wtorek, 8 lutego 2022

Bezpieczny internet

Bezpieczny internet jest celem działań wielu organizacji. Wirtualna Kultura ma wrażenie, że niestety tych, którym chodzi o coś innego, jest więcej. Dlatego musimy być czujni i korzystać z internetu z rozwagą. Przede wszystkim powinniśmy czytać uważnie SMSy i maile, zanim podejmiemy jakieś działanie. 

Niestety zdarza się, że internauci stają się ofiarami hakerów, którzy podstępem, np. za pomocą złośliwego załącznika albo makra w dokumencie, nakłaniają do zainstalowania programu kontrolującego komputer bez wiedzy użytkownika. Tego typu złośliwe oprogramowanie nazywa się Remote Access Trojans, w skrócie RAT. 

Pod koniec grudnia 2021 CERT Polska dostał wiadomość, że pojawiły się SMSy z prośbą o odnowienie systemu poprzez "aktywację" aplikacji. W treści SMS był link do fałszywej, złośliwej domeny banku. To była pułapka. CERT ostrzega przed takimi stronami,

We wrześniu 2021 CERT opublikował raport o stanie bezpieczeństwa polskiego internetu w roku 2020:

Zdaniem Wirtualnej Kultury, jest to bardzo pożyteczna lektura.

W styczniowym numerze Gazety Senior ukazał się felieton Wirtualnej Kultury "Co na nas czyha w internecie". Jest on teraz dostępny oddzielnie na platformie i na Facebooku Gazety Senior:
Możecie się z niego dowiedzieć też o innych zagrożeniach w internecie.

8 lutego jest dzień bezpiecznego internetu. W internecie "huczy" - wszyscy o tym piszą,

NASK organizuje z tej okazji konkurs z myślą o dzieciach:

Dodatek. Wirtualna Kultura rok temu też pisała o zagrożeniach w internecie.

Uwaga. Kliknijcie na zdjęcia, które Wirtualna Kultura dostała dwa dni temu od Halinki i Jana. Tak wygląda tegoroczna zima! 

Krystyna - Wirtualna Kultura 

4 komentarze:

 1. Bardzo wazny i potrzebny wpis. DZIEKUJE. Jak zawsze Wirtualna Kultura stara sie o dobro kazdego. Jak mozemy sie odwdzieczyc? Zdalnym przytulaniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przytulanie zdalne teraz, a w przyszłości bezpośrednie, mile widziane.

   Krystyna

   Usuń
 2. Trzeba być czujnym na każdym kroku! Ważny temat. Brawo Wirtualna Kultura!

  OdpowiedzUsuń