona.
I gdy jajko roztłukujesz ładnie —
nawet wtedy, gdy ci łyżka spadnie. (...)

A co Wy dopisalibyście do tej wyliczanki?

Dodatek. Więcej muzyki:

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Co do piosenek o miłości to nie może zabraknąć mojego ulubionego Queena i I was born to love you: https://youtu.be/Fna56a_r41s

  Udanych Walentynek Wszystkim :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic piękniejszego nie moglo mnie spotkać. Krysiu dziękuję za"Rozmowe liryczną ". ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno już nie czytałam wierszy Gałczyńskiego, dziękuję za przypomnienie :-) Lubię i Walentynki, i Dzień Kobiet. Każde święto jest fajne bo poprawia nastrój i człowiek się uśmiecha. Pozdrawiam Krysiu :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziekuje za "Rozmowe liryczna", przepiekny wiersz, nie znalam i juz sie go ucze na pamiec, ale czy uda mi sie go tak pieknie i poetycko zarecytowac jak jest nagrane? Jestes na prawde skarbem rozdajac nam takie perelki!!!

  OdpowiedzUsuń