środa, 11 kwietnia 2018

Ej, przeleciało 70 lat

"Wirtualna Kultura" bilety na jubileuszowy koncert Mazowsza w Narodowym Forum Muzyki kupiła już w listopadzie za namową "Bojurka" - tego od wycieczek z Jadzią. Taka zapobiegliwa. Żakiet w kwiatki kupiła w ostatniej chwili przed koncertem. Chciała wyglądać na ludowo.

W głównej sali NFM był komplet miłośników Mazowsza, którzy na zakończenie koncertu zaśpiewali artystom sto lat. Trochę to mało. Trzeba było zaśpiewać dwieście lat, bo Mazowsze właśnie obchodzi 70 lat swojego istnienia, kliknijcie: Koncert galowy w NFM.

Przez cały koncert "Wirtualna Kultura" czekała, kiedy przeleci ptaszek. Doczekała się dopiero pod koniec koncertu. Warto było czekać, kliknijcie: Ej, przeleciał ptaszek - YouTube. Wyjątkowa akustyka sali potęgowała wrażenia, kliknijcie: NFM - historia budowy oraz tutaj: Sala główna.

W czasie przerwy "Wirtualna Kultura" spotkała w holu znajomych. Bardzo się ucieszyła, bo miał kto zrobić jej zdjęcie. Oto ci znajomi:


Chyba od razu się domyśliliście, że zdjęcie "Wirtualnej Kulturze" zrobił "Bojurek". To on zawsze dokumentuje fotografiami wycieczki organizowane dla seniorów przez Jadzię Spychalską, zobaczcie tutaj: Scenariusz nie z tej ziemi.

Zdjęć Mazowsza nie mogła zrobić, bo w NFM obowiązuje zakaz fotografowania. Na szczęście 10 lat temu dostała zdjęcia Mazowsza od znajomego. Kliknijcie na zdjęcia:


Mazowsze nic się nie postarzało. Tancerki tańczą jak zwiewne motylki. "Wirtualna Kultura" im zazdrościła - ona już piórkiem nie jest. Góralskie tańce to akrobacja, a  taniec "winobranie" oczarował wszystkich pomysłowością i kunsztem wykonania, kliknijcie: Taniec "winobranie" - YouTube. "Wirtualna Kultura" cały czas zastanawiała się, dlaczego z tyłu sceny leżą na podłodze jakieś kwiatki. Okazało się, że były potrzebne tancerkom do "winobrania".

Śpiewanie solistom Mazowsza wychodzi też bardzo dobrze. Repertuar zespołu się powiększył o pieśni patriotyczne. Za miesiąc ma się ukazać płyta z 17 pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez Mazowsze z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie zabrakło utworów z różnych epok, co wymagało większej liczby sukien, spódnic, korali itd. Jak te wszystkie stroje przywieziono?

"Wirtualna Kultura" przeczytała w internecie, że Mazowsze obejrzało 17 milionów ludzi w 51 krajach na 6 kontynentach. Czy to możliwe, że koncertów było osiem tysięcy? Jeśli podzielicie 8000 przez 70, to wyjdzie ponad 100 koncertów rocznie. To chyba jakaś pomyłka w rachunkach??? Czy możecie te dane gdzieś sprawdzić?

Na zakończenie niespodzianka dla tych, którzy dzisiaj nie byli na koncercie. Oto nagrania koncertu z okazji 65 lat Mazowsza:
Dzisiejszy koncert zaczął się podobnie jak 5 lat temu. Podczas uwertury na ekranie wyświetlano piękne wzory kwiatów itd.

Wyjaśnienie. "Ej, przeleciało 70 lat" dotyczy Mazowsza, nie "Wirtualnej Kultury".

Krystyna - Wirtualna Kultura  

3 komentarze:

 1. Pamiętam Krysiu, występy Mazowsza w latach 90 w hali ludowej. Byłam tam kilka razy z moimi kochanym rodzicami. Było pięknie i nastrojowo. Mojemu tacie nie raz zakręcila się łezka w oku.(rodzice wtedy mieli już po 70 lat). Oczywiście Krysiu ty jesteś jeszcze młoda i gdzie tam tobie do 70 Ho, Ho, Jak zawsze świetnie się czyta twoje artykułu. Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu, Mazowsze słusznie jest nazywane zespołem narodowym. Piosenka o furmanie była bisowana kilka razy.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Mazowsze to moje wspomnienia zmlodosci. Dziekuje za ten post i link do sluchania

  OdpowiedzUsuń