sobota, 9 września 2023

O czym Krystyna rozmawiała z Mariuszem Szczygłem w Nowej Rudzie

Wirtualna Kultura na miejsce spotkania z Mariuszem Szczygłem w Nowej Rudzie 14 lipca 2023 wybrała kawiarnię Dobre Nowiny, 

Już na początku spotkania nauczyła się od niego, że warto zwracać uwagę na szczegóły. Ona wiedziała, że ta zasada dotyczy sztuki pisania reportaży, ale nie sądziła, że też picia kawy. W przypadku "kawy" tym szczegółem są kubki. Mariusz zwrócił na nie uwagę, gdy kelnerka przyniosła "kawę". Od razu zrobiło się miło - kelnerka chętnie porozmawiała z Mariuszem o kubkach. 

Wstyd się przyznać, ale Wirtualna Kultura nie zapamiętała kształtu kubków, mimo że w Dobrych Nowinach była kilka razy. W zeszłorocznym wpisie są dwa zdjęcia z Dobrych Nowin, ale nie ma na nich kubków:


Rozmowa w Dobrych Nowinach jest nagrana na tablecie. Trwała 75 minut i 47 sekund. Część tej rozmowy ukazała się jako wywiad we wrześniowym numerze Gazety Senior. Jest on dostępny na portalu Gazety Senior;Przygotowując wywiad, Wirtualna Kultura fragmenty rozmowy zamieniła na tekst  - pisała go w zeszycie wieczorami na wakacjach w Kołobrzegu, kliknijcie na pierwsze zdjęcie. W zeszycie można przeczytać, na przykład, że (tego nie ma w wywiadzie z braku miejsca)
 • książka "Fakty muszą zatańczyć", zdaniem Rafała Szczechury (księgarza z Wrzenia Świata), to osobista Szczygła teoria reportażu,
 • weufista Stasiek mówi, że Mariusz nie chodzi do siłowni, tylko przychodzi do niego przygotować się do starości,
 • dzięki książce "Księgarz z Kabulu" Mariusz więcej zrozumiał świat islamu,
 • Mariusz nie poprawiłby tekstu Wirtualnej Kultury, gdyby ona poprosiła go o to - tylko raczej dałby inspiracje jak to napisać, bo trzeba być czułym w poprawianiu cudzej pracy,
 • bycie sobą jest najbezpieczniejsze i najmniej wymagające energii
 • Mariusza "wychowywały" cztery Damy: Mama, aktorka Zofia Czerwińska, pisarka  Hanna Krall i czeska tłumaczka Helena Stachowa,
 • itd.
Jest też zanotowana pewna anegdota o Dorocie Masłowskiej, którą pisarz Eustachy Rylski opowiedział Mariuszowi w pociągu. Może Wirtualna Kultura napisze o tym kiedyś na blogu. Ciekawe też są rozważania Mariusza na temat: co się "kokietuje" w Czechach. 

"Coś" z tej rozmowy ukaże się w artykule, który będzie w październikowym numerze Gazety Senior. Niespodzianka!


Jak więc widzicie, spotkanie w Nowej Rudzie to niezwykła, niezapomniana i nieoczekiwana  przygoda. Wirtualna Kultura życzy takiej każdemu. Ona dzięki Mariuszowi zdobyła nowe doświadczenie - na to nigdy nie jest za późno. 

Może Wy też kiedyś spotkacie takiego Mariusza, który Wam powie: A komu miałbym udzielić wywiadu jak nie pani. Nic milszego Wirtualnej Kultury nie mogło spotkać w czwartym etapie jej życia. 

Może jeszcze raz przeczytacie:

Uwaga. Zdjęcia Mariusza Szczygła zrobił Hubert Gostomski. Kliknijcie na ich miniatury.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

15 komentarzy:

 1. Wywiad marzenie. Dziękuję, pozdrawiam. I to zdjęcie. WOW.!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe pytania, szczere odpowiedzi, wartka akcja, "szczygiełkowanie". Gratulacje!
  Ala z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również doceniam działalność i kulturę Mariusza Szczygła.
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały wywiad w "Seniorze" wrześniowym...
  Nie tylko z racji odpowiedzi pana M.Szczygła, ale (wg mnie) głównie z racji pytań, zadanych przez Ciebie - Krystyno. Super pytania (!) i niezłe odpowiedzi. Najbardziej zadziwia mnie Krysiu, Twoja dociekliwość w poszukiwaniu Uniwersum ŻYCIA.
  Dziękuję, że jesteś taka jak oczekuję. Pozdrawiam serdecznie Majka Stanek
  ps
  nie wiem czemu ale znów nie mogę z wpaść na poprawną tzn imienną rejestrację siebie poprzez google (!??)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Majko, o życiu będzie więcej w moim wywiadzie z Ewą Woydyłło-Osiatyńską w październiku. Krystyna

   Usuń
  2. ..już się cieszę. w październiku mam wyjazd leczniczy, ale zdążę zabrać ze sobą Seniora i będę 'ucztować", bo wywiady z Tobą Krysiu, to uczta dla ducha. Dziękuję i pa pa.. Majka Stanek

   Usuń
 5. Majko, w opublikowanym wywiadzie skupiłam się na pytaniach od czytelników. Całej rozmowy, w tym więcej moich pytań, nie dało się opublikować z braku miejsca. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..wiem to Krysiu, nawet znalazłam wątek "własny" i niezależnie od kierunku - pytania są znakomite, a odpowiedzi też..
   M.Stanek

   Usuń
 6. Wyczerpujący, świetny wywiad. Pozostawia wrażenie szczerości wypowiedzi.

  Iwona

  OdpowiedzUsuń
 7. Pani Krystyno, przede wszystkim gratuluję świetnego, błyskotliwego wywiadu, ciekawego spojrzenia na niektóre tematy, zaprezentowania różnych ciekawostek w tak oryginalny sposób oraz dążenia do spełniania marzeń. Zazdroszczę tak świetnego rozmówcy.
  Pozdrawiam serdecznie i czekam na następne.
  KD

  OdpowiedzUsuń
 8. Skorzystam z podpowiedzi pana Mariusza Szczygła i przeczytam książkę: Księgarz z Kabulu. Iwona

  OdpowiedzUsuń
 9. Krysiu, Twoje poczucie humoru i dystans do siebie samej są bezcenne. Ciekawostki jak najbardziej interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niezwykła rozmowa Wirtualnej Kultury z Mariuszem Szczygłem zafascynowanej Jego osobowością i twórczością. Cytuję kilka mądrych, trafnych i prawdziwych słów M.Szczygła: "porównanie literatury do człowieka. zmieniają się stroje.Człowiek pozostaje ten sam", "muszę pisać uczciwie wobec siebie", "nie da się myśleć o całym świecie, ale warto zawalczyć o swoje spokojne sumienie właśnie takimi drobnymi działaniami czy gestami", "każdy czas ma blaski i cienie. STAROŚĆ TO OAZA WOLNOŚCI". Krysiu! gratuluję rewelacyjnego wywiadu. Brawo! Brawo! Brawo!
  Pozdrawiam. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń