niedziela, 25 września 2022

Dokumentaliści na spotkaniach literackich w Ludwikowicach Kłodzkich

Wirtualna Kultura razem z Krysią, Olą i Zbyszkiem pojechała wczoraj (24 września) do Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich, by wziąć udział w drugim dniu spotkań literackich (festiwalu) "Dokumentaliści", 23 - 25 września 2022. Hasłem drugiego dnia było: "Upomnij się o słabych!" Centrum mieści się w dawnym kościele ewangelickim (kliknijcie na miniaturę zdjęcia).

Pięć godzin niesamowitych wrażeń od godziny 16. do 21.:


Nagrania rozmów są, oczywiście, dostępne na Facebooku Centrum: 

Co Wirtualna Kultura 75+ może napisać o spotkaniu z tak niezwykłymi pisarzami, z ogromnym dorobkiem, z wieloma  nagrodami i nominacjami do nagród - nawet notatki nie pomogą. Sami przeczytajcie opisy ich sylwetek, podane w programie Festiwalu, i obejrzyjcie na Facebooku nagrania spotkań:
Te rozmowy to opowieści o historii i współczesności wielu narodów - od Azji Środkowej i Indii po Indonezję, Europę do Afryki. Wirtualna Kultura jadąc z przyjaciółmi do Ludwikowic, tak naprawdę nie była świadoma, jak głębokie czekają ją przeżycia. Przy okazji odkryła, że ma duże braki w wiedzy o konfliktach, które były i są na świecie. 
  • Co prawda, wiedziała, że Polska (Dolny Śląsk) przygarnąła po wojnie pewną grupę Greków, w tym dzieci. Ale to co innego, gdy usłyszy się, co o tym myśli Dionisos Sturis, potomek tych Greków - doświadczenia uchodźców przechodzą na inne pokolenia (gen uchodźców?) - i co znaczy sformułowanie "wpaść jednej nocy".
  • Była na filmie "Aida" (kliknijcie: Info o filmie Aida), ale dopiero w trakcie rozmowy Urszuli Glensk z Konstantym Gebertem dowiedziała się, jak wyglądała misja ONZ Tadeusza Mazowieckiego (Gebert towarzyszył Mazowieckiemu) w byłej Jugosławii, w tym po masakrze w Srebrenicy. Warto było usłyszeć, jak istotna jest oficjalna definicja "ludobójstwa". Ciekawe były przykłady z naszej historii "wypierania" rzeczywistości - nie można w coś uwierzyć, bo jest zbyt przerażające, np. w istnienie obozów zagłady w czasie II Wojny Światowej.
  • Reporterzy, który jadą do krajów, gdzie toczą się krwawe waśnie i wojny, to bohaterowie. Takim jest m.in. Wojciech Jagielski. Urzekł on Wirtualną Kulturę skromnością, a przecież mógłby się popisywać swoją ogromną wiedzą i pamiętaniem szczegółów. Bardzo ciekawa była jego analiza sytuacji na Ukrainie i w byłych republikach radzieckich oraz powodów budowy nowych miast, jak np. nowej stolicy Indonezji na wyspie Borneo czy "Kairu nr 5".  
Za oknem piękna, polska jesień - w Ludwikowicach też - ale  nie można uciec od myśli, że nie wszędzie jest tak pięknie. Spotkaniom literackim w Ludwikowicach towarzyszyły kuluarowe rozmowy, kawa i ciasteczka - takie miłe przerywniki, dające chwile wytchnienia od wieści smutnych, z którymi nie można się pogodzić - losem "słabych".

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

  1. Ciekawe materiały , które zachęcają do pogłębienia wiedzy na w/w tematy. Mnie zainteresowała misja O N Z Tadeusza Mazowieckiego w byłej Jugosławii.

    OdpowiedzUsuń
  2. Doskonaly wpis. Gratulacje z Paryza, wrocilam z Gor Literatury ale wszystkich jak W.K. nie zobaczylam. GERBERT istotnie jest niezwyklym reporterem!

    OdpowiedzUsuń