sobota, 18 maja 2019

Wśród medyków, farmaceutów, psychologów, fizjoterapeutów, ...


Najpierw zdrowe dziecko, potem zdrowy dorosły, a na końcu będzie zdrowy senior. Na zdrowie pracuje się całe życie. Taka uważa profesor Ewa Jankowska, która 17 maja 2019 powitała uczestników 2. Forum Wspierajmy Seniorów. Jej opinię Wirtualna Kultura usłyszała w filmie promującym Forum,


Kliknijcie na pierwsze zdjęcie, żeby profesor Jankowską dobrze zobaczyć.

Wirtualna Kultura spędziła wiele godzin na Forum i jest z tego bardzo zadowolona. Wrażeń ma tyle, że starczyłoby ich na kilka wpisów na blogu. Jej wiedza medyczna poszerzyła się o nowe, czasami zaskakujące, fakty, o których każdy senior powinien wiedzieć. Oczywiście, nie była w stanie wszystkiego zapamiętać (trochę zanotowała w zeszycie), ale przynajmniej wie, o co powinna swoją wiedzę rozszerzyć. I o to organizatorom i pomysłodawcom Forum chyba chodziło.

W pierwszej, plenarnej części Forum były powitania, podziękowania i  krótkie, 10-minutowe, bardzo pomysłowe i dowcipne wystąpienia, które zakończyły się przytulaniem sąsiadów. Wirtualna Kultura przytuliła kilka sąsiadek, by zwiększyć poziom oksytocyny. Później przytuliła się też do Grażynki na tle "ścianki" z logo Fundacji Wspierajmy Seniorów. Niestety Kazia jej tylko w holu mignęła i przytulić się do niej nie zdążyła, a Ewę, jak zwykle uśmiechniętą, wyściskała kilka razy, bo to od niej się dowiedziała o Forum. Wirtualna Kultura niestety nie wie, czy na Forum były jeszcze inne seniorki związane z Klubem Seniora działającym przy stowarzyszeniu Żółty Parasol.


W pierwszej, plenarnej części Forum Wirtualna Kultura dowiedziała się,

 1. co to Ironmam triathlon (o tym mówił doktor Krzysztof Aleksandrowicz, który jest Ironmamem seniorem), 
 2. jak można w wieku 64 lat rozpocząć karierę maratończyka i w ciągu pięć i pół roku zdobyć potrójną koronę maratonów (Koronę Maratonów Polskich, Koronę Maratonów Ziemi i Koronę Największych Maratonów Świata), jednocześnie realizując nowatorski projekt naukowy (o tym mówił profesor Jan Chmura, który tego wyczynu dokonał),
 3. jak ważna jest komunikacja lekarz-pacjent; co to jest kontrola wewnętrzna i zewnętrzna, i jak rodzaj kontroli, którą sami stosujemy, decyduje o naszym zachowaniu,
 4. kiedy wzrasta poziom oksytocyny (hormonu szczęścia) i dlaczego jest ona tak ważna, m.in. decyduje o trwałości związku kobiety i mężczyzny.

W drugiej części Forum były warsztaty (odczyty) równolegle w sześciu salach konferencyjnych w hotelu IBIS Style. Uczestników, a przede wszystkim uczestniczek, było bardzo wiele. To najlepiej świadczy, jak ważne dla seniorów są takie imprezy. Wirtualna Kultura wybrała Grupę C, w której niestety nie było wykładu kardiologa. Usiłowała się dołączyć do innej grupy, żeby kardiologa posłuchać. Niestety na sali zabrakło miejsc siedzących - takie było zainteresowanie chorobami serca.

W holu cały czas pracowali lekarze, wolontariusze, itd, którzy robili badania testowe, udzielali porad, pomagali. Było super. Wirtualna Kultura zbadała sobie poziom tłuszczu i mięśni. Nie jest źle, chociaż tłuszczu mogłaby mieć trochę mniej. Odpowiedziała na wiele pytań z ankiety dotyczącej leków i chorób, a na koniec wysłuchała rad dr Pawła Biernata. Rozmawiali o lekach. Bardzo pouczająca i przyjazna rozmowa. Paweł Biernat wprowadził do komputera nazwy leków, które zażywa Wirtualna Kultura, i okazało się trzy z nich wchodzą w interakcję z czwartym. Wirtualna Kultura była w szoku. Jak to dobrze, że farmaceuci są skomputeryzowani. Paweł Biernat pracuje w Katedrze Technologii Postaci Leku na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej naszego Uniwersytetu Medycznego. Bardzo chętnie wszystko wyjaśnił Wirtualnej Kulturze, a nawet zapisał na kartce.

Ironmam to osoba, który uprawia triathlon, czyli zawody, w których się biega, pływa i jedzie na rowerze. Czy wyobrażacie sobie zawody, które trwają 17 godzin i w czasie których pokonuje się 226 km? O tym opowiadał dr Krzysztof Aleksandrowicz, który bierze udział w takich ekstremalnych zawodach. Na zakończenie wyświetlił film o Madonnie Buder, rocznik 1930, która w wieku 45 lat zaczęła brać udział w takich zawodach i do tej pory odnosi sukcesy,


Kto z nas weźmie z niej przykład? Wirtualna Kultura niestety nie ma na to szans, bo co prawda jest młodsza od Madonny Buder, ale pływać nie potrafi.

Korony trzech różnych maratonów zdobył prof. Jan Chmura, rocznik 1949. Na koronę składa się pięć maratonów, które trzeba ukończyć w ciągu dwóch lat,


Jego udział w maratonach na równiku i Antarktydzie był bardzo ryzykowny. Wirtualna Kultura słuchała opowieści z ogromnym podziwem, a mówił on o odwodnieniu, przegrzaniu, wychłodzeniu, skurczach, kryzysach i wierze, która powodowała, że mordercze maratony kończył. Trudno w to wszystko uwierzyć.

Forum to wydarzenie edukacyjne zrealizowane przez  Fundację Wspierajmy Seniorów, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Grupę casusBTL w formie odczytów i warsztatów. Jest to efekt współpracy wrocławskich uczelni (w tym Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Wychowania Fizycznego), przy wsparciu Urzędów Miasta i Marszałkowskiego. Wirtualna Kultura na następne Forum też się wybierze, bo lubi wiedzieć "co i jak".

Postscriptum. Wirtualna Kultura dziękuje tym, którzy cały wpis przeczytali. Mogłaby pisać i pisać, ale jaki senior ma czas, żeby to wszystko przeczytać, skoro ogródki działkowe czekają. Dopiero w następnym wpisie napisze, co robiła w towarzystwie trzech uroczych dziewczyn (zobaczcie drugie zdjęcie powyżej), których nazwisk niestety nie zapamiętała,  i czego się dowiedziała na warsztatach. Koniecznie kliknijcie na zdjęcie, żeby zadowoloną Wirtualną Kulturę lepiej zobaczyć.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy blog, pouczajacy i jak zwykle dowcipny, a dowcip chyba tez podnoci oksytocyny. Dziekuje!!!!! A kiedy przyjedziesz do Paryza na rowerze? To tez nalezy do fizycznych rekordow. Moj syn spotkal w Bulgarii seniorow , ktorzy zwiadzali Europe na rowerach!

  OdpowiedzUsuń
 2. Droga Catherino,

  Jestem pełna podziwu dla maratonowo-triatlonowych wyczynów seniorów. Jestem zaskoczona, że w każdym wieku można w sposób spektakularny poprawić swoją wydolność. Pokazała to też Madonna Buder. Tylko jak się do tego zmobilizować?

  Dziękuję za zaproszenie do Paryża. Czy to musi być rowerem?

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, odetchnęłam z ulgą. Nie pamiętam, kiedy ostatnio na rowerze jeździłam. Było to chyba w Kołobrzegu.

   Krystyna

   Usuń
 3. W Paryzu bedziesz mogla sie trenowac, mamy rowery darmowe, zeby nie psuc powietrza miasta

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zdążyłam wyściskać się z Wami,bo chciałam skorzystać z jak największej ilości propozycji,a i tak nie dotarłam wszędzie.Może uda się za rok.Jestem zadowolona,że byłam,dużo skorzystałam i jestem wdzięczna Ewuni,bo od niej się dowiedziałam.
  Kazia

  OdpowiedzUsuń
 5. Kaziu, z nami możesz się wyściskać na warsztatach z treningu pamięci w Żółtym Parasolu.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń