Niedawno Ewa Woydyłło-Osiatyńska w jednym z wywiadów powiedziała, że z pracą jest jak z miłością - podtrzymuje młodość. Praca może mieć różne formy - można pracować nad doktoratem. Gdyby Wirtualna Kultura miała teraz szansę na drugi doktorat, to musiałaby rzucać monetą, by wybrać dziedzinę, do której mógłby być zakwalifikowany temat badań naukowych "Jak dożyć 120 lat w dobrym zdrowiu?". Z tego, co do tej pory udało się jej dowiedzieć, musiałaby się wykazać wiedzą z socjologii, medycyny, psychologii, geografii, matematyki i informatyki. Hanna Hirszfeldowa miała łatwiej. Zrobiła dwa doktoraty z medycyny - w Berlinie o problematyce serologicznej, a w Neapolu z chirurgii (zob. Urszula Glensk, Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, str. 29).
Wirtualna Kultura zrobiła tylko jeden - z matematyki w roku 1972. Żałuje, że nie zrobiła drugiego. W roku 2005 zastanawiała się nad doktoratem z psychologii lub filozofii, ale nie miała do tego żadnego przygotowania:
- kliknijcie: Filozoficznie o łzach.
W roku 2018 jej zainteresowania naukowe zaczęły się krystalizować. Zachwycił ją wykład Susan Pinker o sekretach długowieczności (napisy są w języku polskim):
- kliknijcie: TED, Wykład Susan Pinker.
- kliknijcie: Jak dożyć stu lat w dobrym zdrowiu?,
ale jej myśli błądziły w innych rejonach - chciała zostać pisarką
- kliknijcie: Warsztaty z Robertem Rientem.
Wczoraj wróciła do pierwotnego pomysłu z doktoratem, bo znowu obejrzała wykład Roberta Waldingera "Co sprawia, że życie jest udane? Lekcje z najdłuższych badań nad szczęściem". Rewelacja! 75 lat badań naukowych, co decyduje o szczęśliwym życiu. Od roku 2015 wykład obejrzało ponad 40 milionów internautów (napisy są w języku polskim) :
- kliknijcie: TED, Wykład Roberta Waldingera.
Jednak zanim podejmie decyzję w sprawie drugiego doktoratu, musi się skonsultować z ekspertkami "od seniorów": Bogną Bartosz, Lindą Matus i Iloną Zakowicz, autorkami artykułu:
Sardynia łączy ich artykuł z wykładem Susan Pinker:
- kliknijcie: Sardynia w pigułce.
Na wyjaśnienie zagadki, dlaczego drugi doktorat Wirtualnej Kultury wymagałby wiedzy z socjologii, medycyny, psychologii, geografii, matematyki i informatyki, musicie poczekać aż ona zdecyduje się Wam to napisać. Tak naprawdę wyjaśnienie znajdziecie w powyższych linkach i jeszcze w tych (czy to jest już wystarczający materiał na doktorat?):
- kliknijcie: Super bohaterka od statystyki,
- kliknijcie: Dialog w wersji wrocławskiej,
- kliknijcie: Wśród medyków, farmaceutów, psychologów,...,
- kliknijcie: Rok dobrych relacji - przeciw samotności
- kliknijcie: Zalety samotności matematyka.
Uwaga. Pierwsze zdjęcie przysłała Ola teraz. Drugie Wirtualna Kultura zrobiła w grudniu 2018. Co za zbieg okoliczności.
Krystyna - Wirtualna Kultura
A moze doktorat z muzyki? W.K przesyla nam jej sporo i wybor swietny!
OdpowiedzUsuńJeśli z muzyki, to tylko u Muzyki na Sorbonie.
UsuńKrystyna
Na miłość boską czy to nie jest u ciebie coś z ko widem,co Ci strzeliło do głowy.W tym wyszukiwaniu pomysłów przechodzisz sama siebie.A może doktorat z zakresów sporu i rekreacji? Baca
OdpowiedzUsuńProponowany przez ciebie temat odpada. W szkole miałam problem z przeskoczeniem przez kozła. Tylko z siatkówką jakoś sobie radziłam.
UsuńKrystyna
Krystyno, jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, powiedz Mu o swoich planach na przyszłość!!!
OdpowiedzUsuńDobrze. Skorzystam z rady.
UsuńKrystyna
Zgadzam sie na doktorat. Lubie studentmow z fantazja i z kultura matematyczna. Kazdy prawdziwy muzyk to tez matematyk- wystarczy posluchac Bacha, zeby sie przekonac. A co Pana Boga, na pewno sie ucieszy ze stworzyl tak ciekawych ludzi jak Wirtualna Kultura
OdpowiedzUsuńKrysiu o ewentualnej długowieczności już sporo napisano..W tej kwestii. najlepiej było by mieć osobistego trenera ...180 wzrostu...30 lat...I super wesołego🙂
OdpowiedzUsuńHalinko, bardzo precyzyjnie określiłaś "parametry". Skąd Ty to wiesz?
UsuńKrystyna
Ach !te marzenia...🙂 Niech ten Nowy Rok będzie dla na lepszy..spokojniejszy i zdrowszy a marzenia spełniały się 💚
OdpowiedzUsuń