czwartek, 7 lutego 2019

O przewadze żelazka z duszą nad żelazkiem elektrycznym


Ania w niebieskich okularach bardzo zaskoczyła Wirtualną Kulturę na ostatnich zajęciach z treningu pamięci. Trening pamięci zamienił się w ćwiczenia z filozofii i antropologii kultury lub coś podobnego. A wszystko za sprawą pytań Neila Postmana, nieżyjącego już amerykańskiego antropologa, filozofa, medioznawcy, krytyka kultury, profesora w Katedrze Kultury i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Nowojorskim, autora słynnej książki: "Technopol. Triumf techniki nad kulturą".
Neil Postman zebrał listę pytań, które służą do oceny znaczenia i roli nowego wynalazku. Pytania są super! Sami zobaczcie:
 1. Jakie problemy rozwiązuje ten wynalazek?
 2. Czyje to są problemy?
 3. Kto będzie korzystał z wynalazku?
 4. Jacy ludzie i jakie instytucje mogą ucierpieć z powodu tego wynalazku?
 5. Jakie nowe problemy mogą powstać w związku z tym wynalazkiem?
 6. Jakie moje własne problemy rozwiązuje ten wynalazek?
Wirtualna kultura na zadanie domowe jako wynalazek wybrała żelazko elektryczne. Najpierw przeczytała małą rozprawkę:
i niestety nic to jej nie pomogło. Dopiero po zjedzeniu ulubionego ciasteczka (15 minut przyjemności dla siebie) wymyśliła takie odpowiedzi:
 1. Jakie problemy rozwiązuje ten wynalazek? Żelazko elektryczne rozwiązuje problem prasowania męskich koszul. One nie nadają się do maglowania.
 2. Czyje to są problemy? To jest problem żon na całym świecie.
 3. Kto będzie korzystał z wynalazku? Z wynalazku będą korzystać mężczyźni, bo oni lepiej znają się na technice i mają więcej wolnego czasu.
 4. Jacy ludzie i jakie instytucje mogą ucierpieć z powodu tego wynalazku? Będą cierpieć Polskie Lasy Państwowe i ich prezesi, bo nie będzie potrzebny węgiel drzewny do żelazek z duszą.
 5. Jakie nowe problemy mogą powstać w związku z tym wynalazkiem? Linie energetyczne będą przeciążone przed Sylwestrem, bo wszyscy panowie będą sami prasować kołnierzyki długo i dokładnie, żeby ich partnerki miały czas na makijaż.
 6. Jakie moje własne problemy rozwiązuje ten wynalazek? Nie będę musiała używać botoksu, bo żelazko szybko zmarszczki wygładzi.
Podobno Benjamin Barber poddał kiedyś takiej analizie iPoda, który kosztuje tyle co gitara, ale gitara służy na lata, a iPod szybko się starzeje i trzeba stale kupować jego nowsze wersje.
W pierwszej części warsztatów uczestniczki czytały zadania domowe - nowe definicje znanych słów, na przykład:

 • dyplomata: człowiek grający w trzy kubki słowem,
 • bank - noclegownia środków płatniczych, najczęściej odpłatna,
 • alkohol - wzór chemiczny do wypicia,
 • los - pasjans, który wychodzi albo nie,
 • wykład - spotkanie niewiedzących z wiedzącym,
 • okulary - zasłona przed światem,
 • wychowywanie - przekazywanie zbędnych doświadczeń, które podobają się tylko tobie
oraz wymyślały wady smartfonów i komputerów, a potem szukały metod ich usuwania, oczywiście  na wesoło. To wszystko ma poprawić twórcze myślenie i wyobraźnię.

Uwaga.. Wirtualna Kultura chętnie na blogu opublikuje Wasze zadania domowe. Przysyłajcie!

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Bardzo dziękuję za kolejne wspaniałości. Cieszę się bardzo, że mogę czerpać wiadomości i ciekawostki z Pani wspaniałego bloga. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie. Dziękuję.

   Krystyna

   Usuń
 2. Jestem za dusza w zelasku. Blog bardzo interesujacy , jak zawsze! Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry Krystyno, żelazko kiedyś będzie niepotrzebne. Już teraz jest dużo materiałów i tkanin, które nie wymagają prasowania. Magiel tez powoli zanika z naszych osiedli. Środowisko na tym skorzysta, gdy nie będzie potrzeby, aby żelazko było podłączone do prądu. Jest dużo urządzeń, które wykorzystują nowe technologie odnawialne i ekologiczne.

  Pozdrawiam i życzę pogodnego weekendu
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń