środa, 13 lutego 2019

Indywidualny trening pamięci i koncentracji

Będę się powtarzać i napiszę, że seniorka to ma klawe życie, a szczególnie gdy chodzi do Żółtego Parasola na warsztaty z treningu pamięci. Dzisiaj, 13 lutego 2019, na zajęciach z treningu pamięci zawitała do nas nowość. Ołówki, długopisy i pióra poszły w odstawkę. Za to w ruch poszła "mysz". Uczestniczki warsztatów rozpoczęły pracę z "Akademią umysłu", pod kierunkiem Ani w niebieskich okularach.

"Akademia umysł. Senior" to zestaw programów komputerowych do samodzielnych ćwiczeń pamięci, koncentracji i sprawnego czytania, kliknijcie: Akademia umysłu. Twórcami multimedialnych programów są informatycy z Biura Informatyki Stosowanej FORMAT we Wrocławiu. Na stronie internetowej Akademii umysłu jest komplet materiałów do próbnych zajęć, kliknijcie: Zajęcia próbne.

Obsługa "Akademii umysłu" jest prosta. Użytkownik "Akademii umysłu" sam decyduje o stopniu trudności wykonywanych ćwiczeń. Po wybraniu rodzaju ćwiczenia na ekranie komputera pojawia się jego opis i możliwość wyboru stopnia trudności oraz czasu jego wykonywania. Po wykonaniu ćwiczenia komputer wyświetla komunikat. Są to albo pochwały, gdy zadanie jest dobrze wykonane, albo zachęta do dalszego treningu, gdy coś nie wyszło.


Jakie są korzyści? Autorzy programów wymieniają ich dużo, kliknijcie: Korzyści z treningu pamięci. Wirtualnej Kulturze spodobała się bardzo taka opinia:

"Jeśli stymulujesz mózg w towarzystwie, to pobudzasz go dodatkowo! Uczestnicząc we wspólnych treningach pamięci, nie tylko miło spędzasz czas, ale również nawiązujesz nowe relacje międzyludzkie."

Zdjęcia to potwierdzają. Seniorki świetnie się czuły w duetach, kliknijcie na zdjęcia. Duet Basia - Krysia (czyli Wirtualna Kultura) fantastycznie się uzupełniał. Basia pamiętała to, czego Wirtualna Kultura na ekranie komputera nie zapamiętała. W ten sposób wykonywały ćwiczenia bezbłędnie i dostawały od komputera miłe sercu pochwały. Dopiero przy najwyższym stopniu trudności ćwiczeń zaczęły się "schody", ale kto by się tym przejmował.


"Akademia umysłu" jest stosowana również na zajęciach prowadzonych w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej w Rynku przez Beatę Tarnowską - bibliotekarkę i trenerkę, instruktorkę kursów komputerowych dla seniorów w programie Akademia e-Seniora UPC, autorkę poradnika dla prowadzących spotkania w ramach Akademii Umysłu® Senior EDU.
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze: