sobota, 31 lipca 2021

Ogród kwiatów czy myśli o sztuce?

Basia Kiela i Wirtualna Kultura zgłosiły się do  projektu "Pocztówka z kolekcji", przygotowanego dla seniorów przez Muzeum Współczesne Wrocław. Czy może wiecie, kto jeszcze się zgłosił?

Obie dostały już list od Gosi Rzerzycha-Myśliwy z pocztówką. Podwójna niespodzianka. List jest własnoręcznie napisany piórem (długopisem?) przez Gosię, a na pocztówce jest tekst zamiast obrazu: Est-etyka, Autoportret II (fragment) Włodzimierza Borowskiego z roku 1976 (kliknijcie na zdjęcie), 

Praca z pocztówki to jedna z osiemnastu kartek, na których artysta przedstawił słowami siebie i swoją twórczość. Całe dzieło można zobaczyć w Muzeum na wystawie "Prywatne mitologie. Urodziny Marty":
Wirtualna Kultura jest w podwójnej "kropce". 
 • Czy ona powinna wysłać do Gosi list też ręcznie napisany?
 • Co w tym liście powinno być? 
To są trudniejsze pytania niż "być albo nie być". W tej sytuacji Wirtualna Kultura musi odciąć się od świata, żeby konceptualnie znaleźć odpowiedź na pytania: 
 • Czy lepsze będzie pióro czy długopis?
 • Jaki ogród jest za murem? Czy to ogród pięknych kwiatków, czy ogród myśli artysty - a może coś innego?   


Jeśli to jest ogród kwiatów, to Basia dobrze się na tym zna - zobaczcie, ile roślin jest na tak małym fragmencie Basi mini-ogródka (kliknijcie na zdjęcie). Ale jeśli to jest ogród myśli, to obie z powodu nadmiaru myśli mogą mieć problem, żeby sprostać wyzwaniu, jakie Muzeum Współczesne Wrocław postawiło przed seniorami, a jest nim wymiana opinii i refleksji na tematy związane ze sztuką współczesną na przykładzie wybranych dzieł z Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław. 

Basia i Wirtualna Kultura poznały Gosię w zeszłym roku:
Dobrze wiedzą, że zawsze można liczyć na pomoc Gosi. W jej liście są podpowiedzi w formie pytań:
 • Czym jest dla Ciebie ogród?
 • Jakie emocje wywołuje u Ciebie to słowo?
 • Jak sądzisz, co dla artysty może oznaczać wspomniany w tekście "mur"?
 • Czy sztuka powinna mieć granice?
 • Co może być przeszkodą w rozwijaniu się - zarówno w sztuce, jak i w życiu?
 • ...
Może pomożecie Wirtualnej Kulturze odpowiedzieć na te pytania, a ona to wszystko wyśle do Gosi. To może być wspólna zabawa. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Ogród ,kwiaty to dobry wypoczynek ,nawet wyrywanie chwastów :) Ja w tym roku tez szalałam w swoim ogródeczku zaprzyjaźniłam się z hortensjami :) Ogród to cudny relaks i kontemplacja .Pozdrawiam wszystkie ogrody i ogrodniczki. Halinka

  OdpowiedzUsuń