poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Romantyczne popołudnie

"Wirtualna Kultura" bywa czasami u Pana Tadeusza w jego muzeum w Rynku. Tym razem nie była tam sama. Do Tadeusza wybrał się "Żółty Parasol", aby posłuchać dźwięków fortepianu w salonie romantycznym, kliknijcie: Recital fortepianowy Zofii Dynak. W programie były Mazurki Fryderyka Chopina i Romana Maciejewskiego oraz etiudy Roberta Schumanna w wykonaniu młodej bardzo utalentowanej pianistki Zofii Dynak, absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza.

Zofia Dynak odniosła już wiele sukcesów na konkursach i koncertach w kraju i za granicą. Koncertowała w Niemczech, Anglii, Włoszech i Francji, a w najbliższych miesiącach planowany jest jej debiut w Elgar Room, Royal Albert Hall w Londynie, występ z bydgoską orkiestrą Accademia del’Arco Chamber Orchestra.

Zapewne jesteście ciekawi, kto jest na pierwszym zdjęciu. To Zofia Dynak z mężem Cezarym i bukietem róż. Romantyczny duet. Gdy umilkły dźwięki fortepianu, "Wirtualna Kultura" miała okazję, żeby z nimi porozmawiać. Rozmawiali o muzyce i informatyce.

Okazało się, że Cezary i "Wirtualna Kultura" mają wspólnego znajomego pewnego informatyka. Jaki ten świat jest mały! Cezary nie zdążył zdjąć wizytówki, bo przyszedł do Tadeusza prosto z 15 Sesji Linuksowej, która była we Wrocławiu 7-8 kwietnia 2018, kliknijcie: Konferencja. Jest to największa w Polsce konferencja poświęcona rozwiązaniom Open Source oraz najnowszym trendom w systemach z rodziny GNU/Linux. Cezary jest zwolennikiem Linuxa (nie Windows) i miał na konferencji referat.


"Wirtualna Kultura" bardzo uważnie śledziła, jak Zofia Dynak cudownie grała. Była pełna podziwu dla techniki gry i pełnej gamy dźwięków. Zastanawiała się, dlaczego się komponuje tak "szybkie" utwory. Kto to tempo może wytrzymać i jak długo? Tak się zagadała z Cezarym o Linuxie, że nie zdążyła zapytać Zofii, ile godzin dziennie ćwiczy. Zapyta ją przy następnej okazji. Może po jakimś koncercie w Klubie Muzyki i Literatury, kliknijcie: Koncert w Klubie Muzyki i Literatury oraz tutaj: Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

"Wirtualna Kultura" miała szczęście. U Tadeusza była też Asia Warecka, która zrobiła zdjęcia. Dzięki temu możecie zobaczyć Kazię i "Wirtualną Kulturę" przed recitalem. Czy rozpoznajecie na zdjęciach inne osoby z Żółtego Parasola? Kliknijcie na zdjęcia, żeby to lepiej zobaczyć.Następne koncerty w Muzeum Pana Tadeusza w Salonie Dźwięków Romantycznych, kliknijcie: Koncerty w Salonie:
 • 13 maja 2018, 18, godz.18, Sylwia Kapela (sopran), Małgorzata Jaworska (fortepian),
 • 10 czerwca 2018, godz.18, Marek Belko (tenor), Anna Snelewska (fortepian),
 • 24 czerwca 2018, godz.18, Iwona Sarwińska (flet), Anna Markowicz (fortepian).

3 komentarze:

 1. Jak awykle swietny artykul. Pozdrawiam z Paryza. Dzidka

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu ja rowniez jestem pod wrazeniem i tez pozdrawiam z mokrego Paris

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to miło! Była wrocławianka Dzidka i aktualna wrocławianka Ela pozdrowienia z Paryża do Żółtego Parasola przysyłają.

  Dziękujemy

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń