czwartek, 3 lutego 2022

Wirtualna Kultura i przytulanie


W tym roku 31 stycznia wypadło w poniedziałek. Kto lubi ten dzień tygodnia? Wirtualna Kultura chciała znaleźć link do filmu "Nie lubię poniedziałków", tymczasem najpierw znalazła na YouTube link do filmu niezależnego "Poniedziałek", opowiadającego o relacji chłopca i jego matki, która pozostawiona przez męża popada w alkoholizm. Scenariusz i reżyseria - Maciej Kapek:

Tak zajęta poszukiwaniami zapomniała, że 21 stycznia był Międzynarodowy Dzień Przytulania i nikogo do przytulania nie próbowała znaleźć (polski dzień przytulania był podobno 24 czerwca),


Przytulanie leczy i ciało, i duszę, jest przedmiotem badań psychologów, których interesuje, jak często i długo powinno się przytulać. Zmniejsza stres i ciśnienie krwi, pomaga budować układ odpornościowy, itd Tak się podoba, że ludzie biją nawet rekordy świata w przytulaniu. Powstały gabinety przytulania, a w domu można tulić kotka.

Czas pandemii i ograniczenia kontaktów spowodował wzrost zainteresowania tym tematem mediów, które donoszą o wynikach badań w różnych światowych ośrodkach. W internecie można znaleźć dużo materiałów na ten temat. 

Wirtualna Kultura z rozrzewnieniem wspomina przytulanie na 2. Forum Wspierajmy seniorów w maju 2019:

"W pierwszej plenarnej części Forum były powitania, podziękowania i krótkie, 10-minutowe, bardzo pomysłowe i dowcipne wystąpienia, które zakończyły się przytulaniem sąsiadów. Wirtualna Kultura przytuliła kilka sąsiadek, by zwiększyć poziom oksytocyny. Później przytuliła się też do Grażynki na tle "ścianki" z logo Fundacji Wspierajmy Seniorów. Niestety Kazia jej tylko w holu mignęła i przytulić się do niej nie zdążyła, a Ewę, jak zwykle uśmiechniętą, wyściskała kilka razy, bo to od niej się dowiedziała o Forum. "


Uważa się, że mężczyźni są w gorszej sytuacji, bo zwyczajowo nie wypada im okazywać emocji, w tym ochoty na przytulanie. Nad problemem mężczyzn pochylił się Janusz Leon Wiśniewski,
W książce: "Czy mężczyźni są światu potrzebni" na stronie 80 napisał:
 
"Małe dziewczynki o wiele częściej niż chłopcy dotykają swojej matki, dorosłe kobiety z kolei także częściej niż mężczyźni dotykają osób sobie nieznanych. (...)  Dotyk ma działanie terapeutyczne, ponieważ stymuluje wydzielanie hormonu oksytocyny w mózgu.  (...) oraz obniżenie innego hormonu, kortyzolu (hormon stresu). (...) Ludzie niedotykani chorują częściej i szybciej umierają."


Wirtualna Kultura przejrzała zdjęcia w archiwum, żeby sprawdzić, czy przytulaniu i dotykaniu poświęca dostatecznie dużo miejsca na blogu. Pierwsze zdjęcie jest z  2. Forum Wspierajmy Seniorów - Wirtualna Kultura przytula się do Grażynki. Na drugim dotyka Asi na Restaurant Day, na trzecim i czwartym dotyka Ani i Eli w Żółtym Parasolu z okazji konkursu na recenzję książki z Biblioteki Sąsiedzkiej. 

Na piątym jest z Basią ze Swojczyc  na MiedziankaFest, a na szóstym z Urszulą Glensk po autorskim spotkaniu w Żółtym Parasolu. Siódme zrobiono jej z Basią z Ołbina po Basi treningu zumby. I wreszcie ósme z mężczyzną po jego koncercie piosenek Czesława Niemena. Na przedostatnim Ewelina Seklecka przytula uczestniczki warsztatów. Ostatnie jest przykładem przytulania w latach pięćdziesiątych. Wirtualna Kultura jest przytulana przez Dzidkę, autorkę książki "Listy do mojej siostry". To wszystko można znaleźć na blogu. Kliknijcie na zdjęcia, żeby technikę przytulania i dotykania podpatrzeć.

Krystyna - Wirtualna Kultura

11 komentarzy:

 1. Jaki piękny wpis..
  Buxia sama się śmieje, bo to cudowny temat. Przyznam się (na ucho) że bardzo lubię się przytulać, niezależnie od płci przytulanej osoby. A dalej , nie przestałam się przytulać przez ubiegłe lata pandemii. Jestem zaszczepiona 3 razy i mówiąc to czekałam kto chętny i jakoś nigdy takich nie brakło... Krysiu, bardzo miły temat podjęłaś i cudowne zdjęcia są w załączeniu. Dziękuję i pozdrawiam 💕 Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Też z przyjemnością czytałam 🤗 M.Z

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja czekam na następne przytulanie. Pozdrawiam Cię Krysiu😘

  OdpowiedzUsuń
 4. Serdecznie przytulam Wirtualną Kulturę w myślach:).
  Z całą pewnością wiem, chyba wszyscy wiemy, że pragniemy przytulać nasze domowe czworonogi, przytulać się np do konia terapeuty, nieustannie do naszych bliskich - udowodniono jak wielką wartość terapeutyczną stanowi taki przytulaśny kontakt. Chyba mamy wpisane to w nasze ciała. Z tym, że nasze ciało intuicyjnie wie z kim nie chce fizycznego kontaktu. Spotkałam się z tym, zagadkę dlaczego tak bywa.
  Ale po pandemii będziemy radośnie wpadać sobie w wytęsknione ramiona przyjaciół i znajomych. Oby jak najprędzej.
  Irena

  OdpowiedzUsuń
 5. Wpis genialny i jak zawsze wiadomosci niezwykle. Posluchanie youtube o 82 letniej mistrzyni triatlonu wydaje mi sie skuteczniejsze od 10 letniej psychanalizy czy innej terapii ( przyznam sie, ze nie probowalam , ale majac 60 lat nauczyalam sie plywac krawlem i do tej pory jest to moj sport ulubiony) . Vivat Wirtualna Kultura!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś fantastycznym przykładem, że na naukę nigdy nie jest za późno. Brawo!

   Krystyna

   Usuń
 6. Komentarze czytelniczek potwierdzają, że przytulania nigdy nie jest za dużo. A co o tym myślą czytelnicy płci męskiej?

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 7. Moj syn twierdzi , ze to niezbedne i czeka na koniec pandemi

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwaga. Wirtualna Kultura dostała maile od czytelników - mężczyzn, że lubią przytulać i do tego zachęcają.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 9. Brak mi słów, tak zawsze jesteś cudowna6.. Dziękuję. ❤️

  OdpowiedzUsuń