poniedziałek, 28 lutego 2022

Muzyka Chopina łagodzi obyczaje

Wirtualna Kultura ma słabość do Fryderyka. Słuchała go w dzieciństwie, gdy jeszcze telewizorów nie było. Ale dopiero teraz się dowiedziała, że jest zamieszanie z jego urodzinami. Za datę urodzin Fryderyka Chopina przyjmuje się 1 marca, chociaż w metryce chrztu widnieje 22 lutego. Sam kompozytor i jego rodzina celebrowali jego urodziny w pierwszy dzień marca. Wielu ten dzień nazywa drugimi urodzinami Chopina:

1 marca 2022 (wtorek), godz. 19, będzie koncert live online z okazji drugich urodzin Fryderyka Chopina. Zagra Sohgo Sawada,

Sohgo Sawada był uczestnikiem 2 etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021r. Urodził się 9 listopada 1998 r. w Japonii. Jest laureatem m.in. 1. nagrody na Konkursie Pianistycznym PTNA w Tokio. Studiuje nauki medyczne na Uniwersytecie w Nagoyi.

Program koncertu: Fryderyk Chopin
Część pierwsza: Ballada g-moll op.23, Mazurek G-dur op.50 nr 1, Andante spianato i wielki Polonez Es-dur op.22
Część druga: Barkarola Fis-dur op.60, Nokturn Des-dur op 27 nr 2, Scherzo b-moll op.31.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma swój kanał na YouTube. To tam możecie oglądać i słuchać muzyki Chopina w fantastycznych wykonaniach:

2 komentarze:

 1. Ja również mam słabość do muzyki Chopina. Cudownie wycisza, można "bujać w obłokach".

  Ala

  OdpowiedzUsuń
 2. Także często słuchałam Szopena w minionych latach.
  Nie znam się w jakiś szczególny sposób na muzyce, ale to pewne że łagodzi ona obyczaje, wycisza, uspokaja i czyni każdego z nas słuchających lepszym (?)
  Ostatnie lata, śledzę z uwagą wszystkie koncerty, już jakby słyszę te minimalne ale jednak różnice wykonawcze i to mnie satysfakcjonuje. No i wspaniałe wykonawstwo wszystkich uczestników. Wspaniały temat nam podałaś na "srebrnej tacy" kochana dziewczyno. Krysiu dziękuję i pozdrawiam serdecznie - Majka

  OdpowiedzUsuń