środa, 30 marca 2022

Wrocław Przeciwko Samotności

Wirtualna Kultura już w grudniu 2021 pisała, że radni miasta Wrocławia chcą uchwalić, że rok 2022 będzie pod hasłem: "Rok Dobrych Relacji - Przeciw Samotności", 

Przewidywano m.in. takie wydarzenia:
 • konferencja naukowa poświęcona zjawisku samotności,
 • specjalne edycje Dnia Życzliwości, Wrocławskiej Potańcówki oraz Dni Seniora,
 • wakacyjne festyny osiedlowe,
 • 27 lipca, czyli dokładnie w Światowy Dzień Samotnych, duży festyn wrocławski.

Wszystko przebiega zgodnie z planem. W roku 2022 odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń zarówno o charakterze osiedlowym jak i ogólnomiejskim. Swoje propozycje zgłosiły m.in. przedszkola, szkoły, jednostki kulturalne, społeczne, organizacje pozarządowe, jednostki i spółki miejskie:

Wrocławskie Centrum Akademickie i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego organizują naukową konferencję miejską „Społeczne konteksty samotności i osamotnienia” 7 kwietnia, godz. 9 - 16, w formie hybrydowej:

Obrady, w które będą na terenie Liceum Ogólnokształcącego V przy ulicy Kuronia, będą transmitowane w internecie:

"Organizatorzy mają nadzieję dotrzeć do bardzo szerokiego grona uczestników stacjonarnych i online: nauczycieli, pedagogów, terapeutów, psychologów, seniorów, pracowników socjalnych, lekarzy, radnych, polityków, pracowników MOPS-u, singli, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz wszystkich, którzy czują się samotni, mogą się czuć samotni albo angażują się zawodowo lub wolontaryjnie w pomoc osobom dotkniętym samotnością."

Konferencja będzie się składać z kilku części:
 • kliknijcie: Program konferencji,
 • 9:00 otwarcie konferencji przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka
 • 9:10 - 10:10, trzy wykłady wprowadzające
 • 10:30 - 12:15, debata panelowa
 • 13:00 - 15:00, indywidualne rozmowy z ekspertami i debata stolikowa
 • 15:00 - 16:00, podsumowanie debat i konferencji.

Uwaga. Kliknijcie na miniatury zdjęć, które przysłała Zosia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Wrocław dba o seniorów. Inne miasta i miasteczka mogą zazdrościć.

  Ala

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekałam,że może więcej osób "da głos" w powyższej sprawie...
  Ale skoro nie, to jednak ja powiem coś w powyższym temacie. Wszystko to co zaprezentowałaś Krysiu w dość obszernym zarysie tematycznym, tylko utwierdziło mnie w moim podejściu do tematu. Otóż, wszyscy działacze, naukowcy, organizatorzy, eksperci itd. tworzą projekty, programy, debaty panelowe, konferencje tematyczne, uchwalają rok - rokiem dobrych relacji dla samotnych itd itp... Wszystko, co wcześniej wymieniłam, jest teorią tylko, i mnóstwem zapisanych urzędowo stron jako dokumentowanie tego co omówiono, i wiele godzin spędzonych przez debatujących na tych debatach i konferencjach. Ilu seniorów skorzysta z tego? może kilkudziesięciu tych co są sprawni i pójdą na festyn osiedlowy, lub na potańcówkę na pl.Wolności wraz z Prezydentem Miasta...Koniec. Kropka. Wszyscy inni naprawdę samotni ,z różnych powodów niewychodzący z domów: bo np. są w stanie niedyspozycji fizycznej jak ja (nie wiem ile miesięcy jeszcze potrwa np. moja niedyspozycja, na razie jest to już 5. m-c), bądź są też osoby w stanach depresji z powodu właśnie samotności(!), i boją się w ogóle wyjść z domu.
  Dla tak samotnych osób nie ma żadnych propozycji, no może poza transmisją, którą to, też nie każdy może oglądnąć! I tyle w temacie. Co najmniej kilkanaście razy o tym mówiłam, gdy jeszcze byłam chodząca, na różnych debatach, konferencjach czy tzw dialogach z ekspertami. I wiele razy protokołowano nasze głosy i co?
  Nadal uważam że wszystkie ideologie należy przekuć w praktyczną pomoc dla samotnych.
  To na tyle - Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, jedną znaną mi inicjatywą, zgodną chyba z Twoimi oczekiwaniami, jest Program "Twoja obecność pomaga mi żyć" prowadzony przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w Poznaniu.


   Zobacz na blogu wpis z 8 grudnia 2019.

   Krystyna

   Usuń
  2. Dziękuję Krysiu..
   Że czytasz uważnie nasze komentarze, że jesteś z nami, czasem trudno solidaryzować się w trudnych sprawach czy kontrowersyjnych, Ty jednak dzielnie stawiasz czoła wszystkim problemom, które podnosimy i jesteś z nami. To jest wspaniałe. Jesteś wtedy najbliżej samotnych...
   Majka

   Usuń