czwartek, 26 kwietnia 2018

Libre czy open office?

Czy pamiętacie grupę wirtualnych seniorów, którzy brali udział w projekcie Erasmusa "60+ Virtual Culture"?  Jeśli nie, to
Polsko-angielski tytuł wpisu nie zaskoczy wirtualnych seniorów. Oni dalej się uczą pod kierunkiem Wiesi i Andrzeja. Co prawda, skład grupy uległ częściowo zmianie, ale zapał do nauki nie (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć).


W nowej edycji warsztatów komputerowych wirtualni seniorzy poznali wiele bardzo pożytecznych narzędzi. Chodzi oczywiście o narzędzia komputerowe, a nie o młotek i gwóźdź. "Rozgryzali" kafelki w Windows 10. Zaprzyjaźnili się z Awatarem, Hotspotem, Dropboxem,  CCleanerem, itd. Dzisiaj poznali uroki LibreOffice.

LibreOffice jest darmowym oprogramowaniem biurowym, kliknijcie: Libre Office - home page. Jest to pakiet biurowy rozwijany przez użytkowników (kliknijcie: Libre Office - o nas):

"LibreOffice jest pakietem biurowym zarządzanym i rozwijanym przez społeczność, a także projektem organizacji not-for-profit – kliknijcie: The Document Foundation.

Oprogramowanie LibreOffice jest rozwijane przez użytkowników, kierującymi się zasadami oprogramowania Open Source i dzielącymi się własną pracą. Podstawową zasadą jest zapewnienie lepszej jakości, niezawodnego i bezpiecznego oprogramowania oferującego Ci większą elastyczność bez ponoszenia kosztów.

Społeczność LibreOffice jest "sercem" projektu, bez niej LibreOffice by się nie rozwijał. Pasja i zaangażowanie każdego z członków społeczności odzwierciedla się na końcowych wynikach, Ty także możesz wziąć w tym udział (kliknijcie:  Współpraca).
"

LibreOffice składa się z ogromnego międzynarodowego zespołu, który bierze udział w tworzeniu i rozwijaniu pakietu (projektowanie, pisanie kodu, testowanie,  pomoc dla użytkowników, dokumentacje, tworzenie poradników, projektowanie szablonów dokumentów dla aplikacji LibreOffice i wiele innych).


Na dzisiejszych warsztatach komputerowych Wiesia pomagała instalować LibreOffice, a Andrzej pokazywał, jak stosować pakiet i przekonywał nas, że pakiet LibreOffice jest lepszy niż OpenOffice. 

A co Wy myślicie o LibreOffice i OpenOffice? Może sami zaczniecie stosować LibreOffice? Kliknijcie: LibreOffice - Wikipedia oraz tutaj: LibreOffice - YouTube. Dla miłośników języka angielskiego coś po angielsku, kliknijcie: LibreOffice - YouTube (14 minut).

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Witaj Krysiu,
  skąd w ścisłym umyśle tyle dowcipu i trafnych skojarzeń?
  Jak zwykle bloga czytałam z ogromnym zaciekawieniem i zainteresowaniem. Ja używam obu programów i uważam, że oba są przydatne i nie będę chyba wybierać jednego skoro odpowiadają mi oba. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, takie komentarze dopingują mnie do dalszej pracy. Ja LibreOffice jeszcze nie stosuję.

   Krystyna

   Usuń
 2. Open Office i LibreOffice to niemal dokładnie ten sam produkt. Różni go tylko wydawca, albo raczej społeczność, która go wpiera. Można wypróbować jeszcze Polaris Office czy WPS Office, ale te produkty są i tak niemal identyczne. Zwykły użytkownik nie dopatrzy się istotnych różnić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń