poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Dzień ziemi czy Dali i Andy?


Po krótkiej (długiej?) przerwie to ja "Wirtualna kultura" znowu coś dla Was zobaczyłam i zanotowałam w sobotę, 21 kwietnia 2018:
Nie mogłam się zdecydować, co może być dla Was ciekawsze, więc jest to wpis "dwa w jednym".

Na wspólne obejrzenie wystawy prezentującej Salvadore Dalego i Andy Warhola zdecydowały się "Parasolki" i kilka Popowiczanek, a wszystko dzięki Ani w niebieskich okularach. Trudno właściwie ocenić, co było ciekawsze: czy relacja przewodniczki czy prezentowane na wystawie eksponaty. Wystawa trafnie pokazuje, jak autopromocja i wywoływanie skandali pomaga artystom w karierze. Pewien smutek wywołuje koniec wielkiej miłości Dalego i Gali, kliknijcie: Gala Dali - muza

Na wystawie można było robić zdjęcia tylko do prywatnego użytku - nie na blog. Szkoda, bo z tego powodu nie zobaczycie Basi i "Wirtualnej Kultury" na czerwonej kanapie. Żałujcie. Zdjęcie wejścia do muzeum zrobiła Basia - ta, która lubi nucić piosenki Niemena (kliknijcie na zdjęcia, aby je powiększyć). 

"Wirtualna Kultura" dopiero pod wpływem uwag przewodniczki dostrzegła, że niektóre obrazy namalowane przez Salvadore Dalego mają podwójne znaczenie. Umiejętność umieszczania przez Salvadora w obrazach innych obrazów wzbudziła podziw "Wirtualnej Kultury", kliknijcie: Enigma - podwójny obraz

"Wirtualna Kultura" wiedziała, że Andy Warhol miał kulinarne zainteresowania, na przykład z puszek z pomidorami zrobił dzieło sztuki. Zaskoczyła ją jego książka kulinarna, a szczególną uwagę przyciągnął "łyżwiarz". Jak można kilkoma kreskami i kolorowymi plamami oddać piękno łyżwiarza w ruchu, kliknijcie: Speed skater!

Pierwsze dwa zdjęcia "Wirtualna Kultura" zrobiła w sobotnie przedpołudnie obok szkoły przy ulicy Jeleniej na Popowicach. Moje Popo zorganizowało Popkurzacz 2018, czyli  sprzątanie zielonych terenów w rejonie Polany Popowickiej w ramach Dnia Ziemi,  kliknijcie: Moje Popo oraz tutaj: Popowice Online - Facebook. W Popkurzaczu wzięli udział i starzy i młodzi, oczywiście nie zabrakło harcerzy. Nie mogło też zabraknąć "Wirtualnej Kultury", która przecież jest z Popowic i zbierać śmieci potrafi.

Fantastyczni młodzi ludzie z Mojego Popo budzą Popowice. Ta oddolna inicjatywa warta jest propagowania - bardzo dobry przykład do naśladowania przez mieszkańców innych wrocławskich osiedli.

Popkurzacz 2018 zakończył się pełnym sukcesem, kliknijcie: Moje Popo - Facebook. Świadczy o tym bardzo duża liczba worków ze śmieciami i udany grill. Pogoda dopisała, a nawet przesadziła z temperaturą, która była "plażowa". Mojemu Popo udało się znaleźć sponsorów, którzy dali na tę akcję rękawiczki, worki itd.Następny Popkurzacz będzie jesienią. Czekamy!
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Brawo Krysiu za wybór wystawy!
  Wystawa Dali, Warhol - geniusz wszechstronny jest naprawdę ciekawa i warto ją zobaczyć. Nawet, jeśli się nie ma wiedzy na temat ich sztuki, a może zwłaszcza wtedy, bo można sobie "na żywo" wyrobić opinię i próbować po swojemu "odczytać", co autor miał na myśli. Ja byłem tam razem z dwójką moich dzieciaków (córka 5 lat, syn 10 lat). Syna naprawdę zainteresowało, zwłaszcza twórczość Dalego. Córka natomiast patrząc na puszki zupy Warhola powiedziała "czacha dymi tato, co nie?!" Coś w tym jest :-)
  Polecam wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 2. TD, wybór wystawy to zasługa Stowarzyszenia Żółty Parasol, które organizuje dla seniorów tzw. wyjścia kulturalne. Twój komentarz potwierdza moje przekonanie, że każdy na tej wystawie znajdzie coś ciekawego.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Wystawa fantastyczna i koniecznie kto jeszcze nie był powinien pójść, naprawdę warto!!!
  Basia

  OdpowiedzUsuń