niedziela, 21 lipca 2019

TURN: japońsko-polski projekt artystyczny

Dwie wrocławskie seniorki: Małgosia i Sylwia zaprosiły Wirtualną Kulturę na wernisaż niezwykłej wystawy 12 lipca w Galerii  NEON Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przy ulicy Traugutta 21. Wirtualna Kultura nie była na wernisażu, ale wystawę obejrzała razem z Olą. Teraz siedzi w domu i żałuję, że nie brała udziału w projekcie TURN, którego finałem był wernisaż.

Powodów żalu jest kilka:

  • Straciła szansę, by przekonać się, czy faktycznie nie ma uzdolnień malarskich.
  • Nie spotkała prawdziwych Japończyków.
  • Nie dowiedziała się, skąd biorą się artystyczne inspiracje i kim byli seniorzy uczestniczący w projekcie.
  • itd.
Kliknijcie na zdjęcia, żeby niektórych uczestników artystycznych warsztatów zobaczyć.Jak to możliwe, że nic o japońskich warsztatach nie wiedziała? Już po fakcie znalazła w internecie to:

"TURN rozpoczął się w 2015 roku z inicjatywy japońskich artystów związanych z Tokyo University of the Arts i był dotychczas realizowany w Brazylii, Argentynie i Ekwadorze. Polska odsłona jest pierwszą edycją europejską, będącą jednocześnie zwieńczeniem projektu, który ostatecznie zostanie podsumowany w trakcie sympozjum towarzyszącego XXXII Letnim Igrzyskom Olimpijskim i Paraolimpijskim 2020 w Tokio.

W projekcie TURN in Poland, realizowanym przy współpracy ASP we Wrocławiu i Tokijskiego Uniwersytetu Sztuki, udział wzięli artyści reprezentujący obie uczelnie oraz seniorzy zrzeszeni we wrocławskich instytucjach działających na rzecz integracji społecznej."

Praca seniorów była zespołowa. Pracowali pod kierunkiem japońskich i polskich pracowników  Tokijskiego Uniwersytetu Sztuki i ASP w czterech grupach: ceramika, malarstwo, ścieżka życia, bezpieczeństwo. Ich dzieła były oparte na  wspomnieniach, przeżyciach, dziedzictwie polskiej kultury. Wspólnie ozdobili stół i duży plakat, który wisiał pod sufitem. "Twory" ceramiczne były ciekawie poukładane.Ścieżka życia zawierała mikroskopijne stare zdjęcia, breloczki itp, które wisiały na sznurkach, tasiemkach wzdłuż długiej ściany:

Na ścianach galerii NEON przyklejono plakaty pokazujące, jak różne dzieła artystyczne powstały w państwach, które wzięły udział w projekcie. Interesujące zestawienie. Na niektórych z nich widać wpływ kultury ludowej.

Bardzo ciekawe wypowiedzi obu stron projektu można było przeczytać kartkach przyklejonych na filarach sali wystawowej. Oto przykłady:

"Początkową częścią warsztatów było poszukiwanie powiązań międzykulturowych, budowanie pomostu między polskimi i japońskimi tradycjami.

Sylwia przyniosła z domu pamiątkę i powiedziała: Nie mam tak dużo rzeczy w domu, ponieważ jestem minimalistką.

Pamiętam, że jedna z uczestniczek wyraziła wątpliwość, jak można zrobić ciekawy projekt, polegający na opisie swojego życia, skoro to życie było nieciekawe, niczym się specjalnie nie wyróżniało.

Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem naszej wspólnej pracy.

Zrozumiałem wtedy, że nawet tworząc pieczęcie - wypełniając rysy, dajemy sobie poczucie bezpieczeństwa.

Wszystkie życia są takie same - są cudem."

Uwagi. 
  1. Wirtualna Kultura zna Małgosię od lat, kliknijcie: Irysy igłą malowane - wernisaż Małgosi
  2. Sylwię poznała na warsztatach Safety, kliknijcie: Festiwal JazzTopad i torty wegańskie.
  3. Wirtualna Kultura nie wie, czy ktoś z Żółtego Parasola brał udział w projekcie.
  4. W tym roku mija 100 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, kliknijcie: 100-lecie.
  5. We Wrocławiu działa japońska fundacja, kliknijcie: Fundacja NAMI.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz