środa, 14 sierpnia 2019

Tylko plaży mi żal


Wirtualna Kultura ogłasza konkurs pt. "Tylko plaży mi żal, bo ...". Praca konkursowa nie powinna przekroczyć pięciu linijek. Należy ją przesłać na adres mailowy Wirtualnej Kultury do końca sierpnia (zobacz kontakty w MENU).

Powód konkursu jest bardzo szczytny. Chodzi o obronę plaży przed zbyt ambitnymi, zdaniem WK, amatorami rzeźbiarskich plenerów na plaży. Na drugim zdjęciu poniżej widać efekty "plażowania". Zdjęcie WK zrobiła wieczorem z kołobrzeskiego molo. W poprzednich dniach tłumy podziwiały tam ogromne budowle piaskowe. I co z tego zostało i co ubyło?

Na pierwszym zdjęciu poniżej jest rekin. Drugi rekin był w trakcie usypywania i poklepywania przez bardzo przystojnego plażowicza.


Z powodu RODO trudno zrobić zdjęcia "w głębokich wykopaliskach". W najgłębszym z nich mieściło się dwoje dzieci. Ich tatuś (wujek?) był na zewnątrz usypanego z piasku wału i cierpliwie dziurę pogłębiał. Trzecie dziecko (może niczyje) nosiło piasek do morza. Wał był imponujący.

Kusiło WK, żeby zapytać tatusia, czy nie będzie mu żal, gdy morze wał "zabierze". Być może on nie wiedział, że przez kilka lat WK podziwiała, jak Kołobrzeg poszerzał plażę i wbijał pale obok Kamiennego Szańca,

Morze plaż nie oszczędza. Za laskiem, w którym jest amfiteatr, plaża znika. Za to rośnie wydma, która zasypuje betonową ścieżkę. Z takim żywiołem trudno walczyć. Wobec tego przynajmniej my nie niszczmy plaż.

Ekolodzy są w Kołobrzegu,
Podobno zorganizowano kiedyś akcję: Każdy zabiera z plaży 5 śmieci. Świetny pomysł. Niestety WK nie znalazła w internecie niczego na ten temat.

Kołobrzeg ma wiele plusów:

WK nie mogła się doczekać, kiedy zostanie zakończony remont Reduty Morast przy marinie jachtowej.
Reducie przywrócono poprzednią postać. WK nie jest zachwycona zmianami. "Na otarcie łez" postanowiła posłuchać starego przeboju. Może Wy też posłuchacie?

Uwaga. Pierwsze zdjęcie powyżej to efekt wielu prób "złapania" mewy w obiektywie smartfona na tle zachodzącego słońca. W końcu WK udało się!

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Irena ze Szczepina18 sierpnia 2019 12:58

  Plastikowa epidemia dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata.Nareszcie zrobiło się o tym głośno.Wszyscy zacznijmy od siebie, żeby zmniejszyć miliony ton plastikowych odpadów, które niszczą nasze zdrowie (od kilku lat do piekarni (i nie tylko) chodzę z własną lnianą torbą). Przeraża fakt, że największym problemem są odpady z tworzyw sztucznych, a w szczególności filtry papierosowe. Miejmy nadzieję, że unijne dyrektywy plastikowe zmienią tą straszną rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjęcie z mewą
  Jest niezwykłe,te kolory nieba i morza to absolutnie moje klimaty...
  Krysiu, powinnaś doskonalić technikę udziałem w dobrych warsztatach fotograficznych. Poszukaj i skorzystaj koniecznie.
  Więcej podobnych fotek nie masz? Jeśli masz to koniecznie nam pokaż.
  Do usłyszenia Majka

  OdpowiedzUsuń
 3. Piekne zdjecia! Kocham nasze polskie plaże, i bardzo nie podoba mi sie gdy ktoś w jakikolwiek sposób je niszczy. Powinniśmy o nie dbac, bo to nasze wspólne dobro.

  OdpowiedzUsuń