środa, 16 lutego 2022

Nagrody, plebiscyty, zapowiedzi, premiery literackie - wszystko w jednym miejscu


Przy okazji poszukiwań informacji o książce Jessiki Bruder "Nomadland. W drodze za pracą", Wirtualna Kultura natrafiła na bardzo ciekawą stronę internetową (blog) CoPrzeczytac.pl o książkach, recenzjach, nowościach, konkursach literackich, itd. : 

Na CoPrzeczytac.pl można znaleźć dużo bieżących informacji, na przykład, o plebiscycie New York Timesa na najciekawszą książkę ostatnich 125 lat: 
Do redakcji spłynęło ponad 200 000 głosów z całego świata! Według New York Timesa i jego czytelników
 
za najlepszą książkę ostatnich 125 lat wybrano "Zabić Drozda" Harpera Lee

Wielka literacka piątka ostatnich 125 lat to:

Blogger, narzędzie do pisania wpisów, pozwala zapisywać ich robocze wersje, aby później je opublikować. We wrześniu Wirtualna Kultura zapamiętała roboczą wersję wpisu o nagrodzie im. Kapuścińskiego i dopiero wczoraj sobie o tym przypomniała w trakcie oglądania Gali EMPIKu. 

Wirtualna Kultura była bardzo mile zaskoczona, że spośród trzech "odkryć", wspomnianych we wpisie:
dwójka z nich nagrody dostała: 
 • Aleksandra Zbroja, "Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu",
 • film "Moje wspaniałe życie".
Nie trafiła tylko w nagrodę "odkrycie muzyczne". Nie dostała jej płyta Krystiana Ochmana, tylko piosenkarz (raper?) Szczyl

Dodatek. We wrześniu nagrodę im. Kapuścińskiego 2021 dostała reportażystka Jessika Bruder za książkę "Nomadland. W drodze za pracą". W finale konkursu było pięć reportażystek: 


Książka Bruder stała się podstawą scenariusza filmu "Nomadland" reżyserki Chloé Zhao z Frances McDormand w roli głównej:

Nagrodzony Oscarem film opowiada historię owdowiałej kobiety po sześćdziesiątce, która wybiera wędrowne życie współczesnego nomady, po tym jak straciła pracę, dom. W tej wędrówce towarzyszy jej para prawdziwych nomadów, którzy zrezygnowali ze stałego miejsca zamieszkania i przemieszczali się po Ameryce w poszukiwaniu dorywczej pracy. 


Uwaga. Zimę w Jakuszycach sfotografował Andrzej.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Dużo pracy włożyła Wirtualna Kultura, by zebrać, a teraz podpowiedzieć nam o tylu ciekawych stronach w temacie KSIĄŻKI. Blog "co przeczytać" poznałam już i zaglądam nieraz. Pozostałe linki znowu zajmą mi pół nocy, bo nie mogę oprzeć się pokusie przejrzenia wszystkich. To niesamowita frajda i wiele nowości.
  Irena

  OdpowiedzUsuń
 2. Doceniamy, z calym sercem.!!!!! ❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudna, jest, Nasza Krysia.!!! ❤️  OdpowiedzUsuń