piątek, 13 kwietnia 2018

Wystawa o Wystawie Ziem Odzyskanych

Siedemdziesiąt lat Mazowsza - o tym już wiecie, kliknijcie: Ej, przeleciało 70 lat. A czy pamiętacie o 70-leciu wrocławskiej iglicy i Wystawy Ziem Odzyskanych w roku 1948?  W jednej z sal  Muzeum Architektury otwarto 12 kwietnia 2018 wystawę czasową, na której zgromadzono kilkadziesiąt zdjęć pokazujących, jak Wystawa Ziem Odzyskanych wyglądała, kliknijcie: Muzeum Architektury. Wystawa czasowa w Muzeum Architektury będzie czynna do 10 czerwca 2018. Bilet dla seniora kosztuje 7 zł (na Wrocławską Kartę Seniora tylko 5 zł), adres: ulica Bernardyńska 5, kliknijcie: Godziny otwarcia i informacje.

W internecie jest wiele materiałów o Wystawie Ziem Odzyskanych w roku 1948. Jest to fragment naszej historii. Szczególnie warto obejrzeć stare filmy z wystawy:
Do budowy Wystawy Ziem Odzyskanych w roku 1948 zaangażowano wielu znakomitych architektów i  artystów, m.in. Jana Cybisa, Stanisława Dawskiego, Xawerego Dunikowskiego, Eryka Lipińskiego, Henryka Stażewskiego, Bohdana Urbanowicza, Jerzego Wolffa oraz Stanisława i Wojciecha Zameczników.Na pierwszym zdjęciu powyżej są afisze zachęcające do obejrzenia Wystawy Ziem Odzyskanych. Na zdjęciu ostatnim pamiątki z wystawy. Czy widzicie wśród nich białą wannę i metalową filiżankę? Kliknijcie na zdjęcia, żeby je obejrzeć.

Gośćmi Wystawy Ziem Odzyskanych byli także uczestnicy I Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, wśród nich m.in. Pablo Picasso, kliknijcie: Światowy Kongres Intelektualistów - Wikipedia. Picasso spędził we Wrocławiu cztery dni i mieszkał w Hotelu Monopol.

Rozmach Wystawy Ziem Odzyskanych był ogromny (kliknijcie: Wystawa Ziem Odzyskanych w roku 1948):

" (...) A, B, C - propagandowy charakter wystawy przewidywał podzielenie ekspozycji na trzy części: 
  • problemową, skupioną wokół wystawienniczych terenów Hali Stulecia (przemianowanej wówczas na Halę Ludową) z centralnie ustawioną na ten cel Iglicą projektu Stanisława Hempla;
  • część społeczno-gospodarczą umiejscowioną na obecnych terenach ogrodu zoologicznego 
  • oraz na bardziej komercyjną, znajdującą się w centrum miasta (dawny Plac Młodzieżowy, obecnie teren przy Barze Barbara przy ul. Świdnickiej). 
W okolicach Hali Stulecia i na terenach Zoo wzniesiono w tym celu 50 dodatkowych pawilonów. (...) ".
Przy okazji wizyty w Muzeum Architektury możecie obejrzeć piece na wystawie stałej. Ali z Popowic najbardziej się spodobały piece białe, a "Wirtualnej Kulturze" zielony dziedziniec muzeum:


Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz