środa, 21 sierpnia 2019

Czytelnicy piszą i piszą do Wirtualnej Kultury


Jak dotąd na lipcowo-sierpniowe prośby i apele Wirtualnej Kultury zareagowało pięciu czytelników bloga: Basia, Irenka, Ola, Andrzej i Tomek. Pięć to piękna liczba - kojarzy się z bdb. Jednak czytelników biorących udział w blogowych zabawach mogłoby być więcej. Wobec tego, przypomnijcie sobie, o co Wirtualnej Kulturze chodziło.

 • Wirtualna Kultura obiecała zaprosić na kawę, ciasteczko, lody itd osoby, które wyjaśnią skąd się wzięła nazwa "wyścig jaszczurów", kliknijcie: Wyścig jaszczurów. Na ten apel zareagowali Ola i Andrzej. Kawa dla nich murowana, tylko gdzie i kiedy?
 • Druga prośba Wirtualnej Kultury dotyczyła relacji z wakacji, kliknijcie: Medycy pamiętają i kliknijcie: Działania studentów dziennikarstwa. Basia i Tomek przysłali zdjęcia z wakacji, a Basia opatrzyła jej tekstem. Odpoczywała z rodzinką nad jeziorem Kałek i "zdobyła" Wielką Sowę. Tomek pływał na jachcie po Zatoce Puckiej -  zrobił kurs i zdał egzamin na patent żeglarza. Gratulacje! Zrobione przez nich zdjęcia zdobią ten wpis.
 • Trzecie zadanie: konkurs bez nagrody dla czytelników bloga, polegający na dokończeniu zdania: "Tylko plaży mi żal, bo ... ", kliknijcie: Tylko plaży mi żal. Ola uzupełniła zdanie, a Irenka napisała opinię o plastiku.
 • Czwarte to funkcja rzecznika pieszych, kliknijcie: Wakacyjny felieton od Bałtyku przez Wrocław do Rudaw Janowickich. Pomysł poparły Ola i Irenka - napisały uzasadnienie.

Zdjęcia zrobione przez Basię na wyprawie na Wielką Sowę, kliknijcie: Wielka Sowa


Zdjęcia zrobione przez Basię nad jeziorem Kałek, kliknijcie: Jezioro Kałek (gryżyńskie)


Zdjęcie ukochanego środka lokomocji TomkaOto, co Wirtualna Kultura otrzymała od wyżej wymienionych czytelników:
 • Basia. Wyjechałam z córką i z wnukami w lubuskie nad jezioro Kałek do miejscowości Gryżyno gm. Bytnica. Maleńka wioska nad jeziorem wśród sosnowych lasów. Ośrodek z domkami kempingowymi i doskonałym zapleczem gastronomicznym, czystą plażą i wydzielonym miejscem do pływania. Wypożyczalnia rowerów i rowerów wodnych i pompowanych desek z wiosłem (SUP), czyli stand up paddle. Mój wnuk próbował (12 lat) i mówił, że to nie jest trudne, a najważniejsze to utrzymanie równowagi.
 • Ola. Polskie przysłowie mówi: "Był las, nie było nas, nie będzie nas, będzie las". A ja sobie marzę, by - były też plaże. Po co? Między innymi po to, żebyś mogła, Krysiu, plażować! Chodzić po nich, robić piękne zdjęcia i nabierać sił do pisania kolejnych odcinków bloga! Filmik o wydmach w okolicach Łeby, kliknijcie: Ruchome wydmy, Łeba 2019.
 • IrenkaPlastikowa epidemia dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata. Nareszcie zrobiło się o tym głośno. Wszyscy zacznijmy od siebie, żeby zmniejszyć miliony ton plastikowych odpadów, które niszczą nasze zdrowie. Od kilku lat do piekarni (i nie tylko) chodzę z własną lnianą torbą. Przeraża fakt, że największym problemem są odpady z tworzyw sztucznych, a w szczególności filtry papierosowe. Miejmy nadzieję, że unijne dyrektywy plastikowe zmienią tą straszną rzeczywistość.
 • Andrzej.  Co do wyścigu szczurów, to słyszałem to określenie w stosunku do ludzi, gdzie o jedno miejsce walczy wiele osób i zachowują się jak stado szczurów, które jak zobaczą pożywienie, to śpieszą się. Kto pierwszy ten przeżyje i nie zważają na swoich pobratymców gotowe nawet się pozagryzać, aby przetrwać. Krystyno, muszę Ciebie zmartwić, ale jaszczur to nie to samo, co szczur -  inny gatunek zwierzęcia. Jedno należy do grupy gryzoni, a drugie do gatunku gadów,  ale i niektórych ludzi też by można było tak określić, bo są takie powiedzenia trochę pogardliwe "ty szczurze" albo "ty gadzie". Na niektóre kobiety mówią "ty jaszczurko".
 • Ola. Myślałam (o pochodzeniu nazwy konkursu), ale dodatkowo sprawdziłam w necie: Sama nazwa to przewrotna parafraza ogłupienia, które powszechnie nazywa się "wyścigiem szczurów". Swoją droga można dyskutować, czy wyścig szczurów jest "ogłupieniem", czy sytuacją, w jaką zostali wmanewrowani młodzi ambitni ludzie. Poza tym jaszczur kojarzy się praszczurem, a to słowo oznacza antenata, protoplastę, założyciela rodu, a więc kogoś, kto z definicji pożegnał się z młodością, a za to nabył (co daj Boże) doświadczenia i wiedzy. Jeśli ciekawie ukaże je na konkursowych zdjęciach albo na filmiku, może dostarczy nieco duchowej strawy tym wyścigowym szczurom.
 • IrenkaDroga Wirtualna Kulturo! Piszę w imieniu wielu seniorów. Przejście chodnikiem w naszym pięknym Wrocławiu jest coraz mniej bezpieczne. Czasami naprawdę strach się bać!!! Z jednej strony pędzi w szalonym tempie młody człowiek na hulajnodze, z drugiej na rowerze. Ostatnio cudem nie zostałam potrącona przez elektrycznego hulajnogistę. Staram się chodzić bokiem chodnika, ale nie zapewnia mi to bezpieczeństwa. Temat jest naprawdę poważny.Tak! Oczywiście Krysiu zostań rzecznikiem pieszych. Pomysł bardzo ważny, mądry i niezmiernie trudny do skutecznego załatwienia. Jako rzeczniczka pieszych będziesz musiała stoczyć niejedną walkę o nas (wierzę, że dasz radę).
 • Ola. Zwracam się do Wirtualnej Kultury z uprzejmą prośbą, aby zechciała zostać rzeczniczką pieszych wrocławian i w ten sposób zadbała o ich - malejące w zastraszającym tempie - bezpieczeństwo. Niniejszym - uprzejmie proszę.
Szczur, jaszczur, protoplasta, antenat. Ciekawy zestaw słów z komentarza Oli. Można do niego dodać "ja-szczur" lub "ja szczur". To brzmi dumnie i podkreśla, że wyścig młodych do sukcesu zaczął się od protoplastów. Czy to my, aktualni seniorzy, nimi jesteśmy?

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Piękny wpis! Wirtualna Kultura, jak zwykle na najwyższych obrotach. Muszę trochę usprawiedliwić swoją mniejszą aktywność w sieci, ale ostatnio byłem trochę odcięty od Internetu, co przyznam, było też i przyjemne :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. To faktycznie piękny wpis, ciekawy i mądry.
  Szczerze mówiąc poziom, tzw poprzeczka intelektualna poszybowała wysoko w górę, co najbardziej cieszy i napawa dumą. Brawo Kochani. Uczestnicy wpisu ustawili tak dobry poziom współpracy z Wirtualną... że kapelusze z głów!!! I sygnalizowane tematy nie tuzinkowe. Gratulacje dla wszystkich, Krystynie za pomysły Uczestnikom za podjęcie tematów. Wiele przy tym wszystkim dowiedziałam się ponad dotychczasową wiedzę. I za to dziękuje.
  Tak trzymać Kochani, pozdrawiam majka

  OdpowiedzUsuń
 3. Maju, Twoje gratulacje przekażę Basi, Irence, Oli, Andrzejowi i Tomkowi. Dziękuję w ich imieniu.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń