piątek, 30 sierpnia 2019

Nowa przestrzeń dla wrocławskich seniorów


Wirtualna Kultura przeczytała na Facebooku Ilony Zakowicz post informujący o warsztatach "Rozmowy z fotografem" i szybko pobiegła dzisiaj na pl. Solidarności, aby wjechać windą na czwarte piętro. O tym, że jest zainteresowana warsztatami z fotografiki artystycznej, pisała na blogu w czasie urlopu:

Warsztaty prowadzi Jerzy Dudzik, fotograf, felietonista i dziennikarz Gazety Senior. Zapisy są pod numerem: 739 190 564. Są jeszcze miejsca. Terminy następnych spotkań: 20 września, 18 października, 8 listopada, 22 listopada w godzinach 10-12 na pl. Solidarności i 6 grudnia o godz. 15:30 na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Szczegółowy program warsztatów można otrzymać w pokoju 318. Będzie też dostępny w internecie.

Na dzisiejszych warsztatach dominowali słuchacze UTW. Wirtualna Kultura nie była jednak osamotniona. Była też Basia ze Swojczyc i Jurek "od wycieczek" (kliknijcie na zdjęcia).  Każdy błąd trzeba skorygować, każdą pomyłkę poprawić. W marcu 2019 Wirtualna Kultura błędnie napisała, że Wrocławskie Centrum Seniora dostało nowe pomieszczenia w budynku przy placu Solidarności 1/3/5, kliknijcie: Jeszcze więcej dla wrocławskich seniorów. Dzisiaj się dowiedziała, że na trzecim i czwartym piętrze w "budynku Solidarności" mieści się "Przestrzeń Trzeciego Wieku", która działa niezależnie od Wrocławskiego Centrum Seniora. Oficjalne otwarcie (26 czerwca 2019) nowego miejsca dla wrocławskich seniorów uświetnił wieczorek taneczny. Podczas uroczystego balu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursach i zabawach.

Obie instytucje PTW i WCS działają w ramach WCRS, czyli Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. PTW to kolejne miejsce, w którym wrocławscy seniorzy mogą spędzić czas podczas warsztatów, spotkań, konferencji, itd W harmonogramie wydarzeń nie zabraknie działań z zakresu edukacji, kultury, sportu i rekreacji oraz innych dziedzin, które interesują seniorów. Spotkania prowadzić będą eksperci, edukatorzy, animatorzy, artyści, a także sami seniorzy.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza wszystkich seniorów zainteresowanych ofertą „Przestrzeni Trzeciego Wieku” i harmonogramem wydarzeń do siedziby przy pl. Solidarności 1/3/5, pokój 318, w godzinach 9.00-15.00. Wirtualna Kultura była tam dzisiaj i dostała bardzo bogaty harmonogram wydarzeń zaplanowanych w PTW od 30 sierpnia do 30 września (6 stron). Nad wszystkim czuwa Ilona Zakowicz.

Przy okazji Wirtualna Kultura dostała książeczkę z harmonogramem Dni Seniora, które zaczynają się już 6 września marszem kapeluszy (bicie kapeluszowego rekordu),

Wirtualna Kultura ostatnio zwątpiła, czy nadal jest w "trzecim wieku", czy może już w "czwartym", o ile taki termin w Polsce funkcjonuje. Co gorsze, nie wiedziała, kiedy trzeci wiek zaczyna się. Na szczęście mamy Wikipedię, kliknijcie: Trzeci wiek - Wikipedia:

"Trzeci wiek, także jesień życia –  eufemistyczne określenie starości (podeszłego wieku), najczęściej po przejściu na emeryturę. Termin ten stosuje się co najmniej w dwóch znaczeniach:

 • W terminologii ekonomicznej umownym trzecim wiekiem jest okres poprodukcyjny człowieka, czyli najczęściej po 60–65 latach życia, w przeciwieństwie do okresu przedprodukcyjnego i produkcyjnego.
 • W znaczeniu społeczno-biologicznym jest to trzeci i ostatni okres po młodości (niepełnoletniość, niedojrzałość) i wieku średnim  (pełnoletność,  zakładanie rodziny i wychowywanie potomstwa). W tym znaczeniu do okresu tego zalicza się umownie ludzi po 50. roku życia.
Trzeci wiek jest zwykle uznawany za ostatni etap życia człowieka. Od niedawna mówi się jednak coraz częściej o okresie czwartego wieku: późnej starości (po 80. roku życia)."

Możecie w to wierzyć lub nie. Wirtualna Kultura jest w trzecim wieku według metryki, ale w pierwszym wieku według pomysłu na samą siebie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Irena ze Szczepina1 września 2019 12:19

  Bardzo dziękujemy WCRS-owi za zaproszenie do "Przestrzeni Trzeciego Wieku" na Pl.Solidarnośći. Cieszymy się, że aktywni seniorzy będą mogli spędzić czas (zwłaszcza jesień i zimę)korzystając z bogatej oferty z zakresu kultury, edukacji, sportu i rekreacji.PTW jest na Szczepinie, na którym działają trzy kluby seniora. Z pewnością nasi klubowicze i nie tylko będą uczestnikami bogatego harmonogramu wydarzeń.P.S.Gratuluję Wirtualnej Kulturze, że jest w pierwszym wieku (dotyczy to również mnie i wielu moich koleżanek). Tak trzymać!!!!!!!!!!! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Całość wpisu bardzo ciekawa, ale...
  Najlepsze Krysiu zachowałaś i zawarłaś w ostatnim zdaniu: "Możecie w to wierzyć lub nie. Wirtualna Kultura jest w trzecim wieku według metryki, ale w pierwszym wieku według pomysłu na samą siebie." Myślę, że wszyscy się z Tobą zgadzamy. Koleżanka wyżej też to widzi. Nie łamiemy sobie głowy "wielką" matematyką, zaczynamy żyć od początku, czyli w najlepszym okresie (!)...
  Kochani Seniorzy - łączmy się!

  OdpowiedzUsuń
 3. Maju, masz rację. To jest najlepszy okres życia.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń