niedziela, 8 kwietnia 2018

Rebusy literackie


Gdy "Wirtualna Kultura" zapisywała się na warsztaty z treningu pamięci, to nie sądziła, że to będą zajęcia z rysunku. Na ostatnich zajęciach musiała ilustrować za pomocą rysunków słowa z bardzo znanej piosenki Agnieszki Osieckiej "Na całych jeziorach - ty", kliknijcie: Kalina Jędrusik oraz tutaj: Teresa Tutinas. Chodziło o zapamiętywania słów poprzez kojarzenie ich z obrazami.

Z jeziorami, marchewką, ziołami, grzybami i kartami jakoś sobie poradziła. Ale jakimi rysunkami opisać "nadzieję" i "na co dzień, od święta"? Zdesperowana Wirtualna Kultura "nadzieję" opisała sercem, a "na co dzień, od święta" choinką i koszyczkiem z jajkami. Nikt poza "Kulturalną Kultura" chyba nie rozszyfrowałby tych słów na podstawie takich rysunków.

Lucyna z Basią blondynką też nie miały łatwego zadania. Wylosowały bajki. Basia szybko "siedmiomilowe buty" narysowała. A co myślicie o innych słowach? Czy dobrze są zilustrowane? Koniecznie kliknijcie na zdjęcia, żeby to ocenić.Równie ciekawe było świąteczne zadanie domowe: podaj cztery słowa, na podstawie których można zgadnąć piąte słowo. Uczestniczki treningu pamięci przygotowały m.in. takie zestawy:

Basia brunetka:
 • geografia, ludzkość, horyzont, globus = świat,
 • imieniny, urodziny, chrzciny, święta = uroczystość.
Lucyna: 
 • drewno, nogi, stolarz, obrus = stół,
 • prezenter, muzyka, audycja, słuchacz = radio.
Basia blondynka:
 • filiżanka, mleko, poranek, filtr = kawa,
 • dziecko, tata, sukienka, makijaż = mama.
"Wirtualna Kultura":
 • świat, dom, widok, rama = okno,
 • muzyka, lotnisko, blok, beton = płyta.
Ania w niebieskich okularach z pomysłowości seniorek była bardzo zadowolona. Wzór jej bluzeczki był dodatkowym źródłem inspiracji dla uczestniczek warsztatów. "Wirtualna Kultura" cały czas zastanawiała się, czy to są liście czy meduzy i jakie słowo ten wzór mógłby opisywać.

Na następnych zajęciach podobno będziemy układać wierszyki. "Wirtualna Kultura" przeczytała kiedyś, że na zachowanie doskonałej formy umysłu bardzo dobrze wpływa robienie czegoś, co różni się od codziennych obowiązków i nawyków, nawet przełożenie widelca z prawej ręki do lewej. Do tej pory "Wirtualna Kultura" wierszy nie układała, z jednym wyjątkiem. Kiedyś na warsztatach literackich w Muzeum Pana Tadeusza próbowała pisać haiku, kliknijcie: Jak zostać pisarzem?. Zatem pisanie wierszy może być dla jej umysłu i pamięci bardzo pożyteczne.

Postscriptum. Przepis na zapamiętywanie, kliknijcie: Najprostszy trik pamięciowy - YouTube.

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Czyli zabawy i przyjemne, i pożyteczne :-)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Olu. Trenujemy pamięć poprzez zabawę i to jest SUPER!

   Krystyna

   Usuń
 2. Bravo za ten pomysl. Krystyna jak zwykle swietnie opisuje. Pozdrowienia z Paryza. Dzidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Dzidko, a ja pozdrawiam Ciebie z wiosennego Wrocławia.

   Krystyna

   Usuń
 3. Krysiu, wzory na bluzeczce Ani to liście z drzewa pod nazwą Miłorząb. Liście te charakteryzują się układem unerwienia, wszystkie nerwy wychodzą z ogonka (to znaczy, że nie ma głównego nerwu przechodzącego przez liść tylko wszystkie wychodzą z ogonka). Dodatkowo liście te przepięknie przebarwiają się na żółto-cytrynowy kolor na jesień. Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, dziękuję za informacje. Zainteresowałaś mnie tymi liśćmi.

   Krystyna

   Usuń