poniedziałek, 11 lutego 2019

Zorba po śląsku


Ela i Krysia, znane czytelnikom bloga autorki recenzji o książce: "Kaprysik. Damskie historie", wybrały się na casting do Koszęcina. Ela (słuch absolutny, wolontariuszka Narodowego Forum Muzyki) chciała się dostać do chóru, a Krysia do zespołu tanecznego (podskakiwać potrafi). Wybrały Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, im. Stanisława Hadyny. Tak im poradził ich menedżer "Bojurek", znany czytelnikom bloga autor wielu zdjęć i specjalista od montażu filmów, kliknijcie: "Bojurek" montuje filmy.

Niestety komputery w Koszęcinie miały jakieś ograniczenia i nie przyjmowały dat urodzenia sprzed roku 2000. Cała trójka, oczywiście bardzo rozczarowana, wróciła do Wrocławia, aby zająć miejsce na widowni, a nie na scenie Narodowego Forum Muzyki, gdzie 10 lutego 2019 odbył się koncert galowy zespołu Śląsk,

Koncert galowy: miał dwie części: 
 • W Europie ze Śląskiem, 
 • A to Polska właśnie. 
Na stronie domowej Śląska w aktualnościach jest relacja z wrocławskiego koncertu, kliknijcie: Koncert w NFM.

Czy słyszeliście i  widzieliście, jak Śląska śpiewa O sole mio i tańczy zorbę? Widownia braw nie szczędziła. Niestety fotografować i nagrywać nie można było. Obejrzyjcie inne wykonania:
Krysia miała kłopot  z rozpoznaniem niektórych utworów. Taniec irlandzki (przepiękny) i węgierski (wiadomo bratanki) rozpoznała, ale przy innych się wahała. 

Część druga koncertu zaczęła się od poloneza z filmu Andrzeja Wajdy, a skończyła na krakowiaku. Jednak największy entuzjazm wzbudziły tańce góralskie z akrobatycznymi wyczynami tancerzy. Oto kilka nagrań z innych występów zespołu Śląsk:
Po koncercie Krysia i "Bojurek" zastanawiali się, czy w Narodowym Forum Muzyki Śląsk wypadł lepiej niż rok temu Mazowsze, kliknijcie: Ej, przeleciało 70 lat. Jak myślicie, do jakiego wniosku doszli? 

A na koniec polonez Wojciecha Kilara - oryginalne wykonanie z filmu "Pan Tadeusz":

Wyjaśnienie. Ten wpis to trening przed treningiem pamięci, który po "szkolnej" przerwie będzie znowu w Żółtym Parasolu w środę. Wirtualna Kultura musi rozwijać twórcze myślenie. Kliknijcie na zdjęcia, żeby się przekonać, czy myślenie widać. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

 1. Tak myslenie widac bardzo dobrze!!!! mozesz przetac je trenowac. Sciskam Dzidka

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę że Ela była w pracy w forum a ja byłam w swojej pracy i nie mogłam być na koncercie. Szkoda że nie można się czasami rozdwoić. Tyle się dzieje wspaniałych rzeczy i człowiek musi wybierać. Do zobaczenia gdzieś na trasie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ ciekawy ten Pani blog.Mogłabym go czytać, słuchać i oglądać całą noc.Opracowanie "Zorby po Śląsku" perfekcyjne.Mazowsze i Śląsk to najwspanialsze perły w polskiej kulturze.Dziękuję i pozdrawiam. Irena ze Szczepina.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, oba zespoły to perły naszej kultury. Główna sala w Narodowym Forum Muzyki była wypełniona po brzegi. Cieszy tak duże zainteresowanie polską kultura i tradycją. Aż serce rośnie.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za piękną stronkę Pani Krysiu .oraz przybliżenia nam muzyki, która zawsze jest na czasie .Pozdrawiam serdecznie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak widzę/słyszę Zorba, to od razu marzę o słonecznej Grecji... Ech, przydałyby się już wakacje gdzieś na słonecznej i pustej plaży...

  OdpowiedzUsuń