poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Wyścig jaszczurów

Wirtualna Kultura czyta Gazetę Senior i zagląda na jej strony internetowe. Ostatnio zainteresował ją "Wyścig jaszczurów". Jest to konkurs dla twórców filmów lub fotografii, którzy w dniu zgłaszania się mają ukończone przynajmniej 60 lat. W tym roku odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu i festiwalu w Poznaniu, kliknijcie: Gazeta Senior - "Wyścig Jaszczurów" festiwal dla tworzących seniorów.

Wirtualna Kultura jest skłonna zaprosić na kawę, ciasteczko, lody itd osobę, która jej wyjaśni skąd się wzięła nazwa "wyścig jaszczurów". Festiwal organizuje Towarzystwo PTAAAK, czyli Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury. Podobno filmy można "nakręcić" też smartfonem.


Festiwal "Wyścig jaszczurów" dla osób dojrzałych był odpowiedzią na konkursy organizowane tylko do młodych.W tym roku filmy i zdjęcia można zgłaszać do 15 października. kliknijcie: X Festiwal twórczości osób dojrzałych:

"Jak poinformował PAP organizator przedsięwzięcia, prezes Towarzystwa PTAAAK Krzysztof Wodniczak, rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej edycji festiwalu; dojrzali twórcy mają czas do połowy października.

"W pokazie konkursowym mogą uczestniczyć filmy i fotografie zrealizowane przez twórców, którzy w dniu zgłaszania filmu lub fotografii mają ukończone co najmniej 60 lat. W przypadku pracy zbiorowej przynajmniej jeden z twórców musi mieć ukończone 60 lat" – podał Wodniczak.

Jak dodał, utwory zgłaszane na konkurs nie mogą być realizacjami komercyjnymi, nie mogą mieć charakteru reklamowego lub promocyjnego. Każdy autor może zgłosić maksymalnie trzy filmy i 10 fotografii lub trzy cykle zdjęć. Przegląd filmów, które zostaną wyłonione do finału konkursu odbędzie się w ostatnim kwartale roku
."


Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia z zagranicznych wojaży Andrzeja. Czy rozpoznajecie te miejsca?

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Tak myślałam (o pochodzeniu nazwy konkursu), ale dodatkowo sprawdziłam w necie:
  "Sama nazwa to przewrotna parafraza ogłupienia, które powszechnie nazywa się "wyścigiem szczurów"'.
  Swoją droga można dyskutować, czy wyścig szczurów jest "ogłupieniem", czy sytuacją, w jaką zostali wmanewrowani młodzi ambitni ludzie...
  Serdeczności
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 2. Poza tym jaszczur kojarzy się praszczurem, a to słowo oznacza antenata, protoplastę, założyciela rodu, a więc kogoś, kto z definicji pożegnał się z młodością, a za to nabył (co daj Boże) doświadczenia i wiedzy. Jeśli ciekawie ukaże je na konkursowych zdjęciach albo na filmiku, może dostarczy nieco duchowej strawy tym wyścigowym szczurom...
  Serdeczności ciąg dalszy
  Ola

  OdpowiedzUsuń