czwartek, 26 kwietnia 2018

Libre czy open office?

Czy pamiętacie grupę wirtualnych seniorów, którzy brali udział w projekcie Erasmusa "60+ Virtual Culture"?  Jeśli nie, to
Polsko-angielski tytuł wpisu nie zaskoczy wirtualnych seniorów. Oni dalej się uczą pod kierunkiem Wiesi i Andrzeja. Co prawda, skład grupy uległ częściowo zmianie, ale zapał do nauki nie (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć).


W nowej edycji warsztatów komputerowych wirtualni seniorzy poznali wiele bardzo pożytecznych narzędzi. Chodzi oczywiście o narzędzia komputerowe, a nie o młotek i gwóźdź. "Rozgryzali" kafelki w Windows 10. Zaprzyjaźnili się z Awatarem, Hotspotem, Dropboxem,  CCleanerem, itd. Dzisiaj poznali uroki LibreOffice.

LibreOffice jest darmowym oprogramowaniem biurowym, kliknijcie: Libre Office - home page. Jest to pakiet biurowy rozwijany przez użytkowników (kliknijcie: Libre Office - o nas):

"LibreOffice jest pakietem biurowym zarządzanym i rozwijanym przez społeczność, a także projektem organizacji not-for-profit – kliknijcie: The Document Foundation.

Oprogramowanie LibreOffice jest rozwijane przez użytkowników, kierującymi się zasadami oprogramowania Open Source i dzielącymi się własną pracą. Podstawową zasadą jest zapewnienie lepszej jakości, niezawodnego i bezpiecznego oprogramowania oferującego Ci większą elastyczność bez ponoszenia kosztów.

Społeczność LibreOffice jest "sercem" projektu, bez niej LibreOffice by się nie rozwijał. Pasja i zaangażowanie każdego z członków społeczności odzwierciedla się na końcowych wynikach, Ty także możesz wziąć w tym udział (kliknijcie:  Współpraca).
"

LibreOffice składa się z ogromnego międzynarodowego zespołu, który bierze udział w tworzeniu i rozwijaniu pakietu (projektowanie, pisanie kodu, testowanie,  pomoc dla użytkowników, dokumentacje, tworzenie poradników, projektowanie szablonów dokumentów dla aplikacji LibreOffice i wiele innych).


Na dzisiejszych warsztatach komputerowych Wiesia pomagała instalować LibreOffice, a Andrzej pokazywał, jak stosować pakiet i przekonywał nas, że pakiet LibreOffice jest lepszy niż OpenOffice. 

A co Wy myślicie o LibreOffice i OpenOffice? Może sami zaczniecie stosować LibreOffice? Kliknijcie: LibreOffice - Wikipedia oraz tutaj: LibreOffice - YouTube. Dla miłośników języka angielskiego coś po angielsku, kliknijcie: LibreOffice - YouTube (14 minut).

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Witaj Krysiu,
  skąd w ścisłym umyśle tyle dowcipu i trafnych skojarzeń?
  Jak zwykle bloga czytałam z ogromnym zaciekawieniem i zainteresowaniem. Ja używam obu programów i uważam, że oba są przydatne i nie będę chyba wybierać jednego skoro odpowiadają mi oba. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, takie komentarze dopingują mnie do dalszej pracy. Ja LibreOffice jeszcze nie stosuję.

   Krystyna

   Usuń
 2. Open Office i LibreOffice to niemal dokładnie ten sam produkt. Różni go tylko wydawca, albo raczej społeczność, która go wpiera. Można wypróbować jeszcze Polaris Office czy WPS Office, ale te produkty są i tak niemal identyczne. Zwykły użytkownik nie dopatrzy się istotnych różnić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń